Sanokaas että pärjäileekö tällainen pienehkö naisen alku brassijujutsussa? olen innokas hokutoryun harrastaja, mutta haluaisin myös lajin joka olisi vielä fyysisempi. Olen aina pitänyt veljieni kanssa painimisesta ja vääntämisestä, ja tuo bjj vaikuttaisikin mielenkiintoiselta. Kaikki harrastajat tuntuvat vaan olevan poikia. Mites ainoana tyttönä treeneissä? mukaan vain, vai olisinko sitten aina se "heikko" harjoituspari?
bjj ja naiset
7
2123
Vastaukset
- kolme vuotta paininut
Kannattaa lähteä rohkeasti mukaan vain! Miehiäkin on isompia ja pienempiä ja onhan noita naisia ilmeisesti kokoajan enemmän ja enemmän mukana. En voi muuta kuin suositella!
- diablo
Mukaan vaan rohkeasti, jos vähänkin kiinnostaa. BJJ-porukoissa on kautta Suomen maan hyvä henki ja varmasti sut otetaan porukkaan mielellään.
Muutenkin tyttöjä saisi tulla enemmän lajin pariin. Uskon, että kiinnostusta löytyy mutta arkaillaan ihan turhaan.
BJJ on hieno ja erittäin fyysinen laji, joka sopii erinomaisesti myös tytöille/naisille.
Tervemenoa =)- Nimetön
Kyllä naisia saisi olla paljon enemmän jujutsua harrastamassa. Meillä porvoossa treenataan eurooppalaista jujutsua ja siellä on tällä hetkellä yksi tyttö. Naisia kun ei koskaan ole liikaa.
- lajeja
Nimetön kirjoitti:
Kyllä naisia saisi olla paljon enemmän jujutsua harrastamassa. Meillä porvoossa treenataan eurooppalaista jujutsua ja siellä on tällä hetkellä yksi tyttö. Naisia kun ei koskaan ole liikaa.
BJJ on tosin aivan eri asia, mutta miten vain...
- p-tora
lajeja kirjoitti:
BJJ on tosin aivan eri asia, mutta miten vain...
Jaa ei sotketa vai?
Meillä kun Porvoossa harrastetaan bjj:tä,escrimaa,
ultimatea ja normi jujutsua.. ihan samoissa treeneissä niin täytyy muistaa olla sotkematta. - ja hohhoo
p-tora kirjoitti:
Jaa ei sotketa vai?
Meillä kun Porvoossa harrastetaan bjj:tä,escrimaa,
ultimatea ja normi jujutsua.. ihan samoissa treeneissä niin täytyy muistaa olla sotkematta.Ovat ne silti eri lajeja, vaikka teidän poppoonne niitä kuinka harrastaisi yhtä aikaa ja päällekäin. :D Hieman jo käy huvittamaan tämä Auvon opetuslasten into tupata höpisemään omasta lajistaan, aina kun joku mainitsee BJJ:n.
- Ope
Meillä on BJJ kursseilla aina ollut muutama tyttöimmeinenkin ja hyvin sujuu paini. Mukaan vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491