Miten kertoa opettajilleni mt-ongelmistani?

Anonyymi

Olen siis vihdoin päättänyt hakea apua mielenterveys ongelmiini, ja mietin että pitäisikö minun tiedottaa opettajilleni tästä. Olen missannut nyt noin viisi oppituntia Joulu-Tammikuun ajalta koska olen kärvistellyt mt-ongelmien kanssa (eli oikeastaan vain nukuin puolille päivin ja pysyin sängyssä koko päivän), enkä ole viitsinyt laittaa opettajilleni viestiä että miksi en päässyt tunneille (kuten kaikki muutkin, me teemme kaiken nyt etänä).

Mutta nyt kun olen saanut ajan paikkakuntani mt-sektorille puhumaan jollekkin ongelmistani, niin mietin että pitäisikö minun laittaa viestiä opettajilleni ja kertoa että minulla on mt-ongelmia minkä takia en ole ollut tunneilla, mutta olen nyt hakenut apua.

Mitä siinä sitten sanoisi? Minulla ei ole vielä mitään diagnosointia, enkä viitsisi tehdä jo nyt omaa diagnosointia vaikka oletankin että jonkinlaista masennusta ja/tai ahdistusta on, joten en oikein tiedä mitä siinä sitten kertoisi heille. Tulen varmaankin tulevaisuudessa missaamaan pari tuntia mt-ongelmieni takia (kutsun niitä masis kausiksi jotka kestävät yleensä parista päivästä noin viikkoon).

1

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun nyt pääset puhumaan jollekin mt-ongelmistasi, ota esille myös tämä, kenen kaikkien pitäisi saada tietää ongelmistasi ja minkä verran.

      Minun mielestäni opettajille ei kuulu mahdollisen sairautesi tarkempi laatu, mutta jokin selitys poissaoloillesi olisi hyvä olla. Selitykseksi riittää terveysongelmat, ei tarvita mitään tarkempaa määrittelyä.

      Toivottavasti saat hyvää apua terveydenhoitopalveluista! Paranemista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      108
      7831
    2. 123
      6178
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5227
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      141
      4583
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3250
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      62
      3054
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2958
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2474
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2447
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2086
    Aihe