Heips, kysyisin mitä neuvoja vain perheeni alkoholin käyttöön voisin saada. kaikki neuvot käy
miten selvitä perheen alkoholismista
7
211
Vastaukset
- Anonyymi
Haluatko kertoa vähän enemmän siitä minkälainen tilanne on?
- Anonyymi
katsoin areenasta, pyhä perhe leffan jossa lasse pöysti on alkoholisti, olipa opettava...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
katsoin areenasta, pyhä perhe leffan jossa lasse pöysti on alkoholisti, olipa opettava...
aloittajalle, olin ystävä juopon kanssa, mikään ei mennyt viinan edelle ja ketään ei uskonut, kun ohjattiin hoitoon, no eipä enää juopottele kun kuoli
- Anonyymi
Pitää siirtyä californian tai coloradon malliin kannabikseen.
- Anonyymi
Aloittajalle. Jos perheessä on muita jäseniä, jotka juovat alkoholijuomia paljon, et voi itse vaikuttaa, kuin siten, ettet mahdollista muiden juomista.
Et hanki alkoholia juovalle. et tee hänelle kuuluvia asioita hänen puolestaan. Et hyysää etkä hyssyttele asiaa(esimerkiksi valehtele juopon puolesta juopon työnantajalle, tms.)
Jos olet alaikäinen, hae apua, kunnissa on lastenvalvojat, voit etsiä tällaisen virkaihmisen numeron ja soittaa hänelle, arkipäivänä.
Poliisi on hyvä pyytää paikalle kotiin, jos tilanne on kärjistynyt. Muistathan että pakoon kotoa lähteminen väkivaltatilanteen uhatessa on oikein, samalla ottaen yhteyttä johonkin josta saa apua.
Toimitpa hankalissa tilanteissa miten toimit, älä provosoi, se yleensä pahentaa tilannetta, juoppo humalassa kun ei ymmärrä selväpäistä puhetta siitä että joku todella voi pelätä juopon käytöstä.
Juopon on itse, selvinpäin ymmärrettävä hakeutua hoitoon alkoholiongelmansa kanssa, siinä asiassa kukaan toinen ihminen ei voi mitään- kenenkään muun puolesta ei voi raitistua.
Pakottamalla juoppoa ei saa raittiiksi, jos oma halu lopettaa juominen puuttuu, niin on yritettävä jättää juoppo yksin/juopot oman onnensa nojaan, ja lähteä vain muualle kun/jos pystyy.
Kertoa että yhteys muodostuu vasta kun juova ihminen on selvittänyt päänsä.
Niin surullista kuin se onkin, juoppo on yleensä sosiaalisimmillaan juodessaan, mutta siinä yhteydenpidossa missä pullo puhuu, ei ole juopolla syvällisempää tarkoitusta.
Kunhan menee lujaa, saa hölistä ja puhua puhumisen vuoksi. Älä koskaan usko juovuspäissään olevan tarkoittavan todellisuudessa mitä hän sanoo.
Siitä seuraa pettymysten suo, jos niin ajattelet että humalainen tarkoittaa lupauksillaan yhtään mitään.
Pidä huoli omasta jaksamisestasi, sen vuoksi ettei elämäsi hukkaannu juopon oikkujen takia, tai toisten juomisen murehtimiseen. Kummastakaan noista ei ole hyötyä- haittaa on.
Neuvoja sinänsä minulla ei ole antaa. ei ole sinun vikasi, jos perheessäsi on juovia ihmisiä. - Anonyymi
Itse olin alkoholisti perheen lapsi, isä pahoinpiteli äitiäni ja yritti tappaa kerran minutkin, yritti lyödä vatsaan pitkällä ruuvimeisselillä, olin selkä seinää vasten ja isä piteli kurkusta. Näin kun pistolyönti lähti, pelko antoi voimia, olin silloin 15v.
Sain hädin tuskin väitettyä ja potkaista isääni ja juoksin karkuun, ruuvimeisselin jälki jäi seinään.
Koulunkäynti oli yhtä helvettiä kuten myös koko teini-ikä. Isä aloitti rajun juomisen kun olin ehkä 5v. Sitä ennenkin joi mutta ehkä se pysyi jotenkin kurissa eikä äitini pahoinpitelyjä niinkään ollut mutta karkuun äitini kanssa juostiin, milloin metsään ja toisinaan naapuriin. Äitinikin alkoholisoitui loppujen lopuksi. Molemmat vanheõmat kuolivat viinaan.
Tämä kaikki vaikutti minuun niin etten halunnut omia lapsia, onneksi puolisoni oli myös samoilla linjoilla koska hänenkin lapsuus/teini-ikä ei ole ollut paras mahdollinen.
En itkenyt isäni enkä äitini hautajaisissa vaikka yritin muiden sukulaisteni silmissä näytellä surullista. Pikemminkin olin tosi helpottunut. - Anonyymi
Minä lopetin kesäkuussa yksin juomisen ja nyt mietin lopetanko kokonaan. En ole kaivannut juomista. Heräsin vasta siihen että valehtelin läheisilleni siitä vaikka olen muuten rehti ihminen. Jos ei lopettaminen läheisillä onnistu niin on vaikeaa tiedossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910