Leppäsen Mari taas tv:ssa 31.1.

24100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Ei mitään uutta auringon alla tämän asian suhteen.

Äänestä

Mari Leppänen ei muistanut lainkaan mainita Raamattua eikä Pyhää Henkeä. Eikä syntien anteeksiantamusta. Eikä Pyhää yhteistä seurakuntaa, josta sentään on maininta kirkon sivuillakin:

"Pyhä Henki kokoaa kristillisen kirkon ja tekee sen pyhäksi. Kirkko, kristillinen seurakunta, on armahdettujen syntisten yhteisö, joka luottaa Jumalaan ja jossa Pyhä Henki herättää uskon ja rakkauden."

Äänestä
  • Hän on kirkon työntekijä jolle maksetaan palkka. Yhtä hengetön kuin työnantajansakin.

    Äänestä

Lestaadiolaisen herätysliikkeen suhtautuminen naispappeuteen on mielestäni ollut alunperin varsin kummallinen. Pidetään "kansankirkon "pappeja oli ne sitten miehiä tai naisia, valtion virkamiehinä jos he eivät kuulu liikkeen piiriin.
Tämä ekslusiivinen= (pelastus yksin heidän liikkeessään) seurakuntaoppi johtaa tähän käytäntöön. Tämä kaksijakoisuus mahdollistaa toimimisen sujuvasti kansankirkon parissa nauttien niistä eduista mitä sieltä saa ja se näyttää myös sopivan kirkon piispoille. Elikkä sama se mitä touhuaa kylillä kun vaan kotona on kunnolla. Jumala ei välitä mitään kirkkokuntien ja herätysliikkeiden rajoista, mutta Hänen Sanaansa Hän ei hyväksy mitätöitävän.

Äänestä
  • Meillä on suurten kirkkojen eli katolisten ja ortodoksien kanssa sama kanta naispappeuteen.
    Luterilainen kirkko on vain niin maallistunut. Olemme alkuperäisessä Jeesuksen ajan uskossa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Meillä on suurten kirkkojen eli katolisten ja ortodoksien kanssa sama kanta naispappeuteen.
    Luterilainen kirkko on vain niin maallistunut. Olemme alkuperäisessä Jeesuksen ajan uskossa.

    Tehän olette Luterilaisia ja sitä kautta Rooman kirkon alaisuudessa?
    Sekavaa-

    r

    Äänestä

Mari Leppänen manitsi, että hän oli yhteisön sisäpuolella ja sitten joutui sen ulkopuolelle ja jäi yksin.

Tuliko sitten paatumuksen rauha?

Sieltähän ei ole paluuta. Mitä pitkän tuskaisen isankaikkisuuden rinnalla merkitsee parinkymmenen vuoden pesti piispana?

Äänestä
  • Leppänen pitää olla neutraali koska on evl kirkon piispa. Mitään suosikkeja ei pidä olla vaan on hoidettava ne asiat mitkä hänelle kuuluvat.

    Äänestä

En kuulu mihinkään herätysliikkeeseen, olen tunnustuksellinen luterilainen. Tyttäreni aikoi lähteä opiskelemaan teologiaa tavoitteena seurakuntapastorin virka. Sanoin hänelle, että en tue hänen pyrkimystään kun ei sitä Jumalakaan tue. Uskoi ja opiskeli toisen akateemisen ammatin ja on tyytyväinen valintaansa.
Ilmaiskaa vanhemmat selkeästi lapsillenne Jumalan tahdon.

Äänestä

Mari puhuu taitavasti, poliitikon lailla.
Moni varmaan ihmettelee, miten hänen meriiteillään pääsee tuosta vain Turun piispaksi, vain muutaman vuoden pappiskokemuksella. Kaikki eivät tiedä, mihin lestadiolaiseen mahtisukuun Mari kuuluu. Hänen veljensä ovat Helsingin Sanomien päätoimittajia ja Kirkon ulkomaanavun johtajia. Heillä on myös ollut etuoikeutettu asema liikkeessä: mikään mitä Pentikäiset tekevät, ei ole vienyt heiltä vl-uskovaisen statusta ja sädekehää. Ehkä Marikin luuli voivansa ryhtyä naispapiksi ilman yhteisön negatiivista reaktiota. Hän erehtyi. Sääntö numero yksi on se, ettei naisella ole samanlaiset oikeudet vapaisiin ratkaisuihin kuin miehellä. Ei ainakaan kun puhutaan lestadiolaisuudesta.

Äänestä
  • Muistuu mieleen se vl-mahtisuvun nainen, joka maha pyöreänä julisti olevansa vl-feministi televisiossa,

    Jossain kulki suvaitsevaisuuden raja mahtisuvun edustajallekin pappisasiassa.

    Äänestä

Nainen vihittiin papiksi alle kymmenen vuotta sitten ja nyt jo piispaksi. Nopea on nousu.

Äänestä

Mari piispa kumminkin puhui kunnioittavasti "vanhasta" hengellisistä kodistaan, eikä sortunut mollaamaan ja sai myös vaikutelman, että oman ratkaisunsa on tehnyt uran valinnassaan.
Perhepiirissä on vielä VL-ihmisiä, siksikin osaa "käyttäytyä", niinkuin piispalta voi odottaakkin.
Toivottavasti lojaalisuus kaikkia kohtaan säilyy. !?
Jäi vaikutelma "Liisa ihmemaassa", mutta onhan kirkossa neuvojia, myös niitä VL-pappeja, jotka ovat tälle piispalle tuttuja !!
Mielenkiintoista seurata miten toimii virassaan.
Ei ole helppo "nakki" toimia piispattarena nykyisessä EVL-kirkossa !

Äänestä

Minkä takia vl:t ei hyväksy Marin pappeutta, kun muutenkin suhtaudutte kirkon pappeihin niin kuin epäuskoisiin?

Äänestä
  • Ihmisenä Mari on "hyväksytty", tietenkin, fiksu ihminen, naispappi / piispa on hänen virkansa nyt, siihen ei kukaan voi vaikuttaa, mutta tuo naispappeus ei kuulu VL.- "kansan" sanastoon !
    EVL- kirkossa nyt vain on naisia pappeina, mutta ei RY:n seurahuoneissa !
    VL-papit toimivat kirkon viroissa ja siksi joutuvat joskus toimimaan naispappien kanssa yhteistyössä, on siis viranhoito asia.
    Kohta EVL-kirkoissa on enemmän naisia kuin miehiä ! Mistä johtunee, ettei miehet hae teologiseen opiskelemaan ? Työajat ainakin ovat aika "oudot" ja ehkä juurikin tuo papin virka on kutsumusammatti ? Se ei ole joka "pojan" virka ja nykyisin naisenkin.
    Vahvan "psyyken" omaava jaksaa toimia pappina, koska siinä joutuu kokemaan ihmisten surut ja onneksi myös ilot, vaatii empatiotaitoa, läsnäoloa, rinnallakulkua jne. Ei siihen työhön jokaisesta ole.
    Saanut sivusta seurata tuotakin, vähän tuntumaa... ....

    Äänestä

VL - USKOSSA ei tunneta "titteliä" NAISPAPPI ! Papin virka on miehen ! Ollutkin jo kautta aikain. Samoin myös puhujan tehtävä on miesten.
Naiset pitävät joskus puheenvuoroja esim. seurakuntailloissa tai - päivissä.
Naisen ääni kyllä kuuluu ry:llä, niin kuin joskus kotonakin ! HEH !
Vaikka sanotaan: nainen vaietkoon seurakunnassa, se ei "alista" naisia olemaan ääneti, koska Ry:n toiminnassa on paljon "virkoja" myös naisille; pyhäkoulun, päiväkerhon, joskus raamattuluokankin opettajina ja se "Martan tehtävä.
Samoin naisia on ry:n johtokunnissa, jne. sihteeri, rahastonhoitaja, ja eri toimikunnan "vetäjinä", kaikkea en luettele.
Ihan tasapäistä joukkoa siellä istuu ja toimii, tarpeen mukaan, eri tehtävissä.

Äänestä

Harvinaisen fiksu ja sydämellinen piispa! Moni meikäläinenki tykkää Marin tyylistä puhua lempeällä ja rakastavalla tavalla! Kyllä Marilla selvästi on elävä usko sydämellä! Toivotaan, että liikkeemmekin uudistuisi terveempään suuntaan. Jo nyt on tapahtunut paljon. Liikkeessämme ymmärretään enemmän erilaisia näkemyksiä, kuin ennen.

Äänestä

Kun mari kertoo että hänellä oli lapsena ja nuorena vapaus vl-perheessään, hän ei valehtele. Itse olen läheltä nähnyt että kun joku oli vl-eliitin jälkeläinen, kaikki oli sallittua. Miksipä sellaista lähtisi mollaamaan?

Äänestä
  • Eliitillä on aina ollut vapaammat säännöt. Nyt myös raavaiden säännöt ovat menneet vapaampaan suuntaan. Enää vl-liike ei ole tiukan eksklusiivinen. Suhde kulttuuriinkin on muuttunut parempaan päin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eliitillä on aina ollut vapaammat säännöt. Nyt myös raavaiden säännöt ovat menneet vapaampaan suuntaan. Enää vl-liike ei ole tiukan eksklusiivinen. Suhde kulttuuriinkin on muuttunut parempaan päin.

    Eliitin vapaammat säännöt ovat siis tullu taviksienki keskuuteen. Hyvä!

    Äänestä

Mitä merkitystä tällä kaikella on Jumalan näkökulmasta, onko jollain tietoa asiasta?

mihin Jumala tarvitsee näitä uudestisyntymättömiä piispoja ja pappeja joilla ei ol emitään annettavaa kenellekkään !?

Äänestä
  • Katolilaisissa kirkkokunnissa vaan on tällainen piispa-pappiperintö. Luterilaisuuskin on osa katolilaista kirkkoa.

    Äänestä

  • Ei Jumala heitä tarvitsekaan.

    Hehän tekevät työtä Saatanalle. Eksyttävät monia; esimerkiksi tuossa edellä kirjoitti anonyymi klo 11.32 - - - jo eksynyt tai paraikaa eksymässä.

    Äänestä

NIIN. "eliitti" perheissäkin vanhemmat voivat erota ja toinen puoliso solmia uuden avioliiton !
Valintoja voi tehdä ja jättää VL-yhteisön !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tänä iltana: https://areena.yle.fi/1-50695978

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu