Onko kenelläkään kokemuksia Jyväskylän seudun ilmastointi-huolto paikoista? Tarkoituksena olisi laitattaa uudet "freonit" eli r134a-aineet purkkiin.Auto on CGV 3.8,vm-96.
Ilmastointi-huoltoa Jyväskylässä?
pihvi
255105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tietenkin Auto-Pale, mutta halvemmalla pääsee Refrigo Oy:ssä, Laukaantiellä Valion varaston yhteydessä. Puh 014-637680
eli siis kokemuksia:
- Auto-Palessa kestää ja maksaa. Ilmastoinnin täyttö, kompuran voitelu yms. tehdään sillä automaattisella laitteella, vehje lisää lopuksi väriaineen vuotoindikaattoriksi. Täystäyttö maksoi vuosi sitten muistaakseni jotain 100-150 eur.
- Refrigossa tarkastutin kesällä onko mömmöjä riittävästi, kaveri totesi että paineet on OK ja muutenkin toiminta normaali, ei tarvitse lisätä tai tehdä mitään. Ei maksanut mitään. Täystäyttö maksaa noin 70 eur, riippuu paljonko ainetta menee.
Mulla on takailmastointi (T&C), kylmäainetta menee asentajan puheiden mukaan "pirun paljon".
Autopalen ilmastointi huolto maksaa n.85 eur.
Mutta jos järjestelmä on mennyt kokonaan tyhjäksi,niin hinta voi olla max.100 eur.
Automaattinen ilmastoinnin huoltolaite tekee muutakin kuin pelkästään täyttää järjestelmän.
Aluksi laite imee R.134a aineen omaan säiliöönsä,määrä jää näyttöön;esim 0.570 kg.
Seuraavaksi laite erottaa järjestelmästä öljyn ja sitten se alipaineistaa.(eli puhdistaa )järjestelmän(tärkein vaihe huollossa)!Ja täyttö lopuksi(esim 0.600 kg/riippuen täyttömäärästä)Erotus 0.03kg.Vanhaa kylmäainetta ei hävitetä mihinkään vaan se käytetään uudestaan ja puuttuva määrä lisätään öljy mahd.väriaine.Tämän tyyppiset firmat kuin Refrigo ei ehkäpä muuta tee kuin mittaa järjestelmän paineen-se ei ole HUOLTO!Ilmastoinninhuolto vie laitteelta n.45 min.(sitä on kenenkään turha hoputtaa,jos se huolto muka Autopalella kestää ja kestää!!!?)
Uskoisin että Refrigo tietää mitä tekee, koska sen päätoimialaa ovat mm. kylmäkuljetusrekkojen jäähdytyslaitteiden huolto ja uskoisin että myös Valion kylmävaraston kylmälaitteiden huolto ( firma on Valion varaston alueella ).
Petelle tiedoista! Näin ihan uteliaisuuttani kyselen,että onkos sun "Keksintösi" toiminut hyvin,eikös se ole kanssa tuolla 3.8 koneella? Meillä ollut vajaan vuoden tuo "ihmevehjeillinoisista" ja ollaan oltu "hyvissä väleissä".Saksantuontihan se tämä vesseli on,tosin täydellinen huoltokirja ja dokumentit mukana,eli oli hyvä ostos,jos autosta voi niin sanoa...Meinasin tehdä ensin kaupat T&C:stä,mutta sitten tuli tämä nykyinen vaihtoehdoksi,on melkein T&C,"sähkötuoliin" pääsee vain kuski,muuten kai suht samat varusteet,mukaanlukien tuo takailmastointi-on muuten hyvä,meilläkin kun on "pikkupuudeli" eli newfoundlandilainen tuolla takana kartanlukijana.
on pelittänyt. 3.8 on periaatteessa sama mylly kuin 3.3, mutta hiukan pidemmällä iskulla.
Koneessa ei ole ollut mitään korjattavaa, niin paitsi viime keväänä ilmoitteli että happianturi(t) pitää vaihtaa. No, ne tuli vaihdettua. Sitten normaalia huoltoa eli lähinnä öljyn- ja suodattimien vaihtoja. Kerran olen tulpat vaihtanut, vanhat olivat muuten väärää tyyppiä, eivät niitä pitkäkestoisia platinaelektrodisia. Ostettaessa ohjaustehostimen nestepinta oli alarajalla, lisäsin moparin tehostinöljyä ylärajalle ja siellä se on vieläkin.
T & C suurimmat erot lienevät ulkoasussa: maskin ilme, valuvanteiden malli ja helma- ja kromilistat. Jompi kumpi saksalaisista omistajista oli laittanut autoon webaston, sen käyttöönotto vaati suomessa vain pienen huollon. T&C:ssä on varusteina mm. ajotietsikka, nahkapallit sähkösäädöillä ja kuskin penkki muistilla, 10 sisävaloa ( muistinkohan oikein ), tummennetut sivu- ja takalasit, tummeneva taustapeili sekä tämä "Infinity soundsystem". Tästä viimemainitusta olen tosin nypännyt veke sen lemmon cd-radio-kasettisoittimen ja laittanut tilalle ehdan Pioneerin.
Sääli ettei näitä saa suomesta, olen kuullut että 3.3 olisi vähän mopo.
Hyvät keväänjatkot !
Onkohan noita kuskin penkkejä muistilla noissa muissa malleissa? se, le, lx?
pienen huollon tuo webasto vaatii jotta sen voi "ottaa käyttöön" suomessa? Itselläni neon jossa saksassa edellinen omistaja asentanut webaston mutta itselläni ainakin mainiosti pelittänyt.
ensin pientä tarkennusta: lämppäri on Volvo Ardic, puhuin vain "vepastosta", kuten kaikkia pensalämppäreitä tavataan kutsua.
Edellinen omistaja oli nypännyt veke käyttölaitteen kojetaulusta , johdon päät vaan tuli esiin kuskin jalkatilasta. Eli lykättiin eberin päiväkello piuhoihin kiinni.
Itse asiassa en tiennyt koko lämppäristä mitään ennenkuin sattumalta löysin sen auton keulasta noin reilut puoli vuotta maahantuonnin jälkeen. Olin jo ehtinyt mm. asentaa lohkolämppärin ja sisätilalämmittimen Defan akkulaturilla. No, ainakin kärryn saa lämpimäksi kelillä kuin kelillä.
Moro Pete! Itse ajelen 3.3 L tynkä voyagerilla ja vääntöä on vaikka muille jakaa. Tosin kiihtyvyydestä ei niinkään voi puhua. Mutta jokatapauksessa 1.6 farkku pösön jälkeen mikä tahansa tuntuu hyvältä. Olisi mielenkiintoista päästä joskus kokeilemaan 3.8 L voikkua, jolloin voisi arvioida eron. Arveluttaa lähinnä tuo 2.4 L, mitenkä sillä pärjätään liikenteessä..
Tossa reilu vuosi sitten kärry oli huollossa, vaadin että rempan jälkeen ( happianturit ) sillä tehdään kunnon koeajo sellaisen henkilön toimesta, jolla on perstuntumaa Grand Voyagereista. Autoa noutaessani koeajon tehnyt heppu kehui kärryä selvästi "tavallista" Grand Voyageria pirteämmäksi.
Joskus pari kesää sitten koeajelin pari 3.3 Grand Voyageria. Muistikuvieni mukaan eivät ne mitenkään erityisen laiskoja olleet.
2.4 -koneista en ole koskaan koeajanut. Manuaalivaihteisena vissiin pärjää ihan hyvin, ei ne teho/vääntölukemat ainakaan paperilla niin kauheesti häviä V6 -koneille. Yhdellä työkaverilla on, ei ole moittinut.
3.8 -koneen murina muihin verrattuna ... korvaamatonta :-)
Moi!
Meillä oli käytössä 2.4/man.boxilla 2 vkoa,autossa välillä koko poppoo kamat,ihan tosissaan sai miettiä ennenkuin ajatteli lähteä ohittamaan.Eli 2.4 kone ja painoa yli 2000kg =
ripeys on sama kuin meikäläisellä kun mamma pyytää imuroimaan...
Tosin jos ei ole koko aikaa paljon painoa päällä,niin ajeleehan 2.4:lla.Itselläni ei ole kokemusta 3.3:sta,mutta 3.8 ainakin meillä on hyvä vaihtoehto,"lupsakkaa" menoa.
Sanotaanko vaikka näin,että aika helposti alkaa 3.8 laulattamaan kumia kun painaa pedaalin pohjaan,on muutaman kerran jäänyt "tuuninki" ihmettelemään että mikäs toi oli...
Moro!
Olen huomannut että T&C saattaa olla perso eturenkaille: hiukan huolimaton kaasunkäyttö saa etugummit herkästi vingahtamaan ja muutenkin kaasun kanssa saa olla tarkkana, liiallinen revittely ( onhan se hauskaa ) alkaa pian näkymään eturenkaiden kulumisena.
on.En siis aina lähde läpyskä lattiassa,mutta 3.8 on suht tehokas,kun tarvetta lähteä ripeästi.
Joskus sitä tulee lähdettyä(ei silloin kun perhe kyydissä),kun tulee noita viereiselle kaistalle herkistelijöitä,kais tiedät niitä puikkelehtijoita,joiden pitää olla ekana ja jotka huomaavat että toi kioski(Voikku) ei ole kuin tukkeena,pitää tulla valoissa viereen.
Tarkennusta Voikun tietoihin:
Auton käyttö-ohje-kirjassa on maininta,että auto olisi tarkoitettu Kanadan markkinoille konehuoneessa on tarra jossa maininta samasta asiasta.Onko tuo sama maininta tarra kaikissa jenkki Voikuissa,esim T&C:n konehuoneessa? Auto on tuotu uutena Saksaan,asiakirja on tallessa.Tämä on rekisteröity pelkästään Chrysler Voyager 3,8.
Autossa ei ole muita merkintöjä kuin kylkilistan alussa: ES .
Varusteita seuraavanlaisia:
Ajotietsikka,nahkapenkit(4kapupenkkiä),cruise,ilmastointi(myös taakse),kulj.sähköpenkki(ei muistia),tummennetut sivu-ja takalasit,tummeneva taustapeili,lämmityksellä tuulilasi ja peilit(sulatus),sumarit,molemmissa aurinkosuojissa valaistut meikkipeilit(meidän mamma ihastu heti),Infinity-speakerit,16-tuum.alut,kattokaiteet poikittaistangot,ABS.
Tuossa joitain vermeleitä ja osittain samoja kuin T&C:ssä,jos tää on vaikka joku "köyhän miehen T&C"...
Hyvät Keväät Voyagerin omistajille.
Mullakin kärry on tehty aikoinan Canadassa, josta se on uutena viety Saksaan.
Autossa on kaiken maailman kylttejä, joista tärkein on vissiin merkintä FMVSS -hyväksynnästä ( Federal Motor Vehicle Safety Standard ), sijaitsee kuskin oven pokassa, suomessa on tulkinnat jonnekin -97 -vuosimalliin asti FMVSS -hyväksynnän vastaavuuksista suomalaisiin ja EU -normeihin.
Saksmannien otteessa T&C oli kans uudelleenkastettu "Grand Voyager" -nimiseksi. Takaluukussa kyllä lukee Town & Country. Saksmannien väärät tiedot sitten siirtyivät lähes sellaisinaan suomalaisiin papereihin, muistaakseni katsastuskonttorillä keksittiin sellainen automalli kuin Chrysler Grand Voyager LXi 3.8. Itse asiassa rekkariotteessa ei taida olla kuin omistajan nimi oikein, mm. auton paino ja rengaskoot ovat jostain bingottuja.
Varustelista on mun T&C:ssä pääosin samanlainen, lisänä kuskin istuimen huonomuistinen muisti, istuin ei säädy ihan samaan asentoon eri kerroilla.
Lisäksi vielä hinauskoukku, ilmeisesti tehdasasennettu. Oletan että automaatissa on siten tämä ns. hinausvarustus ( towing package ), joka sisältää ainakin tehokkaamman automaattiöljyn lauhduttimen.
Menepä vilkaisemaan, mikä mallinimi on autosi peräluukussa. Saattaa hyvinkin olla Dodge Grand Caravan tai Chrysler Town & Country. Nämä jenkkimallit melkein aina näyttävät muuttuvan eurooppalaismalleiksi niin saksassa kuin meilläkin. Kerran täällä rintajuopolla koeajelin yhden "Grand Voyagerin", joka osoittautuikin Plymouthiksi.
Suurin ero Dodgen ja T&C:n välillä lienee korin väriset kylkipaneelit ja etu- ja takapuskurit sekä maskin säleikkö. Lisäksi saattaa olla jotain koristeteippauksia ja metalliväri.
Moi!
Eipä ole notuleita takana,ainoastaan nuo ES-merkinnät edessä kylki-listassa ja Chrysler logo
konepellissä.Yritänpä tässä vkl:n aikaan etsiä lisää infoa noista paperosseista,josko saisin tulkattua sitä alkuper.maahantuonti/rekisteröinti-ilmoitusta(donnerwetter).
Onx siinä huhussa mitään tolkkua jonka mukaan,3.8:ssa olisi vahvistettu laatikko 3.3:seen verrattuna,en tarkoita "towning packia",
meitsikällä on myös ilmeisesti tehd.asen.vetokoukku.
Löytyykö laatikon tyyppi-kilpi ehkäpä mistä,vaiko tietääkö joku "laatikko-guru" heittää lennosta,miten asia onpi.
Hyvin epävarma tieto on, että turbiini olisi hiukan erilainen ( suurempi ), kuin 3.3:ssa.
Muuten laatikon pitäisi olla sama. Samaa toosaa käytetään muuten tänäkin päivänä, vaikka 3.8 kirnuaa 2005 vuoden malleissa 215 hv.
Laatikon tyyppi heltiää ainakin OBD -skannerilla ( 99% huoltoliikkeiden skannereista osaa vaan euromallien vojakerien dataa, kannattaa käyttää jenkkiautojen korjaamiseen erikoistuneen korjaamon palvelua ). Niin, tosimieshän hommaa ittelleen OBD -vehkeet. Tarttee vaan tietsikan ( läppäri suositeltava ), OBD softan ja -kaapelin. Laatikossa ei ole mitään kilpeä, tietääkseni.
Onko autosi etuvalojen lasit kirkkaat, vai rihloitetut? Onko takana punainen suuntavilkku ? Mitä sanoo mahd. käyttäjän ohjekirja ?
Moi!
...Infosta.Tänään pitäisi hilata Voikku ylös,on suvigummien vaihto,elikkäs onkohan toi laatikko kuinka hyvin ehkäpä näkösällä..?Auto-Palessa muuten on varaosa-puolella töissä Ruukin Mika,pätevä heppu,oli ennen American-Importilla,on ottanut asioista selvää ainakin meitsikälle,kun on tarvetta ollut.
Samaan hässäkkään tänään on myös öljyn-vaihto,oletkos itse käyttänyt moparin suodatinta vai...?
Valojen lasit on kirkkaat,punaiset vilkut ja tää mun keksintö meni "heittämällä" silloin n.vuosi sitten katsastuksesta läpi.Takaiskarit piti vaihtaa,sivuvilkut laittaa,mutta esim. noi etu-ja -takavalot ei aiheuttanut muutostöitä.Eikös tälläkin palstalla ole kyselty noista jenkki-valoista,että ei hyväksytä Suomessa?
Automaatin alaosa on vasemman etupyörän vieressä, pohjaluukku on hyvin näkösällä. Kun auto on pukeilla, tsekkaa tihkuuko luukun reunoista öljyä ja ovatko kiinnitysruuvit löysällä. Tuppaavat joskus oleen aika hellässä, jolloin öljyä pääsee tihkumaan ulos. Tarvittaessa kiristä VAROVASTI. Sullahan tosin menee öljyt vaihtoon, joten mitäs suotta enää kiristelemään.
Moparin suodinta suositellaan, mutta sopivan suotimen valmistajia on lukuisia. Nyt mulla on joku jonka merkkiä en muista. Ilmeisesti väärä paikka säästää. Hommaa saman tien pohjaluukun tiiviste, kannattaa vaihtaa samassa yhteydessä.
Nähtävästi sulla on jenkkivalot niin eessä kuin takanakin. Eli autosi oikea mallinimi ei varmastikaan ole Grand Voyager, vaan joku jenkkimalli. Todennäköisimmin Dodge Grand Caravan tai Town & Country. Jos autosi etusäleikkö on samanlainen, kuin eurovojakereissa, autosi on Dodge Grand Caravan.
Säädösten mukaan etuajovaloiksi voi hyväksyä SAE/DOT -valot johonkin vuosimalliin ( 96 tai 97 ) asti, jos kärry rekisteröidään henkilöautoksi ( lisäksi jupinaa polttimon tyypistä/hyväksyntänumerosta, voikun 9007 HB5 on OK ). Nyt seuraa mielenkiintoisin pykälä: direktiivin mukaan SAE/DOT valot voidaan hyväksyä taakse, jos ko. korimalliin EI OLE saatavana E -tyypitettyjä valoja. Voyageriin näitä on saatavana, joten periaatteessa ne pitäisi vaihtaa. Katsastusinssit aika usein viittaavat kintaalla tälle määräykselle, jotkut taas tulkitsevat sen pilkuntarkasti. Siten jenkkivaloja taakse joko hyväksytään tai sitten ei. Itse kiersin ongelman vaihtamalla ne jo saksassa, siellä ne maksoivat jotain 200 eur kappale ( suomessa 500 eur/kpl ). Vaihtotyö sujuu käden käänteessä, koska takavalothan pitää muutenkin irroittaa mm. polttimonvaihtoa varten.
Saattoi olla, että Mika auttoi minua ( nimi on tuttu ), kun vaihdoin Infinityn cd -soittimen Pioneeriin. Meni muuten ns. heittämällä sisään, kun Auto-Palesta sattui löytymään sopiva johtosarja.
Miksi takaiskarit piti vaihtaa ? Oliko ne loppuun kuluneet ? Tietääkseni FMVSS -hyväksyntä ja niiden tulkinta euronormeihin kattaa myös nämä.
Jenkki etuvaloja ei muuten kannata vaihtaa missään tapauksessa eurovaloihin ainakaan tässä korimallissa:
- eurovalo on tasan yhtä surkea valoteholtaan
- eurovalo on tosi ruman näköinen
- eurovaloihin vaaditaan tasonsäätö, jenkkilamppuun ei
- maksavat pirusti, jotain 1500 eur. 200-300 eurolla saat huippuluokan lisävalot.
-ingenjöörin mukaan takaiskarit - inte bra,ttäärriinnää-testissähän ne paikat tippui suusta ja iskarit meni uusix.Mikähän metoodi siinä on pohjana tuossa iskari-testissä:verrataanko siinä sitä että ajetaan 100-lasissa nimismieskiharaa vai mikä?
Yrittelen tosiaankin selvitellä noista deutschland-sprechen papiereista tietoja,"ollako Chrysse vaiko Dodge".
Oletkos tilaillut suoraan jenkeistä osia,mulla on aikaa kun viimeksi tilannut(n.15v).
Yx "lilla" haaveri Voikussa ollut,viitos-pytyn suihku-suutinta ei kiinnostanut enää hommat,bensaa virtasi putkeen ku Niagaran putouksilla,aiheutti myös katalysaattorin uusimisen.
Valoista voisi todeta,että lähivaloilla tulee toimeen,mutta onx_tässä_mallissa_pitkiä_valoja ollenkaan???...eli lisä-pitkät on hankintalistalla.
tossa helmikuulla katsastin saappiani. Iskaritestissä veistelin että jos osia putoilee, niitä ei saa heittää roskiin, laitan ne tavaratilaan. No, läpi meni moitteetta. Viikko sen jälkeen toinen etuiskari meni paskaksi, auto kolisee ja huojuu ettei sillä uskaltanut ajaa, laitoin seisontaan ja myyntiin veppiin, joku hölmö sitä tossa jo kyselikin.
Laite mittaa jotenkin sen vaimennustehon, tapoja on kai monia (vaimennuskerroin jne ).
Valoilla näkyy, mutta ei näe. Lisäpitkien kanssa menee niin kauan hyvin, kuin ei tartte vaihtaa lyhyille: vaihtamisen jälkeen---klik---mihin se tie katosi ?--- ja lain mukaan ajovaloja ei saa kahdentaa, eli käytännössä lisäpitkien kanssa pitää tulla toimeen auton omilla lyhyillä.
Happianturit tilasin jenkeistä, loppuhinnaksi rahteineen veroineen ja tulleineen tuli noin 100 eur/anturi ( Bosch ), eli lähtöhintaan 50 eur nähden hinta noin tuplaantui. American Importilta olis saanu vähän kalliimmalla, merkkiä en enää muista. JAS olisi myyny 200 eur kappale, merkkihuollosta en viitsinyt kysyäkään.
Jos autossasi on jenkkiajovalot ja eu -voikun keulahymy, on se silloin 99.999% varmuudella Dodge Grand Caravan.
Moi Pete ja muutkin.
löytyipi: Omistajan käsikirja on tosiaan Dodge Caravan.Sekaannus alkaakin sitten siitä kun sakemannien dokumentti---> FAHRZEUGBRIEF väittää kyseessä olevan Grand Voyagerin ja EG-Fahrzeugschild kilpi---> CHRYSLER USA GR:VOYAGER.
Eli kun tämä Voikku on tuotu Eurooppaan,niin nimikö muutetaan sitten Chrysleriksi?
Tämä meidän "hilavitkutin" on ensirekisteröity 03/96,tuossa Fahrzeugbriefissä on maininta KANADA ja on tuotu uutena Saksaan 09/95.Onkos sulla/muilla Voikun omistajilla toi Fahrzeugbrief olemassa ja mikä on annettu malliksi? Keulalla on Chryslerin-logo,en vaihda Dodgeksi...kai.Entäs ratissa,mulla on siinä moparin tähti,niin ja kylkilistassa ES tuo moparin merkki.
Heh heh, luulen että maahantuonnin yhteydessä joku saksmannien katsastuskonttorin makkarasaksalainen on nippa nappa viittinyt kurkottaa päätään sen verran että on kylmillä kalansilmillään nähnyt toimistonsa ikkunasta asiakkaan auton ja todennut ulkonäön perusteella "jawohl, merkki ja malli Chrysler Grand Voyager".
Fahrzeugbrief on jemmassa, siinä lukee muistaakseni Chrysler Grand Voyager. Mopen tähti on mullakin ratissa ( sama ratti ? ) ja keulassa Chryslerin logo.
Nää kärryt ei juuri eroa toisistaan ( siis Dodge / Chrysler ), sama tehdas tekee näitä eri mallinimillä. Jenkeillä on tämmönen perinne, euroopasssa esim. SAAB on aina SAAB, varustelu kuvataan sitten kaiken maailman GL LS i ES Combi Coupe -jutuilla nimen perässä. Tietenkin briteillä on Jaguar/Daimler ja Rollsi/Bentley.
Moi PETE ja muut Chrysleristit!
..mausteita soppaan: Heitin tuon VIN-koodi kyselyn ja resultissa oli MAKE : DODGE.
Onkos sulla/muilla mitä antanut tuohon MAKE-kohtaan? Entäs COUNTRY,mulla USA ja PLANT kohdassa St.Louis Assembly South; Fenton,MO.
Nyt välähti: annanpa Chrysselle/Dodgelle uuden nimen,eli kumpiko ois parempi---->
CHRYSDGE vaiko DODGELER?
Taidan kallistua tuohon Dodgeleriin,rimmaa hyvin
DODGELER VOYAGER.