taivaaseen pääsyn varmuus

Vain vanhoillislestadiolaiset pääsevät taivaaseen ja tietysti lukuisa määrä lapsena kuolleita ei-vanhoillislestadiolaisia ihmisiä.
Näin opetetaan. Itse en olisi noin varma tuomitsemaan muut helvettiin ja en voi olla 100% varma, että taivaaseen ei pääsisi muulla tavalla uskovia. Joku vl voi ajatella minun olevan epäilijä ja ehkä horjuva uskossani. Minun tehtäväni ei ole saarnata tuomita ketään kadotukseen, siksi en voi olla 100%varma, että vain vl-usko pelastaa.

Olettehan kuulleet sanonnan, että taivaassa ei ole aina he, joiden siellä oletetaan olevan ja siellä on niitä, joiden uskotaan siellä olevan.
Tässä voisi sanoa, että pääseekö kaikki vl-ihmiset taivaaseen? Ja pääseekö taivaaseen myös esim helluntalaisia, metodisteja, kirkkouskovaisia?

Olettehan kuulleet ihmisten kokemuksia kuolemasta eli joku ihminen on ollut jonkin aikaa kuolleena ja nähnyt taivaan, sen kauneuden. He eivät ole olleet välttämättä vanhoillislestadiolaisia.
Et voi sanoa sellaiselle ihmiselle, että se oli vain unta, koska et tiedä totuutta. Jotkut vl-henkilöt ovat sanoneet kyseiseen ilmiöön, että ei sitä ole hyvä pohtia eikä miettiä. Sanotaan, että parempi olla miettimättä, koska siinä menee ajatukset sekaisin, kun alkaa miettimään että entäpäs jos taivaassa on muitakin, kuin vanhoillislestadiolaisia:)
8705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Koska vain vanhoillislestadiolaiset ovat sitä mieltä että vain vanhoillislestadiolaiset pelastuvat he eivät haluakaan että tätä kysytään muilta kuin vanhoillislestadiolaisilta. Muuthan antaisivat muita vastauksia.

Äänestä

Taivaan ja helvetin olemassaolokin on uskomus, eikä siis tietoa. Niidenkään olemassaolosta ei voi siis olla 100varma.

Ei siis voi olla 100varma että pääsee paikkaan, jonka olemassaolokaan ei ole 100varma. :)

Äänestä
  • Kyllä helvetti on olemassa. Ge Hinnom eli Gehenna eli Hinnominlaakso sijaitsee Jerusalemin itäpuolella. Siellä palvottiin Molokia ja sitä käytettiin kaatopaikkana. Hinnominlaaksoon heitettin jätteiden lisäksi teurasjätteitä ja teloitettuja ihmisiä. Kun roskia sitten poltettiin, (kaatopaikka saattoi palaa useita viikkoja), niin nämä teloitetut rikolliset, pahat ihmiset, joutuivat kärsimään helvetin tulessa, rikin katkussa.

    Äänestä

Tällaista jakoa ei todellakaan opeteta, mutta se sanotaan, että uskovainen perii taivaan kodin ja jumalaton kadotetaan. Lisäksi joskus sivutaan sitäkin aihetta, että edes jumalanlasten joukossa elävistä kaikki eivät peri taivasta, sillä sielunvihollinen saalistaa viimeiseen asti lauman keskelläkin. Näitä me-he-puheita viljellään täällä eikä uskovaisten seuroissa. Siellä saarnataan evankeliumia kaikille autuudeksi, uskovaisille ja epäuskoisille.

Taivaassa on viimeisen tuomion jälkeen vain niitä, jotka ovat pesseet likaantuneen hääpukunsa Karitsan verellä. Joka on yrittänyt pestä sitä itse tai väittää sen säilyneen puhtaana muulla tavoin, saa jatkaa samalla tavalla ilman Jeesuksen seuraa armahdettujen mentyä ikuiseen hääjuhlaan ja juhlasalin ovien sulkeuduttua.

Mistä tulevat sitten nämä valkopukuiset armahdetut? He tulevat suuresta vaivasta ja ahdistuksesta, maailman pilkan ja synnin houkutusten keskeltä. Siitä heidän joukkonsa tunnetaan tänäkin päivänä, ei komeasta ylistysmenosta tai hyväksyvästä, laajakatseisesta ja maailmaa syleilevästä elämäntavasta.

Äänestä
  • Niinpä...
    'Tällaista jakoa ei todellakaan opeteta, mutta se sanotaan, että uskovainen perii taivaan kodin ja jumalaton kadotetaan.'
    ...kuka meistä ihmisistä pystyy sanomaan kuka meistä on jumalaton?

    Äänestä

eihän vl:uudessa opetetakkaan, että pitäisi muut tuomita kadotukseen, vaan meidän on tuomittava vain vääryys ja pahuus.

Eli väärä oppi tulee tuomita, sillä on vain yksi usko ja yksi totuus mikä pelastaa, jos tuomitsemisen jättää tekemättä, niin silloin ei lähimmäistänsä rakasta. Sillä on suurta vääryyttä pettää toista sanomalla väärää tietä oikeaksi? eikö näin?

Tästä voimme tietää, ettei jokainen joka sanoo - täällä on Herra, puhu totta:
1 Joh. 2 luku

18. Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
19. Meistä he ovat lähteneet, mutta he eivät olleet yhtä meidän kanssamme; sillä jos he olisivat olleet yhtä meidän kanssamme, niin he olisivat meidän kanssamme pysyneet; mutta heissä oli tuleva ilmi, että kaikki eivät ole yhtä meidän kanssamme.


Eikös ole Johannes aika yksinkertaisesti sanonut ja suorastaan mahdottomaksi julistanut yhdellä ainoalla virkkeellä useat oikeat seurakunnat. Ei Kristus paimenna montaa laumaa, vaan hänellä on vain yksi ainut lauma jota hän paimentaa vitsallansa ja sauvallansa. Jos nyt kaksi lammasta ei taida maallisesti samassa laumassa vaeltaa, niin kuinka sitten voisi hengellisesti? Sillä totisesti maallinen/ulkoinen ykseys on helpompaa, mitä todellinen hengen ykseys, mikä Kristuksen lampaita yhdistää.
Aivan niin kuin minun on helppo liittyä ulkoisesti porukkaa, jossa vaikka eutanasia sallitaan, mutta vaikeapa minun on olla samaa mieltä, mitä joku muu samasta porukasta on eutanasiasta.
Kuinka silloin voisin olla samassa hengessä jonkun kanssa, jos en voisi ollenkaan liittyä maallisestikkaan porukkaan, jossa eutanasia sallitaan.

Tämä todistaa sen, että monella on liikaa viisautta, niin ettemme kaikki mahdu samaan veneeseen ja, että monen meistä tarvitsee omaansa tuoda Jumalan valtakuntaan, sillä se mitä Herra antaa, ei kelpaa ihmislihalle. Ja tietäkäät se, niin kuin Raamatussa on sanottu: se mitä ei taivaallinen isäni ole istuttanut, se on revittävä juurineen irti.
Ja ei taida myöskään sellainen tulla valtakuntaan, jolla on omaa tuomistansa mukana.

Jos nyt siis nyt kaikki hylkäisivät omansa, niin miksemme voisi yhdessä vaeltaa?

Se joka ei halua sydämestänsä omastaan luopua, se ei mahdu Kristuksen laumaan usein edes ulkoisestikkaan, saati sitten hengellisesti, niin kuin on monesti huomattu täällä maanpäällä.
Sillä kukaan ei tahdo ottaa sitä leimaa, joka uskovaisilla on...tämän tähden ei ulkosestikkaan Jumalan seurakuntaan moni halua tulla.
Eikä myöskään moni toinen seurakunta halua oikean seurakunnankanssa liikaa puuhastella, ettei saisi samalla tätä ristiä kannettavakseen.

Tämän tähden on uskovaisten aina yksin häpeässä vaellettava.






Jos me kaikki Lutherilaiset, katolaiset, vanhollislestadiolaiset, babtistit, ortodoksit olisimme yhtä laumaa, niin emmekö toisissamme pysyisi. Jos olisimme yhtä keskenämme, yhdessä me pysyisimme, eli toisin sanoen, jos meillä olisi sama Herra jolla on yksi ainut sama totuus, niin emmekö voisi yhtä myös keskenämme olla?



Mutta miksi emme ole yhtä? Koska sielunvihollinen tahtoo kaikki riitoihin laittaa ja toisistaan eksyttää, niin ettei kukaan enää olisi yhtä kenenkään kanssa, ja ettei kukaan enää haluaisi olla samassa veneessä toisen kanssa.

Mutta koska uskovainen haluaa rakastaa toista ihmistä, niin ei kahdella uskovaisella voi ikuisesti olla ero ja viha toisistansa, sillä yksi Henki heitä palvelee, ja yksi totuus heitä opettaa uskossa.
Näin ei Perkele voi erottaa uskovaisia toisistansa, vaikka riidoilla ja kateudella kaikkensa yrittää.

Tällä en halua väittää, että vain vl:t pelastuvat, sillä joku voi periaatteessa olla eriseurakunnassa vaikka heikkouden tähden, taikka toisistaan tietämättömyyden.
Haluan vain kertoa sen, että jotain on pielessä: sillä Raamatun mukaan emme kaikki taida olla samaa laumaa.

Jos siis kaksi seurakuntaan ei voisi yhdistyä, niin se on sen merkki, ettei kahdella seurakunalla ole sama johtaja.
Aivan niin kuin ei maallisestikkaan kahden erivaltion tai erijohtajan alamaiset halua täyttä yhdistymistä, varsinkaan jos johtajat ovat toistensa vastakohtia, niin kuin Perkele ja Kristus ovat.


sanoit:"Olettehan kuulleet ihmisten kokemuksia kuolemasta eli joku ihminen on ollut jonkin aikaa kuolleena ja nähnyt taivaan, sen kauneuden."
Erikseen on Raamatussa kielletty näkyjä uskomasta, ellei ne ole Pyhästä Hengestä.
Miksi ei siis Perkele nyt antaisi uskottomalle tällaista näkyä? Eikö hän tällälain saisi mitä suurimmalla varmuudella taas yhden uhrin?

Äänestä
  • >>Eikös ole Johannes aika yksinkertaisesti sanonut ja suorastaan mahdottomaksi julistanut yhdellä ainoalla virkkeellä useat oikeat seurakunnat. Ei Kristus paimenna montaa laumaa, vaan hänellä on vain yksi ainut lauma jota hän paimentaa vitsallansa ja sauvallansa.

    Äänestä

  • paimen on yksi kirjoitti:

    >>Eikös ole Johannes aika yksinkertaisesti sanonut ja suorastaan mahdottomaksi julistanut yhdellä ainoalla virkkeellä useat oikeat seurakunnat. Ei Kristus paimenna montaa laumaa, vaan hänellä on vain yksi ainut lauma jota hän paimentaa vitsallansa ja sauvallansa.

    etteivät nämä karsinat ole sen tähden erillään toisistaan, että he eri mieltä ovat, tai että he eivät voisi kuulua toisiinsa. Sillä jos he olisivat eripurassa ja vihassa toisiansa kohtaan, ei heitä ole sama paimen voinut opettaa.

    Nämä ovat juuri maantieteellisistä tai jostain muusta fyysisestä syystä erillään.
    Selvää on, etteivät kaikki uskovaiset voi olla kokoajan yhteydessä. Kuinka voisi amerikkalaiset ja vaikka eurooppalaiset olla jatkuvassa yhteydessä, sillä heidän välimatkansa on niin suuri.


    Samassa kohdassa on Jeesus myös sanonut tämän:
    5. Mutta vierasta ne eivät seuraa, vaan pakenevat häntä, koska eivät tunne vierasten ääntä."

    Kuinka siis on mahdollista, että nämä karsinat pakenevat toistensa ääntä, sillä jos he eivät toisiansa pakenisi, ei heidän erillään myöskään täytyisi olla.
    Jeesus puhuu ihmisten kautta ja jos molemmissa karsinassa asuu Herra, niin kuinka on mahdollista, että kummatkin karsinat pakenevat toisiansa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja taivaskokemukset kirjoitti:

Vain vanhoillislestadiolaiset pääsevät taivaaseen ja tietysti lukuisa määrä lapsena kuolleita ei-vanhoillislestadiolaisia ihmisiä.
Näin opetetaan. Itse en olisi noin varma tuomitsemaan muut helvettiin ja en voi olla 100% varma, että taivaaseen ei pääsisi muulla tavalla uskovia. Joku vl voi ajatella minun olevan epäilijä ja ehkä horjuva uskossani. Minun tehtäväni ei ole saarnata tuomita ketään kadotukseen, siksi en voi olla 100%varma, että vain vl-usko pelastaa.

Olettehan kuulleet sanonnan, että taivaassa ei ole aina he, joiden siellä oletetaan olevan ja siellä on niitä, joiden uskotaan siellä olevan.
Tässä voisi sanoa, että pääseekö kaikki vl-ihmiset taivaaseen? Ja pääseekö taivaaseen myös esim helluntalaisia, metodisteja, kirkkouskovaisia?

Olettehan kuulleet ihmisten kokemuksia kuolemasta eli joku ihminen on ollut jonkin aikaa kuolleena ja nähnyt taivaan, sen kauneuden. He eivät ole olleet välttämättä vanhoillislestadiolaisia.
Et voi sanoa sellaiselle ihmiselle, että se oli vain unta, koska et tiedä totuutta. Jotkut vl-henkilöt ovat sanoneet kyseiseen ilmiöön, että ei sitä ole hyvä pohtia eikä miettiä. Sanotaan, että parempi olla miettimättä, koska siinä menee ajatukset sekaisin, kun alkaa miettimään että entäpäs jos taivaassa on muitakin, kuin vanhoillislestadiolaisia:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu