bjj ja naiset

huono yhdistelmä?

Sanokaas että pärjäileekö tällainen pienehkö naisen alku brassijujutsussa? olen innokas hokutoryun harrastaja, mutta haluaisin myös lajin joka olisi vielä fyysisempi. Olen aina pitänyt veljieni kanssa painimisesta ja vääntämisestä, ja tuo bjj vaikuttaisikin mielenkiintoiselta. Kaikki harrastajat tuntuvat vaan olevan poikia. Mites ainoana tyttönä treeneissä? mukaan vain, vai olisinko sitten aina se "heikko" harjoituspari?

7

2123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolme vuotta paininut

      Kannattaa lähteä rohkeasti mukaan vain! Miehiäkin on isompia ja pienempiä ja onhan noita naisia ilmeisesti kokoajan enemmän ja enemmän mukana. En voi muuta kuin suositella!

    • diablo

      Mukaan vaan rohkeasti, jos vähänkin kiinnostaa. BJJ-porukoissa on kautta Suomen maan hyvä henki ja varmasti sut otetaan porukkaan mielellään.

      Muutenkin tyttöjä saisi tulla enemmän lajin pariin. Uskon, että kiinnostusta löytyy mutta arkaillaan ihan turhaan.

      BJJ on hieno ja erittäin fyysinen laji, joka sopii erinomaisesti myös tytöille/naisille.

      Tervemenoa =)

      • Nimetön

        Kyllä naisia saisi olla paljon enemmän jujutsua harrastamassa. Meillä porvoossa treenataan eurooppalaista jujutsua ja siellä on tällä hetkellä yksi tyttö. Naisia kun ei koskaan ole liikaa.


      • lajeja
        Nimetön kirjoitti:

        Kyllä naisia saisi olla paljon enemmän jujutsua harrastamassa. Meillä porvoossa treenataan eurooppalaista jujutsua ja siellä on tällä hetkellä yksi tyttö. Naisia kun ei koskaan ole liikaa.

        BJJ on tosin aivan eri asia, mutta miten vain...


      • p-tora
        lajeja kirjoitti:

        BJJ on tosin aivan eri asia, mutta miten vain...

        Jaa ei sotketa vai?
        Meillä kun Porvoossa harrastetaan bjj:tä,escrimaa,
        ultimatea ja normi jujutsua.. ihan samoissa treeneissä niin täytyy muistaa olla sotkematta.


      • ja hohhoo
        p-tora kirjoitti:

        Jaa ei sotketa vai?
        Meillä kun Porvoossa harrastetaan bjj:tä,escrimaa,
        ultimatea ja normi jujutsua.. ihan samoissa treeneissä niin täytyy muistaa olla sotkematta.

        Ovat ne silti eri lajeja, vaikka teidän poppoonne niitä kuinka harrastaisi yhtä aikaa ja päällekäin. :D Hieman jo käy huvittamaan tämä Auvon opetuslasten into tupata höpisemään omasta lajistaan, aina kun joku mainitsee BJJ:n.


    • Ope

      Meillä on BJJ kursseilla aina ollut muutama tyttöimmeinenkin ja hyvin sujuu paini. Mukaan vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe