MITEN RAUTAVAARAN KUNNAN LAAJAKAISTA VERKKOA HYÖDYNNETÄÄN KUNNASSA?

Anonyymi

Miten Rautavaaran laajakaistaverkkoa eli nopeita 100Mbit/S tietoliikenneyhteyksiä hyödynnetään kunnan palvelutuotannossa? Miten kuntalaiset saadaan käyttämään uusia sähköisiä välineitä?

LAAJAKAISTA KAIKILLE-hanke saatiin päätökseen Rautavaaralla marraskuussa 2014 (periaatepäätös tehtiin kunnanvaltuustossa nro 4/22.6.2010 § 20). Hankkeen toteutusaika oli 2010-2015 ja hankkeen toteutti Rautavaaran tietoverkko-osuuskunta (RTVO). Kunta liittyi osuuskun nan jäseneksi vuonna 2011. Kunnan antamat takaukset ja pääomalainat ovat erittäin merkittäviä ja näkyvät Rautavaaran kunnan tuloslaskelmissa, rahoituslaskelmissa ja taseessa 20 vuoden ajan. RTVO pääsi Kuopion käräjäoikeuden päätöksellä 20.12.2016 yrityssaneeraukseen. Kunnan saatavat RTVO:lta ovat tuolloin lähes 4milj. euroa.

11

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Digitalisaation avulla kunnan taloutta saadaan vakuutettua.

      • Anonyymi

        Vaaralta näkee ja kuulee kauas! Valo on iloa ja eloa, ja se voi olla vaikka valokuitua, ja se tuo nimenomaan älyä kaikille. Kuntalaiset kiittää x-kunnanjohtajaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaaralta näkee ja kuulee kauas! Valo on iloa ja eloa, ja se voi olla vaikka valokuitua, ja se tuo nimenomaan älyä kaikille. Kuntalaiset kiittää x-kunnanjohtajaa.

        Vaka vanha Väinämöinen itse tuon sanoiksi virkki:
        "Ei liene sinua luotu, eipä luotu eikä suotu
        ison tammen taittajaksi, puun kamalan kaatajaksi."


    • Anonyymi

      Kunnassa on idylliset puitteet hyvän asumisen ja loman aineksille. Tavoitteena luoda nopean valokuitu verkon kautta älyä, eloa ja iloa.

      Kun etätyön mahdollisuuksia parannetaan, paranee myös kunnan vetovoima asuinpaikkana.

      • Anonyymi

        Nuoret neuvoa pitävät, ikäpuolet arvelevat,
        kuinka kuutta lietänehe, päivättä elettänehe
        noilla raukoilla rajoilla, poloisilla Pohjan mailla.


    • Anonyymi

      Valokuituverkko on kunnan moottoritie. Kuntalaiset kiittää.

    • Anonyymi

      Digitaalisaatio ja laajakaistan hyödyntäminen kunnan palvelutuotannossa on kaikille teknologiasta kiinnostuneille kehittäjille erittäin tärkeä markkinointikohde. Kunnassa on ollut vuodesta 2014 lähtien 100% laajakaista-verkko, nopeus 100 Mbit/s. Digitalisaatio on Rautavaaran kunnan pelastus. Etätyöpaikkoja tulossa eMaaseutu-ohjelman ja EAKR:n kautta. Kunta mukana eKuntaa kohti-hankkeessa, jota vetää Kehitysyhtiö SAVONGROW Oy. Budjetti yli 500.000 euroa. Kesto 2 vuotta. Rautavaaran kunnan osuus kustannuksista 1.384 euroa.

      • Anonyymi

        Sin' on päivä paistamatta, kuu kulta kumottamatta
        noilla Väinölän tuvilla, Kalevalan kankahilla.
        Vilu viljalle tulevi, karjoille olo kamala,
        outo ilman lintusille, ikävä imehnoisille,
        kun ei konsa päivyt paista eikä kuuhuet kumota.


      • Anonyymi

        Montako työpaikkaa tuli?


    • Anonyymi

      Onko Digitalisaatio on Rautavaaran kunnan pelastus?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3645
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      168
      3174
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3094
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2801
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1881
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe