titääks tääl kukaan mitään sellasista roduist ku fila brasileiro, dogo argentino ja napolinmastiff?
kiinnostas jonninverran ja oon seilannu kasvattajien jne sivuja mut kaipaisin mahollisestui muitten roduista jotain tietöävien kommentteja?!?
kiinnostas jonninverran ja oon seilannu kasvattajien jne sivuja mut kaipaisin mahollisestui muitten roduista jotain tietöävien kommentteja?!?
Vastaukset 2
Vanhimmat
...jokanen on hieno rotu, mutta ei sovi ensukertalaiselle tai ihmiselle jolla ei ole minkäänlaisia kontaksteja/kokemuksia näistä roduista. naplista en niin tiedä, mutta tiedän yhden dogon. oikein energinen koira, mutta vaatii taitavan omistajan ja kärsivällisyyttä. Filat ovats en verran isoja ja niiden reviiritoetoisia etten kerrostaloon hankkisi. Ovat perheelle enkeleitä ja todella reviiritieosia. vieraat saavat äkkilähdön ja sjuuri tämän takia on koiran oltava hallinassa ja sen on tiedettävä, mihin saakka reviirinpuolustus loppuu. Suosittelisin kysymään niiltä kasvattajilta. Jokasella kasvattajalla, jolla on netissä kotisivut on luultavasti myös maili ja yhteystiedot, jotka löytyvät sivuilta. vastauksen kyllä saat, minä olen mailaillut lukuisille kasvattjille monesta rodusta ja aina on vastaus tullut. Kerran kului jopa puoli vuotta ja kasvattaja ilmoitti, että olinko kiinnostunut nykysestä pentueesta. Ei ollut unohtanut kysymyksiäni. Ikävä kyllä en voi nytkoiraa ottaa. Mutta kannataa tosiaa kysellä, käydä vaikka näyttelyissä ja muissa paikoissa, missä rodun harrastajia tapaa. onnea etsinälle.
Meillä harkittiin kerran filan ottoa, mutta ajankohta ei sitten ollut kuitenkaan kovin hyvä. Mieheni sitä halusi, itse en ollut niin innoissani. On sen verran perheuskollinen, että sitä ei voi oikein jättää kellekkään hoitoon. Yksi kasvattaja sanoi, ettei fila tykkää muista koirista, muista eläimistä ja muista ihmisistä. Puolustaa perhettään vaikka kuolemaan asti, ja on valmis jopa tappamaan. Arvelutti hieman. Ja on kuuleman mukaan ainut rotu, jolta tuomarin ei tarvitse katsoa hampaita. Tiedä kuinka paljon totta tuossa on, mutta näin olen kuullut.
Napoleista ja dogoista en sitten juuri tiedäkään, luonteeltaan kuitenkin aika hyvin verrattavissa filoihin ja muihin molossityyppisiin koiriin.
En suosittelis kellekään ainakaan ensimmäiseksi koiraki, enkä välttämättä muutenkaan kuin pitkän ja vakavan harkinnan jälkeen. Näissä roduissa on kiinni koko ajan, niitä ei voi oikein muille antaa, ettei satu vahinkoja.