Elämässä kaikki huonosti

Anonyymi

Mitä tehdä enään kun elämässä on kaikki huonosti? Vanhempien kanssa välit huonot ja äiti arvostelee ja haukkuu. Uskaltaa sanoa vain päissään huonot puolet asiasta minusta. Raha-asia niin huonosti ettei ikinä ole ollu.
Itsemurhaa mietin ja olisin tehnyt sen jo jos uskaltaisin. Tuntuu ettei elämässä ole enään mitään hyvää. Jos löytäisin jonkun keinon mikä olisi kivuton ja nopein keino tehdä se niin tekisin sen. En enää mieti enään mitään muuta kuin itsemurhaa ja miten kaikki asiat on huonosti enkä löydä enään mitään iloa elämästä.

7

267

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko aika kehittyä eteenpäin? Toisaalta olet siinä missä haluat olla.
      Ongelmat ja ongelmalliset ihmiset on hyvä pitää vähän kauempana ihan itsen suojelemiseksi. Ota ryhtiä itseesi ja ala rakentamaan omaa elämääsi. Hitaasti se yleensä tapahtuu. Mutta mikä kiire elämässä on? Askel kerrallaan sitä kävelläänkin eikä kymmentä kerrallaan.

    • Anonyymi

      Minä muutin kaverin luo asumaan.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Et maininnut viestissäsi, että oletko kertonut itsetuhoisista ajatuksistasi vanhemmillesi tai muille turvallisille aikuisille esim. koulussa. Jos et vielä ole, niin kerro niistä.

      Tässä tiedoksesi pari paikkaa, joissa voit jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näistä voit saada tukea myös muuhun avun hakemiseen.

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilön löydät kohdasta Mieli Tukisuhde. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Moikka aloittaja. Ootko ollut yhteydessä sun alueen etsivään nuorisotyöhön? Mulle voi myös laittaa dm discordissa Eveliina Etsivä #4426 tai esim. Facebookissa Eveliina Vantaan Etsivä Nuorisotyö niin voin auttaa saamaan oikeanlaista tukea omasta kotikunnasta <3

      • Anonyymi

        Hei! Onko sinulla lupa ja sovittu työnantajasi kanssa, että levittelet tietoa ja tukea täällä?
        Yleensä täällä on ihan erikseen merkattu sellaiset toimihenkilöt Suomi24 kautta ja ne on virallisilta tahoilta. Onko teillä tällainen sopimus vai pitääkö Vantaalle ottaa yhteyttä, että mikä tämä juttu on ja onhan sinulla nettiapuun liittyen käyty koulutus?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hei! Onko sinulla lupa ja sovittu työnantajasi kanssa, että levittelet tietoa ja tukea täällä?
        Yleensä täällä on ihan erikseen merkattu sellaiset toimihenkilöt Suomi24 kautta ja ne on virallisilta tahoilta. Onko teillä tällainen sopimus vai pitääkö Vantaalle ottaa yhteyttä, että mikä tämä juttu on ja onhan sinulla nettiapuun liittyen käyty koulutus?

        Työnantajani on kyllä asiasta tietoinen :) mukavaa viikon alkua sinulle


    • Anonyymi

      Hei!

      Ota yhteyttä sekasin chattiin, ja käy siellä hakemassa apua, tai soita 112 jos olet tekemässä itsellesi jotain, tai koet äitisi tai isäsi käytöksen kännissä uhkaavana.
      On myös mahdollista, että opettaja voi puolestasi ottaa yhteyttä myös lastensuojeluun ja tehdä ilmoituksen teistä.

      Itsemurha ei ole ratkaisu missään tapauksessa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe