Eväkölinen purtsikkani meni pohjanmerellä luovutuskuntoon ja "uuden" hankinta on akuutti. Pääsin tutkimaan Hallberg-Rassyä päältäpäin ja se vaikutti mielenkiintoiselta ja tukevalta veneeltä. Jätän myyjän kehut sovinnolla huomioimatta ja olisi mukava kuulla palstalaisien kokemuksia.
Miten tämä (32 jalkainen) pitkäkölinen ja raskaanpuleinen vene purjehtii/kryssii?
Myyjän mielestä loistavasti mutta skeptisemmät taas ovat sitä mieltä että se on enemmänkin moottoripursi :)
Vaaka kallistunee todennäköisesti eväköliseen Beneteau purteen mutta tässä vaiheessa kaikki tieto olisi tervetullutta.
HR kokemuksia
11
340
Vastaukset
- Anonyymi
Hr 32 ei ole, joten mitä Hr:ää tarkoitat. Nyky Hr on täysin eri vene kuin 80 luvun Hr.
- Anonyymi
Oliskos se ollut tyypiltään 312 .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliskos se ollut tyypiltään 312 .
Kyllä se kryssii, varsinkin kevyessä toivottoman hidas ja nousukulma on mitä on. Jos "kryssikonetta" haet, niin katsele jotain kevyempää tai ainakin enemmän rikattua ja mielellään vähemmän märkäpintaa omaavaa. Jos taas kysymys oli, "pystyykö kryssimään", niin varmasti pystyy ja lienee tosiaan tukeva ja laadukaskin tuote.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se kryssii, varsinkin kevyessä toivottoman hidas ja nousukulma on mitä on. Jos "kryssikonetta" haet, niin katsele jotain kevyempää tai ainakin enemmän rikattua ja mielellään vähemmän märkäpintaa omaavaa. Jos taas kysymys oli, "pystyykö kryssimään", niin varmasti pystyy ja lienee tosiaan tukeva ja laadukaskin tuote.
Joopa joo.
Taidan jättää kokeilematta. Atlantille tuolla kyllä menisin.
- Anonyymi
Hallberg-Rassy Mitress 32 ?
- Anonyymi
HR näyttää joistakin päältäpäin katsoen hyvältä mutta on silkkoa sisältä. Erään omistajan venettä ei suostuneet kunnostamaan millään, vaikka oli hirvritä laminointivikoja.
- Anonyymi
No oli aivan eri aikakauden vene kuin tuo Mistress.
- Anonyymi
Mielesi on pohjanmeri. Ei kun ajatusleikkimään HR malleilla. Ei niistä tässä palstassa opi.
- Anonyymi
Tutulla on 312. Oikein tukevalta ja meren tuuliin sopivalta tuntuu. Sisäratkaisut ja materiaalit kunnossa.
Päivän kunto tietysti käytetyissä määräävät. - Anonyymi
Äh,
turha noista on päänvaivaa ottaa. Jos ostat halvemman, joudut remppaamaan kalliimmin. Jos maksat enemmän, saat paremman.
Halpaa ja hyvää ei ole olemassakaan. Jos hinta on epäilyttävän halpa, jossain on miina.
Jos myyjä kertoo auliisti veneen puutteet ja viat, kaupantekoon voi ryhtyä, vaikka kyseessä olisi laittoakin vaativa yksilö.
Käytetty on aina käytetty ja siksi käytetystä ei saa koskaan uuden hintaa.- Anonyymi
Vanhan myyjä voi olla varsinainen "Aatu", eli vaikka kertoo veneen vioista, ei kuitenkaan ymmärrä vikojen merkitystä. Myyjät kuten veneet ovat yksilöitä. Hr 312 on alunperin vahvasti rakennettu vene, vaikka onkin ruiskulaminoitu ja rautakölinen. Sitä laminaattia on nimittäin todella paksu kerros. Jos venettä on ajettu karille useita kertoja ilman kunnollista korjausta, saattaa rakenteessa olla pahoja vaurioita. Ruiskulaminaatti imee huononoista kohdista ahnaasti vettä. Rakenteen kuivattaminen voi olla hankalaa ja viedä aikaa. Kun tuollainen puolipitkällä kölillä varustettu vene törmää kariin, se näkyy päälaipion pohjalaminoinnissa, koneen tyynyissä sekä skekin ja kölin välisessä pohjassa. Koko veneen kosteusmittaus on ensimmäinen homma. Jos kuivaus on hankalaa, on nopeinta poistaa rälläkällä koko vettynyt osa ja laminoida alue uudestaan. Jos peukalo ei ole ihan keskellä kämmentä, tuo on jopa edullinen keino, eikä alkuunkaan niin paha kuin joku tumpelo voisi luulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841682
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88908- 54882
- 8872
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56849Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58803Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html189799Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80745Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172740Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41740