Tallennan kaikki pankkiasiat, saldot ja tilinumerot, vain ulkoiselle levylle. Onko se tarpeetonta varovaisuutta. Vai voisitko laittaa saldot ja tilinumerot kannettavaan tietokoneeseen ja jopa sähköpostiisi.
Kannettava tietokone on aina kotona. En ole tallettanut mihinkään salasanoja täydellisenä.
Omalle läppärille pankkitilitietojen tallentaminen.
13
150
Vastaukset 13
- Anonyymi
Turvallisempi on Lastpass. Tiedot saa sieltä esille kaikilla nettilaitteilla ..
- Anonyymi
Hehheh! Kovinpa turvallinen sellainen...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hehheh! Kovinpa turvallinen sellainen...
On erittäin turvallinen
- Anonyymi
En tallenna mitään mihinkään. Tunnukset on päässä, ja tarvittaessa ne voi kaivaa arkistoiduista sopimuspapereista. Avainlukulistat löytyvät työpöydän vetolaatikosta.
Digitaalisena ei ole säilötty mitään täällä asiakkaan puolella.- Anonyymi
Erittäin hankalaa nykypäivänä moinen ja ei edes turvallista..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erittäin hankalaa nykypäivänä moinen ja ei edes turvallista..
Thunderbirdin kanssa on täysin turvallista.
- Anonyymi
Jos ulkoinen kiintolevy on kiinni koneessa silloin, kun kone on yhteydessä nettiin, niin silloinhan on mahdollista, että joku pääsee tunkeutumaan sinne ulkoisen levyn tietoihinkin.
Noh, itse en mitään tilinumeroita tallenna tietokoneelle, saldot kyllä näkyy excel-taulukossa jossa pidän simppeliä kirjanpitoa tuloista ja menoista, mutta ketä kiinostaa jotkut numerot, kun niistä ei saa urkituksi mitään muuta.- Anonyymi
Oi pellefanti, selitä minulle, mikä siinä on provoa? Jos hakkeri pääsee koneelle, niin se pääsee satavarmasti myös ulkoiselle kiintolevylle.
- Anonyymi
"mutta ketä kiinostaa jotkut numerot"
Juuri numeroista se alkaa, kun on numeroita, se kiinnostaa. kun on rahaa ja runsaasti käyttöä siellä on helpompi vierailla, vaikka vaan muutama kymppi kuussa.
Ei tyhjätaskun pankkitilinumeroilla tee mitään. Yleensä en tiedä kuinka pankkitilinumeroilla vietäisiin rahaa , silloin on pankissa tehty jokin virhe josta pankki myös on vastuussa..
- Anonyymi
Tallennan pankkiasiat läppärille, ja vien sen sitten pankin tallelokeroon.
- Anonyymi
Saldot ja tilinumerot näkyy verkkopankissa. Sinne kirjautumiseen tarvittavat tunnukset on tallessa vain päässä, pitäisi ehkä vanhuuden muistiongelmien varalta pistää johonkin paperillekin pöytälaatikkoon. Tunnuslukulistoja ei enää ole, niiden tilalla on kännykkäsovellus, jossa vielä erillinen pin-koodi ja sormenjälkitsekkaus.
- Anonyymi
Sormenjälki toimii vaikka kolauttaa vähän päänuppiin. Siihen en luota lainkaan.
En pidä kännykässäkään mitään. Helppoa se on, ehkä liian helppoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sormenjälki toimii vaikka kolauttaa vähän päänuppiin. Siihen en luota lainkaan.
En pidä kännykässäkään mitään. Helppoa se on, ehkä liian helppoa.Ei toimi minun puhelimessa, eikä edes niillä sormilla joita ei ole lukijaan syötetty. Mutta joo on kai siihen jotain kikkoja, mutta lisätarkistuksena tosiaan vielä 3 eri numerorimpsua jotka on vain omassa päässä tallessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201134
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396