Isäni onnistui pitämään melkeinpä kuukauden tipattoman mutta eilen piti saada sitten pieni 40cl pullo viinaa. No illalla oli saunonut ja hupsista, saunasta tullessa kaatunut ja lyönyt päänsä. Olin avuin päässyt jotenkin ylös, mutta syytti minua että lattia minun takia märkä vaikka suihkun jälkeen olin lattian kuivannut. Viinaa ottanut puolisen pulloa, en tiedä oliko miten vahva paukku kyseessä. Hirveen helppo hakea muista syytä jos itse kaatuu ja varsinkin humalassa.
No justiinsa
3
206
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulostaa ihan alkoholistin touhulta. Alkoholistilla on voimakas kielto päällä sekä omaa sairautta että sen aiheuttamia haittoja kohtaan.
Alkoholisti ei koskaan näe syytä ongelmiinsa omassa juomisessaan, vaan syy on aina jossain ulkopuolisessa tekijässä.- Anonyymi
Toinen alkoholismin muoto on tissutella viinejä tai skumppaa kuten eräs tuttavani. Eihän silloin edes voi olla alkoholisti, nehän on niitä "sillan alus porukkaa".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toinen alkoholismin muoto on tissutella viinejä tai skumppaa kuten eräs tuttavani. Eihän silloin edes voi olla alkoholisti, nehän on niitä "sillan alus porukkaa".
Tuo on myös totta. Alkoholisti vertaa koko ajan omaa juomistaan "jonkun toisen" juomiseen, ja antaa sillä tavoin itselleen luvan jatkaa juomista.
Ja kun alkoa alkaa kulumaan enemmän kuin "sillä toisella" niin vertailukohdetta pitää vaihtaa.
Suomessa elää vieläkin voimakkaana vanha harhakuvitelma, jossa alkoholisti on aina puistokemisti, pummi ja sosiaalinen tapaus.
Mutta tosiasiassa Suomessa arvioidaan olevan 300.000 - 500.000 työssä käyvää alkoholistia. Ja näitä kaikkia yhdistää vain se seikka, että he kaikki yrittävät epätoivoisesti vähentää tai kohtuullistaa juomistaan. Muuten työpaikka lähtee pian alta.
Alkoholismi jakaantuu paljon tasaisemmin kuin varallisuus. Alkoholisteissa on muurareita ja opettajia, lääkäreitä ja pappeja. kassaneitejä ja insinöörejä jne, eli kaikista ammattiryhmistä löytyy alkoholisteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1092114- 571261
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621167Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661127Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1861023- 94979
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122978Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153962