Kadotin sivustoni koneeltani, se on tehty vanhalla ohjelmalla 1990 luvun lopulla tai 2000 luvun alkuvuosina ja ohjelmakin on kadoksissa. Voiko sivuston palauttaa palvelimelta tolkullisessa muodossa?
Ja saako palautetun sivuston muokattua helposti nykyaikaiseen muotoon jotta sivustoa voi päivittää suoraan palvelimelle?
Kotisivujen palautus palvelimelta
3
1461
Vastaukset
- Anonyymi
1) Kyllä sivuston voi plauttaa jos kiintolevy ei ole rikki.
2) Standardit eivät sinänsä ole muuttuneet mihinkään, eli kyllä vuonna 1990 tai 2000 tehdyt kotisivut toimivat edelleen, myös ilman mitään muutoksia.
3) Helppous riippuu ihan siitä että minkälaiset vanhat sivusi olivat; Joskus kannattaa vaan tehdä alusta asti kokonaan uudelleen. 1. Tottakai jos se kerran siellä palvelimella on. Se on siellä julkaisujärjestelmänä kuten wordpress tai css/html/php tiedostoina tietämättä asiasta, koska muita keinoja ei ole.
2. Se millä sovelluksella nettisivut on tehty ei ole mitään merkitystä.
3.Nykyaikainen muoto? Html/CSS/PHP/Javascript on ollut käytössä useampia kymmeniä vuosia. Joitain muutoksia on tapahtunut mutta kyllä ne toimii.
"Jotta sivustoa voi päivittää suoraan palvelimelle" ? Jos tällä tarkoitetaan julkaisujärjestelmää ja vanhat sivut on pelkkää html:ää niin uusiks meni sun sivujen teko. (Word tiedostoakin voi päivittää suoraan palvelimelle ftp kautta siksi en ymmärrä kysymystä)- Anonyymi
Tuhottuja tiedostoja ei enää saa palvelimelta takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666