No justiinsa

Anonyymi

Isäni onnistui pitämään melkeinpä kuukauden tipattoman mutta eilen piti saada sitten pieni 40cl pullo viinaa. No illalla oli saunonut ja hupsista, saunasta tullessa kaatunut ja lyönyt päänsä. Olin avuin päässyt jotenkin ylös, mutta syytti minua että lattia minun takia märkä vaikka suihkun jälkeen olin lattian kuivannut. Viinaa ottanut puolisen pulloa, en tiedä oliko miten vahva paukku kyseessä. Hirveen helppo hakea muista syytä jos itse kaatuu ja varsinkin humalassa.

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa ihan alkoholistin touhulta. Alkoholistilla on voimakas kielto päällä sekä omaa sairautta että sen aiheuttamia haittoja kohtaan.
      Alkoholisti ei koskaan näe syytä ongelmiinsa omassa juomisessaan, vaan syy on aina jossain ulkopuolisessa tekijässä.

      • Anonyymi

        Toinen alkoholismin muoto on tissutella viinejä tai skumppaa kuten eräs tuttavani. Eihän silloin edes voi olla alkoholisti, nehän on niitä "sillan alus porukkaa".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toinen alkoholismin muoto on tissutella viinejä tai skumppaa kuten eräs tuttavani. Eihän silloin edes voi olla alkoholisti, nehän on niitä "sillan alus porukkaa".

        Tuo on myös totta. Alkoholisti vertaa koko ajan omaa juomistaan "jonkun toisen" juomiseen, ja antaa sillä tavoin itselleen luvan jatkaa juomista.
        Ja kun alkoa alkaa kulumaan enemmän kuin "sillä toisella" niin vertailukohdetta pitää vaihtaa.
        Suomessa elää vieläkin voimakkaana vanha harhakuvitelma, jossa alkoholisti on aina puistokemisti, pummi ja sosiaalinen tapaus.
        Mutta tosiasiassa Suomessa arvioidaan olevan 300.000 - 500.000 työssä käyvää alkoholistia. Ja näitä kaikkia yhdistää vain se seikka, että he kaikki yrittävät epätoivoisesti vähentää tai kohtuullistaa juomistaan. Muuten työpaikka lähtee pian alta.
        Alkoholismi jakaantuu paljon tasaisemmin kuin varallisuus. Alkoholisteissa on muurareita ja opettajia, lääkäreitä ja pappeja. kassaneitejä ja insinöörejä jne, eli kaikista ammattiryhmistä löytyy alkoholisteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3889
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1595
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe