Koronatesti ja Huumeet

Anonyymi

Näkyykö koronatestin yhteydessä huumeiden käyttö?

8

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei

    • Anonyymi

      Piriä maistellut? :D

    • Anonyymi

      Ei mutta voi saada jotain muuta "vaikto"kauppana

    • Anonyymi

      Eipä ainakaan sanonut mitään. Eli en usko että näkyy.nJa eihän siinä mitään näytteitä oteta tai verikokeita, vaan laitetaan vaan se rokote sisään.

    • Anonyymi

      Vaikea sanoa, riippuu kait ajasta milloin testissä käy?
      Jos joku heiluu, viisastelee tai ei muutoin malta olla aloillaan, ei nykyään enää välttämättä ole merkki huumausaineiden käytöstä, vaan pelkästään ihmisen omista luuloista.
      Varmaan hieman kokoaikaisempaa päihde-elämää viettävät eivät niin paljon kostu koronasta, että hakeutuisivat testiin. Ehkä se parhaiten selviää, kun kysyy palstalla?
      Niin ihmiset voivat kertoa onko huumausaineiden käyttö näkynyt testauksen aikana? Itse epäilen, että olen nähnyt testin vaiheiden aikana huumausaineiden käyttäjän. Mutta varsinaista huumausaineiden käyttötilannetta, en usko, että voidaan koronatilassa toteuttaa, koska siellä oli niin tarkat toimenpiteet.

    • Anonyymi

      Miten se näkyis? Koronatestissä nenään tökätään ohut muovipuikko, jolla otetaan jotain soluja.

      Niistä sitten tutkitaan onko koronavirusta. Eikai se PCR-testi edes pysty näyttämään huumeita. Se kai monistaa geenejä.

    • Anonyymi

      No ei näy. Näytteestä tutkitaan löytyykö siitä koronavirusta. Veri-, virtsa-, ym. -näytteistä tutkitaan aina vain tietyt asiat. Jos virtsasta tutkitaan että onko henkilöllä virtsatulehdus (eli joku bakteeri joka sen aiheuttaa) niin ei labrassa aleta omavaltaisesti testailemaan että mitähän muuta tästä löytyy. Kalliiksi tulisi. Tai jos verinäytteestä tutkitaan kolesteroliarvoja niin ei sitä huumeiden varalta tutkita. Eikä nenän limakalvonäytteestä testata kuin se, löytyykö siitä koronavirusta, jos näyte on sitä varten otettu.

      Muutenkin labran työntekijä saisi potkut jos alkaisi omin lupineen testailemaan kaikenlaista ihmisten antamista näytteistä.

      T. Labratäti

      • Anonyymi

        Kyllä se näkyy, olen itse nähnyt koronatestin yhteydessä huumeita käyttäneen (oheishäröilijä). Ja huumeita käyttäneen kyllä pystyy havaitsemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      50
      3601
    2. 39
      3053
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      149
      2890
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2353
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      45
      1839
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      97
      1641
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1134
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1101
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1076
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      42
      948
    Aihe