Olen lähdössä Egyptiin ja ostin matkalle mukaan pullon käsien desinfiontiainetta. Kotona katsoin pullon kylkeen ja siinä oli merkintä helposti syttyvä. Saako tällaisia viedä koneeseen?
käsidesi lentokoneessa
9
3593
Vastaukset
- Tulenarka
Haluatko todellakin viedä helposti syttyvän aineen lentokoneeseen. Minulla ei ainakaan tulisi mieleen ottaa sellaisia aineita koneeseen.
- unohtanut
Kysyin samaa asiaa Finnairilta n. vuosi sitten. Sain kyllä kysymykseen asiallisen vastauksen, mutta en kuolemaksenikaan muista sitä. Ota yhteyttä Finnairiin tai lentoyhtiöön jolla aiot matkustaa.
- maija
En ole varma saako. Varmista lentoyhtiöltä.
Mutta, miksi et osta sellaisia Savetin tapaisia
desinfioivia käsipyyhkeitä. Paketit ovat kevyitä ja itse tein niin että ostin useamman paketin ja sulloin yhteen pakettiin n 20 kpl. Näin säästin tilaa. Varmista vain että ostat nimenomaan desinfioivia eikä tavallisia pyyhkeitä, koska jälikimmäisistä ei ole juuri mitään hyötyä. - Fantastico
Kyllä, mielestäni voit viedä. Onhan esim. hiuslakkakin yhtälailla tulenarkaa kynsilakasta tai sen poistoaineesta puhumattakaan. Koneen varusteisiinkin kuuluu myös desinfiointigeeliä, jolla emot voivat tarpeen tullen desinfioida käsiänsä.
- lennolla?
Tarvitsetko sitä käsidesiä lennon aikana? Jos et, niin laita suosiolla ruumaan, niin ei tarvitse murehtia moisesta.
Saat matkalaukkusi kuitenkin Egyptissä ennen kuin ehtisit käsidesiä edes käyttää! Ja lisättäköön, että lomalennoilla matkalaukut katoavat harvoin...- ...
Niin, ruumaanhan ne herkästi syttyvät nimenomaan kannattaakin laittaa ettei ole edes ketään sammuttamassa...
- tietoa...
... kirjoitti:
Niin, ruumaanhan ne herkästi syttyvät nimenomaan kannattaakin laittaa ettei ole edes ketään sammuttamassa...
No ihan tiedoksi, että koneiden ruumatiloissa on kyllä sammuttimet. Kyllä kaikki on mietitty valmiiksi. Ohjaamossa on indikaatiot, jotka ilmoittavat mikäli ruumassa on tulipalo ja voivat siten laukaista sammuttimet.
Lentokoneiden ruumassa kuljetetaan päivittäin kaiken maailman myrkkyjä,maaleja, aseita, ilotulituksia mitkä voivat aiheuttaa tulipalon. Lisäksi matkustajien hiuslakat, kihartiemien patruunoita, kynsilakkaa jne. Että vaikka joku pieni käsidesifiointiaine-pullo onkin helposti syttyvää, niin se on tuskin "vaarallisin" mitä ruumassa kuljetetaan... - Veka
tietoa... kirjoitti:
No ihan tiedoksi, että koneiden ruumatiloissa on kyllä sammuttimet. Kyllä kaikki on mietitty valmiiksi. Ohjaamossa on indikaatiot, jotka ilmoittavat mikäli ruumassa on tulipalo ja voivat siten laukaista sammuttimet.
Lentokoneiden ruumassa kuljetetaan päivittäin kaiken maailman myrkkyjä,maaleja, aseita, ilotulituksia mitkä voivat aiheuttaa tulipalon. Lisäksi matkustajien hiuslakat, kihartiemien patruunoita, kynsilakkaa jne. Että vaikka joku pieni käsidesifiointiaine-pullo onkin helposti syttyvää, niin se on tuskin "vaarallisin" mitä ruumassa kuljetetaan...Totta, kuljetetaan yhtä sun toista mutta rahtina, ei matkatavarana. Siltä varalta ettet tiedä mikä on ero, niin vaaralliset aineet on pakattu tietyt melkoisen tiukat määräykset täyttävällä tavalla. Tämän lisäksi on määräyksiä siitä mitä vaarallisia aineita voidaan kuljettaa samassa ruumassa. Kaikki ruumaan menevä matkatavara läpivalaistaan ja mikäli niissä havaitaan vaarallisia aineita poistetaan ne matkatavarasta. Tarkempia tietoja lentoyhtiöiden ja ilmailuviranomaisten nettisivuilta.
- vaan...
Veka kirjoitti:
Totta, kuljetetaan yhtä sun toista mutta rahtina, ei matkatavarana. Siltä varalta ettet tiedä mikä on ero, niin vaaralliset aineet on pakattu tietyt melkoisen tiukat määräykset täyttävällä tavalla. Tämän lisäksi on määräyksiä siitä mitä vaarallisia aineita voidaan kuljettaa samassa ruumassa. Kaikki ruumaan menevä matkatavara läpivalaistaan ja mikäli niissä havaitaan vaarallisia aineita poistetaan ne matkatavarasta. Tarkempia tietoja lentoyhtiöiden ja ilmailuviranomaisten nettisivuilta.
Olen kyllä alalla, joten tiedän mitkä on vaarallisia aineita ja mitä kaikkea kuljetetaan mukana matkustajakoneissakin.
Tarkoitus oli vaan kertoa, että ruumassa menee niin rahtina kuin matkatavarana kaikennäköistä muutakin, joka voisi aiheuttaa tulipalon mm. ammuksia. Toki kaiken ja kaikkien pitää olla turvallisesti pakattuna. Lisäyksenä siihen käsidesifiointi aineeseen, että kannattaa pakata se huolellisesti esim. muovipussiin, koska monet purkit vuotavat/poksahtelevat paineistuksen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1633056Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3722087- 411861
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431836Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328985Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles113968Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802