Mazda 6 vm. 2005 erikoinen kolina

Anonyymi

Mikähän mahtais olla vialla, kun kuuluu sekä edestä vasemmalta että takaa oikealta kolinaa, takaa kuuluva kolina kuuluu selvästi voimakkaammin? Kolisee jatkuvasti, kun on pientäkin epätasaisuutta tiessä.
Vuoden sisällä on vaihdettu eteen jouset ja iskarit, eteen vasemmalle raidetangonpää, taakse iskarit ja koiranluut. Mikään näistä ei ole auttanut kolinoihin, mutta mitään välystä ei tunnu mistään löytyvän. Ajettu yli 210 000 km. Mietityttää voisko pyöränlaakerit olla menossa, vaikkei niissäkään välystä tunnu. Ideoita saa heitellä mahdollisesta viasta.

10

1701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei etupäässä ola välyksiä niin sitten ääni tulee kallistuksenvakaajan kiinnityskumeista. Siellä ne on hammastangon ja moottorin takapuolella.

      Vaihtotyössä pitää pudottaa etupään apurunko alas, että saa tilaa, mutta silti sitä on kovin vähän. Pultit on todennäköisesti ruosteessa ja jumissa. Joku on onnistunut vaihtamaan nuo kuuteen tuntiin.

      Takapäässä varmaankin sama vaiva.

      • Anonyymi

        Ei ole tullut mieleenkään nuo kiinnityskumit. Huomaako niiden kulumista välttämättä muusta kuin äänestä, jos aiheuttavat tuon kolinan? Kaverin hallilla on nosturi, jolla vois tarkistella vielä kertaalleen alustaa.


    • Anonyymi

      Ns. koiranluun nivel väljä.
      Sekä etu- että takakallistuksenvakaajan päät ovat kiinni nivelletyillä tangoilla tukivarteen.
      Nämä nivelet väljentyvät ja alkavat kolisemaan.
      Tyyppivika useissa merkeissä.
      t. RMB54

      • Anonyymi

        Aloittaja kertoo takapäähän nuo vaihdetun ja sen lisäksi "mitään välystä ei tunnu mistään löytyvän"

        Sen vuoksi eppäilen että vika ei löydy tuolta sektorilta.Koiranluun välys kun on vielä sangen helppo löytää, jos vaan hommaa alkaa tarkastamaan.


    • Anonyymi

      Omassa vm2004 Mazda 6 kuuluu takaa kolinaa pienillä nopeuksilla. Hiljattain uusittu iskarit, jouset ja koiranluut. jarruttaminen ei vaikuta kolinaan.

      Voisko olla vakaajan kiinnitykset runkoon? Kuuluuko niiden kolina erityisesti pienillä nopeuksilla?

    • Anonyymi

      Katsastuksesta meni moitteetta läpi, ei selvinnyt kolinoiden aiheuttajaa. Ei olla vielä tutkittu noita kallistuksenvakaajien kiinnityskumeja.

      • Anonyymi

        jos kelpaa katsastuksessa niin sitten voi jo melko varmasti sanoa että syyllinen on nuo kumit

        ne kun ei aiheuta mitään sellaisia väljyysiä joka johtaisi (ainakaan ihan helposti) hylkäykseen


    • Anonyymi

      Voisikohan ainakin takapään kolinoiden syypää ollakin pakoputki?

    • Anonyymi

      Liian jäykkä jousitus mätzäs, ranskalaisessa on paljon mukavampi!!!

      • Anonyymi

        Taidat nyt puhua 80-luvun Mazdoista :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11021
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2473
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      916
    Aihe