Hei, kysyisin siis että onko mitenkä turvallista käyttää taloyhtiönettiä ilman Modeemia? Tällä hetkellä piuha tulee suoraan datarasiasta tietokoneeseen ja toimii moitteettomasti.
Ethernet, taloyhtiönetti.
Anonyymi
156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Taloyhtiönetissä ymmärtääkseni kaikki tietokoneet ovat samassa sisäverkossa, joten muilta koneilta voi periaatteessa yrittää esim. hakkeroida sinun tietokonetta helpommin kuin internetistä käsin.
Tuskin taloyhtiössäsi hakkereita on, mutta jos joku toinen asukas saa koneelleen haittaohjelman niin ymmärtääkseni se voisi sitten levitä muille asukkaille taloyhtiönetin kautta, olettaen tietenkin että muiden asukkaiden tietokoneissa on jokin haavoittuvuus joka tuon mahdollistaa.
En pidä tuota kovin suurena riskinä, mutta jos asia mietityttää niin voit hankkia reitittimen taloyhtiönetin ja tietokoneen väliin suojaksi.