Ricatech RMC250 cd-kotelo ei aukea

Anonyymi

2,5v. kovin kevyessä käytössä olleen Ricatechin cd-kotelo ei aukea. En ole uskaltanut väkivaltaa luukkuun kohdistaa, jotain ääntä kuuluu, mutta mitään ei tapahdu eikä sisällä ole cd-levyä.
Onko mitään kotikonstia ?

7

309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuuluuko ääni kun yrität avata nappulalla? Yksi mahdollisuushan on että vika on avauspainikkeen kontakteissa. Silloin painamisesta ei pitäisi kuulua mitään ääntä.

      Jos CD - ovessa ei ole pientä reikää josta sen saa painettua klemmarin päällä auki niin joko ruuvit auki tai sitten sopivalla koukulla reunasta ulospäin vetäen samaan aikaan kun painat oven avauskytkintä. Tässä tietenkin se riski että laite hajoaa pahemmin jos kyseessä on mekaaninen vika.

    • Anonyymi

      Vai et saa CD:n koteloa auki, olisiko siirryttävä C-kasettiin, niiden kotelon saa tumpelompikin auki.

    • Anonyymi

      Mulla ei lue levyä ollenkaan.Hajallaan ollu varmaan jo uudesta eli ei tee mitään.Onneton masina.Kukaan ei suostu edes korjaamaan.

    • Anonyymi

      On hörhöt liikkeellä, yksi tuskailee cd-kotelon avaamisen kanssa vaikka tietää että kotelossa ei ole edes levyä?! Toinen höpöttää jostain käsittämättömästä cd:n ovesta?

    • Anonyymi

      Luultavasti luukun avausmekanismin hihna luistaa eikä avaa sitä luukkua. Outoa vaan että noin nopeasti mennyt kun on ainakin 20 vuottakin vanhoja vehkeitä, jotka toimii vieläkin alkuperäisellä hihnalla.
      Uusien laitteiden laatu on laskenut ihan jo kelvottoman alas :/

    • Anonyymi

      Minulla oli CD-luukun kanssa ongelmia. Piti vain ääntä, mutta ei avannut luukkua.
      Syyksi paljastui lopulta monitoimilaite, joka oli tietokoneen päällä.
      Paino aiheutti muutaman millin kymmenyksen painuman peltirunkoon.

    • Anonyymi

      Mulla sama paska.Cd luukku aukeaa ja menee kiinni mutta ei lue mitään.Ei kuulu mitään. Ei ole toiminut ikinä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      511
      3529
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      171
      2489
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      155
      2433
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1818
    5. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      1790
    6. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      14
      1595
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1504
    8. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1496
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      28
      1390
    10. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      10
      1333
    Aihe