Katsoin myöhäjunassa Ilomantsin kunnan jouluvideon https://dreambroker.com/channel/xs16s0b8/7lfgagwk?quality=1080p&fbclid=IwAR1SUl6S6bJbj5QFwNS78EYKMKlrvz_DWpX-G7hTiGyd2jQyxwWrFvSBeEk ja luin kunnanjohtajan joulusatublogin https://www.ilomantsi.fi/kunnanjohtajan-blogin . Ja tunsin suurta myötähäpeää molemmista.
Video on tökerö ja amatöörimäinen tekele, jossa kunnanjohtaja häärää tomerasti joulumuorina ja muut osallistujat koittavat äärimmäisen vaivaantuneina jotenkin osallistua. Tuollaista puuhattiin aikoinaan ekaluokilla 7-vuotiaana. Joulusadussa touhuillaan - näin korona-aikana - leikkisästi tonttulassa. Olisikohan pitänyt tilannetajun olla vähän paremmin kohdallaan.
Ei herätä ainakaan minussa minkäänlaista luottamusta siihen, että tämä epämääräisillä ansioilla työhönsä valittu kunnanjohtaja pystyisi olemaan tehtäviensä tasalla Ilomantsin kunnan luotsaajana ja veisi täällä asioita eteenpäin ja auttaisi kuntaa selviämään vaikeista ajoista.
Tonttulan touhuja
6
191
Vastaukset
- Anonyymi
Linkki blogiin https://www.ilomantsi.fi/kunnanjohtajan-blogi
- Anonyymi
Myötähäpeä on kyllä suuri.
- Anonyymi
Mieleeni tuli kansakoulun tai esikoulun joulunäytelmä. Oli vaivaannuttavaa kuunnella joulumuorin kajellusta ja joulupukin puujalka puhetta. Mieluummin täysin asialinjaista tiedottamista ja joulutoivotuksia kuin vimmaisen esiintymishalun aikaansaamaa amatöörimäistä videopelleilyä.
- Anonyymi
Olisi joku kuntatiedottamisen alkeiskurssi paikallaan.
- Anonyymi
"Hyvää elämänlaatua" kehittäessä kunta voisi alkajaisiksi ottaa palkkatukityöllistettyjä tänä vaikeana työttömyysaikana.
Kunta tuntuu nykyään harrastavan vain kuntouttavaa työtoimintaa, josta työten ei saa mitään palkkaa, ainoastaan 9 euroa päivässä kulukorvausta. Joka ei kata edes bensarahoja syrjäkyliltä ja lounaan ostoa työpäivän aikana.- Anonyymi
Kunta jonkun viisaalla päätöksellä lomautti koronan takia minkä vuoksi se ei saa palkkatukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998