Nyt kun kiinteistösijoittaja on ostanut Op:n entiset toimitilat ja koko kiinteistön, niin mitäs palveluja toivotte entisiin pankin tiloihin? Oliskos kirppis?
Oopee-kirppis ois hyvä idea!
Oopee-kirppis ois hyvä idea!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Esimerkiksi Kultainen Kukko voisi laajentaa toimintaansa - olisi ainakin hyvästi tilaa ja katutasolla. Myös jotain muutakin, joka palvelisi paikkakuntalaisten lisäksi matkailijoita.
Sitä en tiedä, missä kunnossa se kiinteistö on ja kuinka paljon lienee remonttien tarvetta. Vähän epäilyttää, kun se on niin vanha. Ettei vaan purkuun jouda ja jotain uutta tilalle?
Hotelli nykyisen ränsistyneen tilalle
Vanha ?! Valmistui 1982 tai 1983.
Kyllä se on vanha. Jos ajattelee vaikka yritystoimintaa, pitää ajatella asiat pidemmällä tähtäimellä, kymmenen - kahdenkymmenen vuoden päähän. Silloin kiinteistö ei ole enää vanha vaan se on ikivanha.
rempataanhan ex essoakin vähän väliä...
Ai siksikö se on taas kiinni. Remonttia heh.........
Perinteet velvoittavat : kirppis.
Kannatetaan. Kirppis ois hyvä.
Kahvila- ruokaravintola olisi parempi. Sieltä olisi hyvät näkymät torille ja siihen keskustaan muutenkin. Ei tunkkaisia kirppiksiä noin keskeiselle paikalle.
Kirppis idea tuhoon tuomittu pikku kylillä.
Ruokaravintola. Kirppis oli ja meni.
Keilahalli
Vain bordelli puuttuu.
Eikä puutu, just kävin Taivalalasella kiksauttamassa 200 euron edestä.
Ajattelitko mennä ihteesi myymään? Ilmotan jo etukäteen, etten varmasti osta. Hyi olkoon.
Mitä tulloo vanahan alakon paekalle?
Ruotsalainen Aktiebolaget.
Systeemikö?
Hotelli op tai majatalo. Niitähän ei oo montakaan täällä.... tai pitseria
Ei kai täällä majoituspaikoista ole pulaa - ainakaan vielä?
Kuka sen muuten on ostanut sen kiinteistön?
Varmaan joku homobordelli olis kiva
Teällä ei menesty mikkään firma, kaikki koatua losahtaa, kun tarttirahat on syötynä.
marjojen ostoa ja myyntiä vois harkita...mut ensin pitäis tehä hirvee kallis remppa:)
Ongen koukkuja kalastajille.
Se on liian lyhytaikainen homma, marjasesonki kestää vain muutaman kuukauden vuodessa. Sitä paitsi eikö se kuulu enemmän tuonne teollisuusalueille ja onhan siellä Kiantaman Jaloste.
Joka tapauksessa mielenkiintoinen kohde siinä olisi nyt joillekin yrittäjille. Hyvä sijainti sillä paikalla on!
Joku tuossa kirjoitti, että ei täällä mikään menesty, mutta se ei liene totta.
Kuka sen kiinteistön nyt sitten omistaakaan, niin eipä tiedä, mitkä lienee mietteet uudella omistajataholla?
Korttie voes siellä pelata. Sökköä ja tuppea.
Joku täällä kommentoi, että keilahalli. Palataampa hetkeksi muutama vuosi taaksepäin, jolloin myös oli keilahalli tai oikeastaan suunnitelmat, haaveet ja unelmat siitä keilahallista muutamalla eri toimijalla silloin. Ideana oli tuolloin, että kunta sitoutuisi käyttämään koululaisia keilaamassa tietyn määrän vuodessa. Kunta ei tähän suostunut. Satunnaiset käyttäjät olisi sitten olleet pääkäyttäjäkunta. Nyt on hyvä näin jälkiviisaana todeta keilahallin ideoitsijoiden puolesta, että luojan kiitos kukaan ei tuohon touhuun laittanut omaisuuttaan tai sukulaisten omaisuutta likoon. Tätä keilahallia suunniteltiin mm. nykyisen Op:n tilojen alta purettuun kauppakiinteistöön.
Aamen. Ois voinu kassakriisi iskeä. Monesti!
On siinä etsimistä, että löytää maksukykyiset vuokralaiset. Eipä käy katteeks.
Muutaman keilailuista kiinnostuneen takia ei varmasti kannata Suomussalmelle mitään keilahallia perustaa.
Taidegalleria.
Hyviä ehotuksia on paljon teillä. Ehotan autokauppaa. Mosse näyteakkunaan niin ois siinä porukkaa sitä jatkuvasti ihhailemassa. Mossen tillauksie niin paljo jottei paperitehtaat kerkie valamistammaa paperie joissa on tillauskuponkit. Nehä on lopettanna lahtarit niitähi niin jottei kohta pysty ku tikulla pyllynsä pyyhkimään. Muistasivat vaan pittää nuo turpavälit.
Vanhoja autoja;
http://kainuunmobilistit.fi/kuvagalleriat/vanhoja-kuvia-henkiloautot/
On ne kommeita ajopelejä nuo Mosset.
Myllylahen Urhon popedan kyydissä olen ollut penskana.
Olipa sulla herrakas kyyti. Popetahan kuluki kun laiva. Keinu kevveesti.
Menkää hyrynsalmelle, siellä on bordelli k markettia vastapäätä ja ihan laillinen, thai tyttöö saa kukssii miten vaa haluu, nuorta ja vanhaa. Poliisitkaan ei saanut paikkaa suljettuu.
Hyi, ja hyi
Jospa se hyryn sutenööri perustaesi tänne hoaraliikkeen ossuuspankin entisiin tiloihin.
Lettukahvet.100e t:pt
On niin paljon ehdotuksia, että saapipa nähä, mitä siihen kiinteistöön loppujen lopuksi tulee. Jospa siitä vielä hyvä tulee.
Jos ne tilat ovat OP:n omistuksessa, niin mitään juottolaa ei sinne haluta.
Tämä ns pj se naamansa joka paikkaan tyrkyttää vaikkei oo osaa eikä arpaa oikeissa pankkihommissa. Vaihanpa pankkia niin ei näitä ns pj tarvii elättää.
Purkuun joutaa mennä.
Oliko siinä vanhan pankin tiloissa homeongelma?
Oli, rahat olivat homeessa.
Purkuun vain. Pankkihan teki uuden juuri siksi, että se on homeessa.
Karhukoplalle oma toimipiste.
Ja tämä jamppa elvistelee Teslallaan. Näillä selkosilla kannattaa elvistellä niin saa kavereita ja helppo myydä op " kiinteistöä".... kannattasko palata etelään elvistelemään
No onpa paikallislehdellä kova juttutaso. On juttuaiheet vähissä. Joo vaati se tietynlaisen ajattelun että autolla pitää vouhottaa. Miten se BMW juttu menikään..
Uusi pankki rakennettiin, koska siellä oli sisäilmaongelma. Mitenköhän onnistaa vuokralaisen saanti? Pitäs varmaan olla semmonen vuokralainen, jolla ei ole niin herkkä nokka...
Juu ja kun lehtien palstoilla levennellään niin voep Kainuun katajainen kansa kääntää selkänsä.
Rahako lie niin haessu, jotta köyhä säekähtää.
Taitaa olla etelän miehen ajatus tosiaan köyhät kyykkyyn. Näytetään Rämpsänranalle.
Onko ongelmat poistuneet?
Hyvää tekee teillekin nähdä vähän menestyksen mallia!
Luuletko, että annetaan menestyä.... vähän muunlaista kokemusta on, kun katteellisten kohteeksi sattunut Suomussalmella joutumaan. Sitä oli ennen ihan ihmisten kirjoissa. Sitten, kun oma yritys yhtenä päivänä pystyyn, niin yhdessä yössä sitä muuttui epäihmiseksi ja kadehtijat pomppasivat esille. Melkoinen järkytys ja shokki se ensin oli. Koskaan siihen ei oikein tottunut ja se oli epämiellyttävintä koko yrittämisessä, se kateuden kohteena oleminen. Leipänsä siitä sai joskaan se ei ollut edes sen leveämpi kuin muillakaan.
Varsinkin jitka elvistelee lehtien palstoilla autoillaan .......... lue Yläkainuu ti 16.2.2021 tai netti jo nyt
Teslahan tuo seiso navetan kuppeella, liekkö nyt niin suuri uutinen.
No on se YläKainuu lehdelle. Tosi tärkeä uutinen. No loppuu tilaus muutenkin. Vähissä on jutut.
Sieltähän kukkii kainuulainen kateus... Eikö se ole vaan hyvä asia että toiset ees uskoo tulevaisuuteen, uskaltavat sijoittaa...
Ei kannattas varmaan kehtien palstoilla elvistellä....
No on ainakin paremmin kohdeltu kun on saanut koko pytingin ostettua..Aikoinaan kävin rakennuksen uutena ollessa yläkerran nurkkahuoneessa,maltoin odotella vihreätä ja sain muiston OP:stä, vahinko vain että aina välillä pyrki unohtumaan.. Tärkeä herra ei päästänyt Kalevaa käsistään, urahti kysyvästi eikä muuta sanonut, käänsi vain lehteä ja tuhahti asiani kuultuaan.Joten menin pois. Jos nyt puretaan se pytinki niin tulen katsomaan ,vaikka pakkasella (jos ei ole kovin kova...)
Juntusen Lassi oli tiukka OP:n johtaja, ei myöntänyt lainaa, vaikka valtion takaama aravalaina päätös oli taskussa, pankkia piti vaihtaa, SYPin Lempeä otti uuden asiakkaan avosylin vastaan ja neuvoi ottamaan lisälainaa samalla. Juntunen rahoitti ryysyrannan Tapanista kuitenkin miljoonilla, taisi pankille koitua suuret tappiot siitä liiketoiminnasta.