Mikähän mahtais olla vialla, kun kuuluu sekä edestä vasemmalta että takaa oikealta kolinaa, takaa kuuluva kolina kuuluu selvästi voimakkaammin? Kolisee jatkuvasti, kun on pientäkin epätasaisuutta tiessä.
Vuoden sisällä on vaihdettu eteen jouset ja iskarit, eteen vasemmalle raidetangonpää, taakse iskarit ja koiranluut. Mikään näistä ei ole auttanut kolinoihin, mutta mitään välystä ei tunnu mistään löytyvän. Ajettu yli 210 000 km. Mietityttää voisko pyöränlaakerit olla menossa, vaikkei niissäkään välystä tunnu. Ideoita saa heitellä mahdollisesta viasta.
Mazda 6 vm. 2005 erikoinen kolina
10
1858
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei etupäässä ola välyksiä niin sitten ääni tulee kallistuksenvakaajan kiinnityskumeista. Siellä ne on hammastangon ja moottorin takapuolella.
Vaihtotyössä pitää pudottaa etupään apurunko alas, että saa tilaa, mutta silti sitä on kovin vähän. Pultit on todennäköisesti ruosteessa ja jumissa. Joku on onnistunut vaihtamaan nuo kuuteen tuntiin.
Takapäässä varmaankin sama vaiva.- Anonyymi
Ei ole tullut mieleenkään nuo kiinnityskumit. Huomaako niiden kulumista välttämättä muusta kuin äänestä, jos aiheuttavat tuon kolinan? Kaverin hallilla on nosturi, jolla vois tarkistella vielä kertaalleen alustaa.
- Anonyymi
Ns. koiranluun nivel väljä.
Sekä etu- että takakallistuksenvakaajan päät ovat kiinni nivelletyillä tangoilla tukivarteen.
Nämä nivelet väljentyvät ja alkavat kolisemaan.
Tyyppivika useissa merkeissä.
t. RMB54- Anonyymi
Aloittaja kertoo takapäähän nuo vaihdetun ja sen lisäksi "mitään välystä ei tunnu mistään löytyvän"
Sen vuoksi eppäilen että vika ei löydy tuolta sektorilta.Koiranluun välys kun on vielä sangen helppo löytää, jos vaan hommaa alkaa tarkastamaan.
- Anonyymi
Omassa vm2004 Mazda 6 kuuluu takaa kolinaa pienillä nopeuksilla. Hiljattain uusittu iskarit, jouset ja koiranluut. jarruttaminen ei vaikuta kolinaan.
Voisko olla vakaajan kiinnitykset runkoon? Kuuluuko niiden kolina erityisesti pienillä nopeuksilla? - Anonyymi
Katsastuksesta meni moitteetta läpi, ei selvinnyt kolinoiden aiheuttajaa. Ei olla vielä tutkittu noita kallistuksenvakaajien kiinnityskumeja.
- Anonyymi
jos kelpaa katsastuksessa niin sitten voi jo melko varmasti sanoa että syyllinen on nuo kumit
ne kun ei aiheuta mitään sellaisia väljyysiä joka johtaisi (ainakaan ihan helposti) hylkäykseen
- Anonyymi
Voisikohan ainakin takapään kolinoiden syypää ollakin pakoputki?
- Anonyymi
Liian jäykkä jousitus mätzäs, ranskalaisessa on paljon mukavampi!!!
- Anonyymi
Taidat nyt puhua 80-luvun Mazdoista :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713919- 1013505
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah793343Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241618
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361516Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191134Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421110Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026