Hei. Löytyykö apua seuraavalle ongelmalle: Digiboksimme TOPFIELD CRC 2400 tallennettujen ohjelmien softavalikko ei enää avaudu. Tein tehdasasetuksien palautuksen, muttei vaikutusta. Muut toiminnot ok.
Mitä suosittelisitte. Mikäli menee uuden digiboksin hankkimiseen miten siirretään tallenteet vanhasta kovalevystä uuteen Topfieldiin? Onnistuuko PC:llä ja siihen tarkoitetulla softalla??
TOPFIELD CRC 2400, TALLENTEET EIVÄT AVAUDU
15
2167
Vastaukset
- Anonyymi
Epäilen vian olevan kaukosäätimessä.
Minulla ei ole tuota boxia, joten en tiedä voiko valikon avata koneen omista nappuloista eikä google ole nyt käytössä.
Kaukosäätimen napit Topparissa voi toimia huonosti tai ei ollenkaan.
Jos sinulla on kaukosäätimenä kokomusta TP850 ( muistaakseni nro tuo ), niin siitä voi palauttaa tehdasasetukset:
Paina TV-painiketta kaukosäätimestä. Pidä painettuna painikkeita OK ja F1 muutaman sekunnin ajan, kunnes TV-painikkeen valo vikkuu kahdesti. Paina 9-9-9 aloittaaksesi toiminnon. Kaukosäätimen valo vilkkuu neljä kertaa.
En ole tietoinen käykö sama kikkailu TP800:aanKiitos vastauksestasi.
Tämä ei toimi minun kaukosäätimessäni. Sensijaan saan tehdasasetukset palautettua pitämällä TV ja 0-nappia painettuna muutaman sekunnin ajan jolloin tämä 4:n vilkun responssi tulee. Mikäli noudatan ehdotettua yhdistelmää tämä saattaa kaukosäätimen lukkoon täysin.- Anonyymi
SteWilh kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi.
Tämä ei toimi minun kaukosäätimessäni. Sensijaan saan tehdasasetukset palautettua pitämällä TV ja 0-nappia painettuna muutaman sekunnin ajan jolloin tämä 4:n vilkun responssi tulee. Mikäli noudatan ehdotettua yhdistelmää tämä saattaa kaukosäätimen lukkoon täysin.Löysitkö boxista itsestään nappia millä saisi valikon auki?
Minulla 1400:ssa ja 1410:ssä löytyy napit aloittaen Menusta.
Saisi tietää onko laitteessa feelu vai kakessa.
- Anonyymi
Topfieldien HD-bokseista ei voi siirtää pc:lle mitään ja vaikka voisikin niin niitä ei saa auki kuin sillä boksilla jolla tallenteet on alunperin tehty. :(
- Anonyymi
Tallentavia kahden virittimen Topfieldejä ei enää myydä ainakaan Suomessa. Jos vika ei korjaannu muiden antamilla ohjeilla, saattaisi olla viisasta lähettää sähköpostia vantaalaiseen isoon huoltofirmaan nimeltä Infocare ja kysyä sieltä onko laitteen korjaaminen mahdollista ja kannattavaa.
- Anonyymi
Valitettavasti ei myydä minkään muunkaan merkkisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valitettavasti ei myydä minkään muunkaan merkkisiä.
www.satshop.fi ainakin myy tallentavia digibokseja. 329 egee VU -merkkinen. Merkistä en tiedä, onko yhtä hyvä kuin TF 5100 PVR (anteni)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
www.satshop.fi ainakin myy tallentavia digibokseja. 329 egee VU -merkkinen. Merkistä en tiedä, onko yhtä hyvä kuin TF 5100 PVR (anteni)
Voiko VU?:ssa tallentaa useampaa kanavaa samaan aikaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko VU?:ssa tallentaa useampaa kanavaa samaan aikaan?
Yksi viritin pystyy tallentamaan kaikki samassa kanavanipussa (sama taajuus) olevat kanavat Enigma2-boksissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko VU?:ssa tallentaa useampaa kanavaa samaan aikaan?
Voi tallentaa useampaa yhtä aikaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi tallentaa useampaa yhtä aikaa.
Sehän on kammottavaa, että tallentaa vain yhdestä kanavanipusta......
Yhden kanavanipun Topfield on vielä kolmanneksen halvempi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sehän on kammottavaa, että tallentaa vain yhdestä kanavanipusta......
Yhden kanavanipun Topfield on vielä kolmanneksen halvempi.Mulla on Vu Uno 4K SE ja siinä kaapeliverkon FBC-viritin, jossa on kahdeksan viritintä. Eli pystyy tallentamaan kahdeksan kanavanipun kaikki kanavat yhtäaikaa jos kovalevy pysyy vauhdissa mukana. Pitäisin aika erikoisena, että joku tallentaisi kahdeksasta kanavanipusta yhtä aikaa. Sellaista tapausta tuskin tulee oikeassa elämässä vastaan. Satellittivirittimen saa myös FBC-virittimenä, mutta harava-antenniverkon virittimen vain kahden virittimen kortilla, Uno mahtuu yksi viritikortti, Duo kaksi ja ultimo kolme.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sehän on kammottavaa, että tallentaa vain yhdestä kanavanipusta......
Yhden kanavanipun Topfield on vielä kolmanneksen halvempi."Sehän on kammottavaa, että tallentaa vain yhdestä kanavanipusta......"
Siis tallentaa YHDELLÄ virittimellä yhden kanavanipun KAIKKI kanavat, jos sulla on Vu:ssa useampi viritin niin tietenkin tallentaa useampaa kanavanippua! Eli vaikka kuinka montaa kanavaa voi tallentaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Sehän on kammottavaa, että tallentaa vain yhdestä kanavanipusta......"
Siis tallentaa YHDELLÄ virittimellä yhden kanavanipun KAIKKI kanavat, jos sulla on Vu:ssa useampi viritin niin tietenkin tallentaa useampaa kanavanippua! Eli vaikka kuinka montaa kanavaa voi tallentaa.Oli puhe tästä "329 egee VU -merkkinen."
Osaisko nyt vihdoinkin joku sanoa montako kanavaa ja kuinka monesta kanavanipusta tallentaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli puhe tästä "329 egee VU -merkkinen."
Osaisko nyt vihdoinkin joku sanoa montako kanavaa ja kuinka monesta kanavanipusta tallentaa?8 viritintä. Voit tallentaa yli 10 kanavaa yhtä aikaa 8 eri kanavanipusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281838Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3521565- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111014
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4989Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938