Ongelmia kylpyhuoneen seinän kanssa

Anonyymi

https://i.imgur.com/KMIunwG.jpg
https://i.imgur.com/d4D3a1e.jpg

Kylpyhuoneen seinään oli tullut paiseita ruuvinreikien ja seinässä olevan pyykinkuivaustelineen ympärille. Soitin vuokranantajalle, joka hommasi henkilön tuota seinää laittamaan.

Prosessi on ollut jotakuinkin tämä:
1. Lastalla irtonaiset maalit pois paiseiden aiheuttamien kuoppien kohdalta ja kittiä epätasaisiin kohtiin, reikiin, jne. (Teknos Silora A)
2. Seuraavana päivänä maalia seiniin (Tikkurila Remontti-Ässä)
3. 2 vuorokautta kuivumista
4. Suihkussa käynnin jälkeen seinä näytti samalta kuin ylläolevassa kuvassa
5. Seuraavana päivänä lisää samaa kittiä
6. Sitä seuraavana päivänä lisää samaa maalia
7. Noin 4 vuorokautta kuivumista
8. Suihkussa käynnin jälkeen tilanne sama kuin kohdassa 4. Kuvat otettu nyt tästä hetkestä.

Mitäs olette mieltä, mikä tuossa on vikana ja mitä kannattaisi tehdä?

10

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pientä tarkennusta vielä: Tuon homman olisi tosiaan pitänyt olla valmista parin ensimmäisen kohdan jälkeen ja maalannut henkilö sanoi, että maalauksen jälkeisenä päivänä voi jo käydä suihkussa. Kävin kuitenkin vasta sitä seuraavana. Ja heti tuon jälkeen kun kohdassa 4. kävin suihkussa, niin soitin uusista jäljistä seinää maalanneelle henkilölle ja hän tuli sitten seuraavana päivänä käsittelemään seinää lisää. Mainittakoot vielä sekin, että kylpyhuoneessa on todella hyvä ilmankierto ja ovi on ollut maalin kuivuessa jatkuvasti auki. -AP

      • Anonyymi

        Kannattaa maalata koko kylpyhuone Myrkynvihreäksi, nii ei tuu siellä sitten käytyä, pysyy kunnossa paremmin


    • Anonyymi

      Kannattaa muuten painaa tuosta aloituksesta tuota lue lisää-nappia, tai muuten näkyy vain linkit. -AP

    • Anonyymi

      Kyllähän remonttiässä hyvä maali on, kestää jopa pesua, mutta ei ole kuitenkaan kosteantilan maali, eli ei se nyt tuossa tule kestämäänkää ikinä.
      Mistä löysit halvan maalarin, joka ei tunne tuotteitaan?

      • Anonyymi

        Tosiaan vuokra-asunto kyseessä ja vuokranantajan valitsema maalari. 40v näitä hommia kertonut tehneensä. -AP


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan vuokra-asunto kyseessä ja vuokranantajan valitsema maalari. 40v näitä hommia kertonut tehneensä. -AP

        oon tehnyt 6v kauemman..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan vuokra-asunto kyseessä ja vuokranantajan valitsema maalari. 40v näitä hommia kertonut tehneensä. -AP

        Jos on 40v tehnyt paskaa, ihmettelen, että joku vielä työllistää, pesuhuone on vähän eri, kuin makkarin seinä..
        Ite, vetäisin kosteus-sulun, ja laatat..


      • Anonyymi

        Juu. Luulis että 40 vuoden kokemuksella tietäis mitä maalia mihkäkin laitetaan. Tikkurilalta löytyy LUJA maali mikä on tarkoitettu kohteisiin tiloihin. Käske käyttämään sitä seuraavalla kerralla. P. S. Vain 15vuotta maalarina.


    • Anonyymi

      Työkalut ja rakennustarvikeet remontteihin Lakkapäältä www.lakkapaa.com
      Ilmainen Toimitus yli 100€ tilauksiin verkkokaupassa
      Kampanja-aika: 1.2.2021 - 7.2.2021
      Alekoodi: Lakkapaa100

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      329
      12639
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      55
      3652
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3244
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      131
      3042
    5. 103
      2988
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2838
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2729
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2644
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2532
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe