Ongelmia kylpyhuoneen seinän kanssa

Anonyymi

https://i.imgur.com/KMIunwG.jpg
https://i.imgur.com/d4D3a1e.jpg

Kylpyhuoneen seinään oli tullut paiseita ruuvinreikien ja seinässä olevan pyykinkuivaustelineen ympärille. Soitin vuokranantajalle, joka hommasi henkilön tuota seinää laittamaan.

Prosessi on ollut jotakuinkin tämä:
1. Lastalla irtonaiset maalit pois paiseiden aiheuttamien kuoppien kohdalta ja kittiä epätasaisiin kohtiin, reikiin, jne. (Teknos Silora A)
2. Seuraavana päivänä maalia seiniin (Tikkurila Remontti-Ässä)
3. 2 vuorokautta kuivumista
4. Suihkussa käynnin jälkeen seinä näytti samalta kuin ylläolevassa kuvassa
5. Seuraavana päivänä lisää samaa kittiä
6. Sitä seuraavana päivänä lisää samaa maalia
7. Noin 4 vuorokautta kuivumista
8. Suihkussa käynnin jälkeen tilanne sama kuin kohdassa 4. Kuvat otettu nyt tästä hetkestä.

Mitäs olette mieltä, mikä tuossa on vikana ja mitä kannattaisi tehdä?

10

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pientä tarkennusta vielä: Tuon homman olisi tosiaan pitänyt olla valmista parin ensimmäisen kohdan jälkeen ja maalannut henkilö sanoi, että maalauksen jälkeisenä päivänä voi jo käydä suihkussa. Kävin kuitenkin vasta sitä seuraavana. Ja heti tuon jälkeen kun kohdassa 4. kävin suihkussa, niin soitin uusista jäljistä seinää maalanneelle henkilölle ja hän tuli sitten seuraavana päivänä käsittelemään seinää lisää. Mainittakoot vielä sekin, että kylpyhuoneessa on todella hyvä ilmankierto ja ovi on ollut maalin kuivuessa jatkuvasti auki. -AP

      • Anonyymi

        Kannattaa maalata koko kylpyhuone Myrkynvihreäksi, nii ei tuu siellä sitten käytyä, pysyy kunnossa paremmin


    • Anonyymi

      Kannattaa muuten painaa tuosta aloituksesta tuota lue lisää-nappia, tai muuten näkyy vain linkit. -AP

    • Anonyymi

      Kyllähän remonttiässä hyvä maali on, kestää jopa pesua, mutta ei ole kuitenkaan kosteantilan maali, eli ei se nyt tuossa tule kestämäänkää ikinä.
      Mistä löysit halvan maalarin, joka ei tunne tuotteitaan?

      • Anonyymi

        Tosiaan vuokra-asunto kyseessä ja vuokranantajan valitsema maalari. 40v näitä hommia kertonut tehneensä. -AP


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan vuokra-asunto kyseessä ja vuokranantajan valitsema maalari. 40v näitä hommia kertonut tehneensä. -AP

        oon tehnyt 6v kauemman..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan vuokra-asunto kyseessä ja vuokranantajan valitsema maalari. 40v näitä hommia kertonut tehneensä. -AP

        Jos on 40v tehnyt paskaa, ihmettelen, että joku vielä työllistää, pesuhuone on vähän eri, kuin makkarin seinä..
        Ite, vetäisin kosteus-sulun, ja laatat..


      • Anonyymi

        Juu. Luulis että 40 vuoden kokemuksella tietäis mitä maalia mihkäkin laitetaan. Tikkurilalta löytyy LUJA maali mikä on tarkoitettu kohteisiin tiloihin. Käske käyttämään sitä seuraavalla kerralla. P. S. Vain 15vuotta maalarina.


    • Anonyymi

      Työkalut ja rakennustarvikeet remontteihin Lakkapäältä www.lakkapaa.com
      Ilmainen Toimitus yli 100€ tilauksiin verkkokaupassa
      Kampanja-aika: 1.2.2021 - 7.2.2021
      Alekoodi: Lakkapaa100

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      148
      6781
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5883
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4529
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4456
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      160
      4272
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1650
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1546
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1369
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1345
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1131
    Aihe