Laillista vai ei?

Tekijänoikeussuoja-lain mukaisen materiaalin jakaminen internetissä on kriminalisoitu, sen kaikki varmaan tietää. Mutta, miten on sellaisen materiaalin imurointi? Kieltääkö mikään laki suoraan sitä? Kaikki kun puhuu ja lehdissä kirjoitellaan vain jakamisen laittomuudesta.
Jos joku tietää niin kertokaa vähän faktoja tästä asiasta.
51617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tekijänoikeuslain mukaan saat julkaistusta teoksesta, esim. äänilevyt ja elokuvat, tehdä itsellesi kopioita. Kopion tekemistä on myös ko. teoksen tallentaminen esim. tietokoneen muistiin tai kovalevylle, joten jos materiaali muuten on laillista, eli ei esim. lapsipornoa, saat sitä nykyisen lain mukaan latailla niin paljon kuin huvittaa. Kopioitavan teoksen alkuperään laki ei ota mitään kantaa, eli sinun ei siis tarvitse sitä ostaa ensin omaksi tai muuten laillisesti hankkia voidaksesi sen kopioida, riittää, että jotenkin, esim. netin kautta pääset siihen käsiksi.

Eri asia on tietokoneohjelmat, joita tietysti ovat myös konsolipelit yms., joista pääsääntöisesti et saa valmistaa itsellesi kopioita, lukuunottamatta käytön kannalta välttämättömiä varmuuskopioita ohjelmista, joihin sinulla on käyttöoikeus. Tosin monien ilmaisohjelmien käyttöehdoissa sallitaan myös niiden levittäminen ja vapaa käyttö, jolloin niitä saat tietenkin ladatakkin.

Saat jakaakin toki kaikkea, mihin sinulla on tekijänoikeus, tai tekijänoikeuden haltijan lupa, esim. itse tekemääsi musiikkia, videoita, piirroksia tms. ja itse ottamiasi valokuvia mielin määrin, samoin voit aina itse koodata ohjelmia ja niitäkin saat tietysti jakaa niin paljon kuin haluat.

Äänestä
  • Tekijänoikeuslaki ei kiellä ohjelmien kopiointia. Kts. pykälät 12 ja 56 a. Esim. http://www.finlex.fi. Kuten huomaat laki ei erikseen sitä salli kuten esim. musiikin kopioimista, mutta laissa on säädetty ettei sitä pidetä tekijänoikeusrikkomuksenakaan. Eli ei ole kielletty lailla.

    Usein ohjelmien lisenssiehdot kieltävät moisen toiminnan mutta amerikkalaiset lisenssit kun ei päde suomessa. Täällä pätee Suomen laki, ja se sanoo että saa kopsata. Ladata siis saa sydämen kyllyydestä, ainakin toistaiseksi...

    Äänestä

  • kuten sanoit saa teoksesta VALMISTAA itselleen kopion. Imuroitaessa et ole alkuperäisteosta nähnytkään. Jos lakipykäliä tutkitaan sanatarkasti niin imurointi on kiellettyä. Jos vuokraat DVD-leffan ja teet siitä itsellesi vaikka divx-kopion se on sallittua.

    Äänestä

  • tarkemmin kirjoitti:

    kuten sanoit saa teoksesta VALMISTAA itselleen kopion. Imuroitaessa et ole alkuperäisteosta nähnytkään. Jos lakipykäliä tutkitaan sanatarkasti niin imurointi on kiellettyä. Jos vuokraat DVD-leffan ja teet siitä itsellesi vaikka divx-kopion se on sallittua.

    Kuten laissa sanotaan, saa valmistamisen antaa myös ulkopuolisen tehtäväksi. Ja siitä on nettilataamisessa juuri kyse. Jonkun ulkopuolisen valmistamia teoskopioita joita lataat omaan käyttöön.

    Ja oikeuskäytäntökin on juuri se. Vai oletko kuullut että ketään olisi syytetty juuri lataamisesta??? No et.

    Äänestä

  • Xexa kirjoitti:

    Kuten laissa sanotaan, saa valmistamisen antaa myös ulkopuolisen tehtäväksi. Ja siitä on nettilataamisessa juuri kyse. Jonkun ulkopuolisen valmistamia teoskopioita joita lataat omaan käyttöön.

    Ja oikeuskäytäntökin on juuri se. Vai oletko kuullut että ketään olisi syytetty juuri lataamisesta??? No et.

    Onneksi meitä immateriaalijuristeja on olemassa. Tässähän tuntee itsensä ihan tarpeelliseksi - pitääpä käydä pyytämässä lisää palkkaakin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rais kirjoitti:

Tekijänoikeussuoja-lain mukaisen materiaalin jakaminen internetissä on kriminalisoitu, sen kaikki varmaan tietää. Mutta, miten on sellaisen materiaalin imurointi? Kieltääkö mikään laki suoraan sitä? Kaikki kun puhuu ja lehdissä kirjoitellaan vain jakamisen laittomuudesta.
Jos joku tietää niin kertokaa vähän faktoja tästä asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu