Skoda 1.6 TDI

Hei. Ostin tässä viikko takaperin Skoda Octavian vuosimalli 2012 1.6 TDI farkun manuaali vaihteilla. Tänään 24.1 sitten kun olin liikenteessä niin autosta hävisi vedot ja sammui. Yritin käynnistää, niin ei käynnistänyt sitä ja sitten alkoi Start-Stop käynnistäminen itsestään vaikka ei ollut päällä. Jonkun ajan kuluttua niin auto taas käynnistyi, mutta kun lähdin ajamaan,niin vedot hävisi. Onks teillä ollut vastaavaa ja missähän voisi olla vika. Nyt auto hinattiin SKodan huoltoon ja pelkään että mitenhän iso remppa siellä on tulossa? Kaikki hyvät neuvot olisivat kyllä nyt tarpeen?
Tankissa on dieseliä ja laitoin vielä ainetta tankkiin joka puhdistaa suuttimet sekä poistaa epäpuhtaudet tankista. Ei ole aikaisemmin koskaan ollut Skoda aikaisemmin.

5

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nettikertomuksilla voi korjata autoa. Varsinkaan kun et voi tehdä ja todeta.

      Asian osaava selvittää mikä vika, tunnissa. Ilman turhien osien vaihtoa.

      Merkkihuoltojen testeritkään ei kerro että tuo osa rikki, vaan ne ilmoittaa koodeilla häiriöistä kun moni asia on kytköksissä toiseen.

      Ammattilainen asian oikeasti osaava ja moottorin tunteva toteaa miksi antaa ilmoitusta.

      Onko turbo ja ohjaus kunnossa, polttoaineensyöttö, dpf, egr järjestelmä kunnossa.

      Toivotaan että skodaasi korjaa sen tekniikan tietävä asenteja. Jos ei niin vaihtaa turhaan ehjiä osia.

      • Anonyymi

        Olihan upeat neuvot.
        Minä sen sijaan ihmettelen mitä ja miksi laitettiin jotain puhdistus mömmöjä tankkiinn?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Olihan upeat neuvot.
        Minä sen sijaan ihmettelen mitä ja miksi laitettiin jotain puhdistus mömmöjä tankkiinn?

        Moi. Ajattelin kun ensiksi alkoi hehkuvalo palaa ja siinä kohtaa ajattelin laittaa ainetta tankkiin mikä puhdistaa suuttimet...kun en tosiaan ole mikään isompi autojen asiantuntija.
        Joka tapauksessa auto hinattiin ja päätyi Laakkosen pihaan tänne espooseen.


      • Joo, eli Laakkosella on auto tällä hetkellä ja varmaan tänään ottavat sen tsekkauksen alle. Eli skodan huolto. Kuulin juuri myös frendiltä, että toi ilmamassa tai egr voisi olla se ongelma. Se ei tosiaan käynnistynyt...starttasi kyllä ja auto kun sai vähäksi aikaa käymään tyhjäkäynnillä, niin se alkoi sitä starttaamaan autoa vaikka se oli jo käynnissä. Tänään se pitäisi selvitä, että mikä siellä mahdollisesti saattaa olla. Voisko tuo vika myös olla joku tunnistin vika?


    • Anonyymi

      Myyjäliikkeellä on virhevastuu myös käytettyinä myymistään autoista. Jos viet muualle korjattavaksi, maksat kaiken itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      360
      2838
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1959
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1149
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      932
    10. 39
      810
    Aihe