Niin, siinä on työnsarkaa. Myydä oma talo pois. Ei sitä kukaan osta. Kokemusta on. Oma talo ollut myynnissä harva se kuukausi ja edelleenkään ei ole ollut kyselijöitä. Ei mene siihen hintaan, mikä olisi vähintäänkin suostumus.
Jos taas ilman antaa, niin muualta on hankala saada ilman tilalle uutta!
Niimpä. Jos haluatte saada kotinne myydyksi niin, että voitte edes jonkinlaisen murjun ostaa paremmasta pitäjästä, niin eipä se onnistu.
Saatte korkeintaan sen verran rahhaa, että joudut toisaalla muuttamaan vuokralle ja sittenkään se ei riitä edes koko vuoden asumiseen. Niimpä! Täältä ei asuntoa valitettavasti kukaan osta. Köyhät ja työttömät ovat tuomituita jäämään tänne.
Vielä ku tästäkin murjusta pitää vielä velekaa maksaa pois.... On ollut elämän suurin virhe ikinä ostaa Haapavedeltä omistustaloa..... Olisimpa ollut viisaampi ja ostanut sen vaikka edes Ylivieskasta, josta olisin aikoinaan saanut melekeen samalla hinnalla. Sen pois myöminen olisi vähän helpompaa :(
Jos taas ilman antaa, niin muualta on hankala saada ilman tilalle uutta!
Niimpä. Jos haluatte saada kotinne myydyksi niin, että voitte edes jonkinlaisen murjun ostaa paremmasta pitäjästä, niin eipä se onnistu.
Saatte korkeintaan sen verran rahhaa, että joudut toisaalla muuttamaan vuokralle ja sittenkään se ei riitä edes koko vuoden asumiseen. Niimpä! Täältä ei asuntoa valitettavasti kukaan osta. Köyhät ja työttömät ovat tuomituita jäämään tänne.
Vielä ku tästäkin murjusta pitää vielä velekaa maksaa pois.... On ollut elämän suurin virhe ikinä ostaa Haapavedeltä omistustaloa..... Olisimpa ollut viisaampi ja ostanut sen vaikka edes Ylivieskasta, josta olisin aikoinaan saanut melekeen samalla hinnalla. Sen pois myöminen olisi vähän helpompaa :(
Vastaukset 42
Vanhimmat
Ei mee hyvin Ylicvieskassakaa ,väki muuttaa pois ,joulukuussa asukasluku aleni 24 asukkaalla eli Oulaisten jälkeen toiseksi eniten Haapaveden alueella. Haapaveellä vain viidellä .
Tosi on , tämmöstä tietoa löysin fb:stä:
Joulukuun 2020 asukasluvut ovat nyt julkistettu.
Dramaattisimmat
muutokset ovat Oulaisissa ja Ylivieskassa , molemmissa päällä voimakas alamäki ,
Raahen ja Siikalatvan asukaslukukasvu kasvoi eka kertaa viime vuonna joulukuussa , tosin niukasti.
Tässä Haapaveden
ja lähialueemme kuntien asukasluvut vuodenvaihteessa ja suluissa muutokset.
Kokkola 47774 ( 28 )
Kalajoki 12416 ( 10 )
Raahe 24359 ( 2 )
Siikalatva 5206 ( 1 )
Reisjärvi 2707 ( - 3 )
Kärsämäki 2540 ( - 4 )
Haapavesi 6670 ( - 5 )
Nivala 10500 ( - 9 )
Haapajärvi 6899 (-10 )
Ylivieska 15307 (-24 )
Oulainen 7152 (-25 )
Ylivieskaan ja Haapavettä ei voi vertailla ne painivat aivan eri sarjoissa.
Mistä nuo luvut revit. Aikaisemmissa tilastoissa Haapavedeltä lähti kyllä saatanasti enemmän. Ja Ylivieskassa oli plussaa
Aivan eri tilasto on se, mikä oli lehdissä marraskuun vaihteessa, SE VIRALLINEN , jonka pohjalta analysoitiin koko valtakuntaa.
Luotamme siihen, pitkän aikavälin eli koko vuoden tulokseen.
Ei muutaman viikon mittaukset kerro totuutta, mutta sellaisella voi yrittää hämätä, jos on hämäämisen tarve.
Vattukylä 6669 ( -1 )
Tuo tilasto on aivan oikea ja kertoo joulukuun muutokset asukasluvuissa. Oulainen ja Ylivieska ovat aivan selvästi eniten asukkaitaan menettäneitä. Kukapa niihin haluaisikaan asumaan. Haapavesi on niihin nähden melkein paratiisi ja olisi täydellinen , jos ei muuan persu vahinkoa tekisi.
Tuollaisella aikavälillä ei ole tilastotieteessä mitään merkitystä .
Älähän nyt, kun persut tekevät sitä suunnattoman hyvää mainosta Haapavedelle, niin väkimäärä hyppää ihan uusiin ulottuvuuksiin
Tapakaa ne surkiat kansanjohtajanne ja tulkaa hakemaan leipää.
Miksi sun pitää asuntos myydä? Etkö halua asua alueella? Olen katellut jostain sopivaa asuntoa ja haapavesi voisi olla ihan sopiva paikka. Onko se etuovessa?
älä valehtele
Hah. kukaan ei kato tätä paikkaa etuovesta. Tiedätkö sitä, että itseasiassa juuri kukaan ulkopaikkakuntalainen ei halua tänne asumaan. Se vain on valitettava tosiasia!
Oma asunto on ollu etuovessa ja oikotiellä mutta tulosta ei synny. Kukaan ulkopaikkakuntalainen ei vain ole kiinnostunut koko Haapavedestä. Haapavetiset ehkä saattaa muuttaa tämän pitäjän sisällä, mutta kyllä hekin ovat harvassa. Usein jos joku muuttaa, ni se muuttaa kyllä kokonaan pois!
Kaksi L perhettä muutti Kokkolaan, siitä pudotus. Lisää tulee Haapaveden suunnasta kevään edetessä taas Ylivieskaan...
Mitä todennäköisimmin.
Ylivieskan kasvua ei pysäytä mikään. Jos Haapavesi kelpaa sille liitosalueeksi, saavat haapavetiset olla tyytyväisiä.
Talo kannattaa polttaa saa edes vakuutuksesta jotakin. Kerran olen tehnyt ja hyvin meni,en tosin h-vedellä
Ja sinä raukka luulet ,että tänne kirjoittelijoita ei saa poliisi selville....jos teit sen oikeesti niin laita kimpusi kasaan ja pakene sillä ovellesi koputetaan kohta.....
Osarivelkainen autokin kannattaa ajaa pöpelikköön lunastuskuntoon jos ei kukaan sitä enään loppuvelkalunasta kuin puolella siitä mitä on velkaa. Tiedoksi tuhopolttajalle jos rahnaa tarviit.
Parasta mitä muuttotappiuoalueella voi talolle tapahtua, on todellakin palaminen.
Täällä meidän kylällä paloi viiden asunnon rivari ja kas kummaa, ei noussut uutta tilalle, eli asukkaat otti rahat ja juoksi.
Yksi tyyppi teki niin. Ajoi autonsa lunastuskuntoon siinä toivossa, että saisi rahat, mutta toisin kävi. Vakuutus ei korvannut ja tämä tyyppi menetti ihan toimivan auton. Yritäppä siinä sitte tyhjästä nyhjästä uutta autoa tilalle....
Muut tänne Satakuntaan,tää on edullisia taloja,mökkejä....
Kaveri osti 6000€ omakotitalon kiukaisista ja nyt sen vuokrannut varmalle vuokralaiselle.
Kiukainen kuuluu satakuntaan.
Satakunnassa Pori voi tulla kysymykseen. Vai onko Pori siellä? Raumakin kiinnostaisi. Haapavesi on yks persläpi, että melekeen mikä tahansa pitäjä on varmasti parempi.
Tuppukylään ei kannata rakentaa taloja velkarahalla, niin se vain mennee??
Jos omakotitalojen keskihinta on alle 150 000€ niin uuden rakentamisesta ei saa koskaan omia pois, mutta toisaalta, jossain ihmisen on asuttava.
On ihmisiä, jotka rakentaa uuden omakotitalon ja tietävät, että 100 000€ tulee myytäessä kärsään, mutta sillä mennään.
peruskorjattavaa pytinkiä ja homeröttelöä on myynnissa..
mikähän pankki rahoittaisi kriisikunnan ylihinnoiteltuja talokauppoja???
Ei varmaan enää mikään pankki. Aikoinaan ne myönsivät, mutta nyt se lienee aika vaikeeta, ellei jopa mahdotointa. Haapavesi on tuomittu kuolemaan.
Auton voi ilmoittaa varastetuksi ja polttaa ,sitte nostaa rahat
Jos on ajonestollinen auto, niin sitten on selitys paikallaan siitä, kuinka autovaras sai auton avaimet.
Nimittäin huviajeluun ei ole ajonestollisia autoja suomessa varastettu ajonesto ohittamalla.
Huomena katsastus, jos tulee liikkaa vikoja niin poltan pois.
Merkitään pöytäkirjoihin, perästä kuulluu.
Varastamalla saa avaimet
Kameroita joutuu varomaan ,mutta siellä peräkylissä ei ole liikaa niitäkään
Me tulisimme takaisin heti jos vain löytyisi sopiva talo.Vähän tarjontaa :(
Minkälainen olisi sopiva talo? Keskustassa saattaisi vapautua myyntiin yksi omakotitalo..
Olipa siellä hinta-laatusuhteessa mukavan näköisiä taloja kaupan
Kenen kauttahan kannattais talo laittaa myyntiin?
Talomme on ollu myynnissä jo vaikka kuinka pitkään ja hintaakin tarkistettu useampia kertoja. Kaupaksi ei vain tahdo käydä. Muuttaisimme heti pois, mutten halua olla kahden talon loukussa. Jos tätä emme saa myytyä, niin ei saatais edes Ylivieskasta riittävän suurta asuntoa. Jos taas muuttaisimme pääkaupunkiseudulle, emme sais edes yksiötä, jos tämä,ei mene kaupaksi. Voi että ketuttaa, miksi pitikin aikoinaan ostaa täältä talo!!
Pankit ei Haapaveelle halua talokauppoja rahottaa ku koko kaupungista puuttuu ne kasvun edellytykset eli työpaikat ja nimenomaan nuo etätyömahdollisuudet.
Toista se toki on täällä Kalajokilaaksossa ja Keski-Pohjanmaalla pikkupaikkakunnillaki jossa nämä nettiyhteydet pellaa kuidulla ja ilman kuitua.....
Tietysti mikäli talos on uus ja todella hyvällä paikalla niin puolet sen arvosta voinet hyvässä lykyssä sisäsissa kaupoissa saada,ellei naapurissa ole nämä maakunnan kuulut kyttääjät ja räyhääjät ihan ikkunan alla..
Haapaveden asukasluku on kutistunu jo useamman vuosikymmenen. Pankit ei uskalla myöntää lainoja, kun aikasempiaki velkoja on jäänyt saamatta. Takaajatki ovat yhä useammin muuttuneet tyhjätaskuiksi, kun heidän kiinteistöillä ei ole enää arvoa.
Ei täällä saa taloista omia pois lähimainkaan. Tappiolla täytyy myydä, eikä välttis mee kaupaksi sittenkään. Ykski möi täältä rintamamiestalon pilkkahinnalla, ku ei muuten kaupaks mennyt. Uus omistaja veti talon matalaks ja valjasti tontin viljelyskäyttöön. Omisti jo ennestään maata tämän tontin ympäriltä.