Mihin vanhoillislestadiolainen uskoo? Mikä on se usko, jolla sinne taivaaseen pääsee?
Mihin uskot?
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tästä on keskusteltu monet kerrat. Ensimmäisessä ylösnousemuksessa herätetään 144 000 jotka menevät taivaaseen ja muodostavat taivaallisen hallituksen. He ovat Jeesuksen valitsemia uskollisia hänen seuraajiaan kuten opetuslapset ja apostolit.
Taivaaseen ei ole mennyt muita kuin Jeesus. Niinpä vl liikken oppi että sen jäsen menee kuollessaan taivaaseen on valhe.
Kaikki tieto löytyy Raamatusta. Jumalan sanasta poikkeaminen ja sen levittäminen on Pyhän Hengen pilkkaa.
w.
Kiitos vastauksestasi.
Kysymykseni koski lähinnä,mihin ja miten pitää uskoa, että sinne taivaaseen joskus pääsisi?
Sana todistaa että vain ja ainoastaan ne jotka uskovat totuuteen pelastuvat. Ilmestyskirja todistaa että ensimmäisessä ylösnousemuksessa herätetään ne 144000 jotka hallitsevat uutta maata tuhat vuotta. Sitä ennen on tapahtunut Jeesuksen paluu jolloin on käynyt niinkuin Nooan päivinä.
Jumalattomat ja epäuskoiset on tuhottu. Jäljelle maan päälle on jääneet Jeesuksen uskolliset seuraajat joita hallitsee Jeesuksen johtama taivaallinen hallitus. Se on vanginnut saatanan ja heittänyt sen tuhanneksi vuodeksi vankeuteen. Kun tuhat vuotta on kulunut se päästetään vapaaksi. Se lähtee villitsemään maan päällä olevia kansoja sotaan mutta Jeesus tuhoaa senkin. Muut kuolleet herätetään tuhannen vuoden kuluttua ja jokainen tuomitaan tekojensa mukaan. Sen jälkeen kuolema ja tuonela heitetään tuliseen järveen eikä kuoleaa enää ole. Sinne joutuvat myös ne jotka eivät ole eläneet Jumalan tahdon mukaisesti.
Lopulta on uusi taivas ja uusi maa jossa vanhurskas on elävä iankaikkisesti.
Kuka menee taivaseen? Ne 144000 Jeesuksen valittua, ei muita.
Ilmestyskirja se todistaa.
w.
>>Tästä on keskusteltu monet kerrat. Ensimmäisessä ylösnousemuksessa herätetään 144 000 jotka menevät taivaaseen ja muodostavat taivaallisen hallituksen. **.Josko laitat lähteen.
Uuden Jerusalemin hallitus on 24 pyhintä, jotka ovat Uudessa Jerusalemissa, maan päällä.
Taivaassa ei muodosteta enään mitään, Jumalakin tulee alas juhla- asuisena, kun morsian, Ilm 21;1-6.
Jeesus ei valitse juutalaisia (Israelia) vaan sen tekee Jumala, Jeesus valitsee vain omansa, Seuraajansa, ei yksin apostoleilta.
>>Taivaaseen ei ole mennyt muita kuin Jeesus.
Helppo on jos pystyy osoittamaan Raamatun paikat.
**Niinpä vl liikken oppi että sen jäsen menee kuollessaan taivaaseen on valhe.** Näinhän kertoo osa myös luterilaista, mutta kuten sanot, ei pidä paikkaansa.
r
Et pääse sinne millään uskolla.
r
Missä Jumala oli silloin?
Hepr. 11:5
Uskon vuoksi otettiin Henok pois niin, ettei hän kokenut kuolemaa. "Sitten häntä ei enää ollut, sillä Jumala otti hänet luokseen." Ennen kuin hänet otettiin pois, hän näet oli -- niin hänestä todistetaan -- elänyt Jumalan mielen mukaisesti. [1. Moos. 5:24]
"Taivaassa ei muodosteta enään mitään, Jumalakin tulee alas juhla- asuisena, kun morsian, Ilm 21;1-6."
Taidat olla alas menossa sekoiluinesi.
Uskon mitä Jeesus Johannekselle todisti.
w.
Minkä Liitonaikana Hanok mielestäsi eli?
Uskoako uskonpuhdistajaan, joka oli oluen ystävä: https://areena.yle.fi/audio/1-50701993 ?
Uskovaiset on ennen juonu olutta. Lestadius raittiussaarnaajana julisti kaikki alkomahoolit boikottiin, mutta kyllä ne on pikkuhiljaa taas vapautumassa. Moni perheenisä mm. nauttii nykyään saunakaljat, eikä siinä mitään pahaa ole.
Vl-sanoo olevansa uskomassa. Hän uskoo syntisen ihmisen antamaan synninpäästöön ja seurakuntansa antamaan turvallisuuden tunteeseen. Hän uskoo antaneensa seurakunnallensa todistuksen että kelpaa taivaaseen.
Niin.
Monesti vl vastaa uskovansa siihen, että synnit on anteeksi. No hyvä. Mietin vain, että muut uskovaiset vastaavat uskovansa Jeesukseen.
Joh.3:16.
Kristityt uskovat Jeesukseen, vellut toisiinsa.
Massauskonnoissa kaikki kutsuvat itseään kristityiksi. Kun Antiokiassa Jeesuksen seuraajia ruvettiin kutsumaan kristityiksi niin se on ollut tosikristittyjen joukko. Sen jälkeen on kirkot ja uskonnolliset liikkeet poikenneet Jeesuksen opista ja Jumalan sanasta niin he eivät ole enää Jeesuksen seuraajia. On vain massoja jotka ovat hylänneet totuuden ja kulkevat omien sanan väärennösten mukaan. Silti he kutsuvat itseään kristityiksi, oikeampi nimi oli nimikristitty.
w.
Erikoinen usko, josta Raamattu vaikenee, seurakunnan todistukset ovat vain osa ihmisukoa, pakanallisuutta.
r
veeälliä ei kiinnosta keskustella omasta hengellisestä kontekstistaan, on sekin omituinen tilanne.
he ovat siilipuolustuksessa selät vastakkain ihan hiljaa ja toivovat että epäuskoiset menevä tohi.
Häpeääköhän kukaan enempi uskoaan kuin vellu?
Kummallisia kirjoituksia. Olettekohan koskaan edes tavanneet yhtään vanhoillislestadiolaista?
Lähipiirissä on lestoja ja sukulaisia olen tavannut. He ovat vl liikkeen jäseniä. Kylmiä, omahyväsiä, toisia helvettiin tuomitsevia kiihkoilijoita. Sellaisia kokemuksia on tarpeeksi.
w.
Jos harrastaisitte sivistynyttä keskustelua puolin ja toisin, niin lopputulema voisi olla mukavampi sukulaistenkin kesken. En väitä, että syytä olisi vain toisessa osapuolessa.
Eipä sitä ole tarvinnut olla kuin kuuntelijana niin hyvin tuomitsevaa kieltä olen kuullut. En ole katsonut tarpeelliseksi että minun olisi pitänyt ottaa siihen mitään kantaa.
Kerronpa omakohtaisen kokemuksen.
Vl jäsen vaati äidin ruumiinsiunaukseen uskovaista pappia. Muut sisarukset muistuttivat vainajan toiveen että hänet siunaa hyvä ystävä paikkakunnan oma pappi. Vainaja oli uskovainen muttei vl.
Mitä tapahtui? Tämä vl jäsen tuomitsi sukulaisena sanoin, te joudutte kaikki helvettiin koska ei saanut " uskovaista" pappia äidin siunaukseen.
Että se siitä sivistyneen keskustelun taidoista.
w.
Vaikuttaa olleen ajattelematon ja tietynlaisen luonteen omaava vl, joita kyllä löytyy, ja niin löytyy muistakin. Älä silti yleistä koskemaan kaikkia vl:iä.
Kyllä vainajan toivomusta pitää noudattaa, hänen hautajaisistaanhan siinä oli kysymys.
Tilanteessa tuli vain mieleen kuka on päättänyt että tuo on uskovainen pappi mutta tuo ei?
w.
minulle veeälpuhuja nauroi kun kerroin innoissani että olet tullut uskoon !
" eihän sillä ole mitään merkitystä kun kukaan veeäluskova ei ole ollut päästämässä"- tyyliin.
siinäpä oli mallia siitä sivistyneestä keskustelusta, monta muut aesimerkkiä on tullut koettua aina samoilla tuloksilla.