Nyt on tullut muutama uutinen, että jossakin kaupassa on tapahtunut korona altistus ja altistuneet on kartoitettu ja asetettu karanteeniin.
Se on vähän eri asia tuon altistuksen kanssa, jos ei ole käyttänyt maskia kaupassa, niin silloin altistuu ja karanteeni on paikallaan.
Mutta jos on maskia kaupassa käyttänyt ja varsikin, jos on FFP3 maskia käyttänyt, niin ei silloin ole altistunut, koska maski antaa suojan koronaa vastaan.
En minä ainakaan jää karanteeniin, kun käytän FFP3 maskia kaupassa käydessäni ja maski suojaa koronalta.
Maskithan on ihan turhia, jos karanteeniin pitäisi vielä jäädä, kun maskia on käyttänyt.
Se on vähän eri asia tuon altistuksen kanssa, jos ei ole käyttänyt maskia kaupassa, niin silloin altistuu ja karanteeni on paikallaan.
Mutta jos on maskia kaupassa käyttänyt ja varsikin, jos on FFP3 maskia käyttänyt, niin ei silloin ole altistunut, koska maski antaa suojan koronaa vastaan.
En minä ainakaan jää karanteeniin, kun käytän FFP3 maskia kaupassa käydessäni ja maski suojaa koronalta.
Maskithan on ihan turhia, jos karanteeniin pitäisi vielä jäädä, kun maskia on käyttänyt.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joka ikinen kerta kun käy kaupassa, tapahtuu altistuminen, kaikille mahdollisille taudeille, viruksille ja bakteereille. Sama vaikka kävisi vain viemässä roskat. Ihmeen vähän tuollaisia uutisia on missään kyllä ollut tähän mennessä.
Kaupassa ollaan niin lyhyt aika eikä edes muiden ihmisten lähellä kuin satunnaisesti, että pitää olla todella poikkeuksellinen tilanne että kerrotaan altistumisista. Ehkä silloin jos joku työntekijä on ollut todistetusti töissä koronaan sairastuneena, käytetään tuollaista varotoimenpidettä.
MIKÄÄN maski ei suojaa käyttäjäänsä 100 prosenttisesti. Parhaatkin hengityssuojat (mm FFP3) päästää koronaviruksia hiukan läpi. Jos siis olet ollut kyseisessä kaupassa altistumisaikaan, on syytä asettua ainakin omaehtoiseen karanteeniin (yleensä noissa tapauksissa ei määrätä virallista karanteenia).
aika+lähellä+kun+99,8%+takuu+on+näissä+naamarimallisissa+oikeissa+suodattimissa.Siihen+kun+laittaa+vielä+esiosuodattimen+niin+johan+on+100%.Tietenkin+silmät+pitää+suojata+sillä+silmien+kautta+bakteerit+pääsee+ihmiseen+eli+pitää+olla+myös+ilmatiiviit+lasit+tai+koko+naamari+jotta+varma+olisi.Samoin+naamarin+riisuminen+tehtävä+oikein+eli+ensin+desinfioitava+se+paikoillaan+ollessa+ja+sitten+vasta+pois+ja+samantien+eri+paikkaan+talteen+roikkumaan+ei+samaan+tilaan+missä+oleskellaan.
Joka paikassa on altistuksia. 15 min tautisen lähellä, kuten valtamedia ja THL:n asiantuntijat taannoin kertoivat. Kunhan saavat testit kalibroitua niin siinä vaiheessa on aika herätä mikäli on aihetta.
Minä en ainakaan notku kaupassa saman ihmisen vieressä lähellekään 15 minuuttia. Mutta baarissa tuo 15 minuuttia ylitetään hyvin yleisesti, eikä turvavälikään ole koko aikaa vähintään 2 m.
En minustakaan kaupoissa olla kenenkään lähellä muutamia sekuntteja enempää. Pisin aika kenenkään lähellä on ainakin minulla se, kun maksan ostokset kassalla kortilla.
Harmittaa kun museotkin ovat kiinni. Ei sielläkään oleskella toisten lähellä, ei ainakaan isommissa museoissa. Ja voihan niihin laittaa kävijämäärärajoituksiakin. Kesällä ja syksyllä vielä ehdittiin käydä aika paljon museoissa, eikä mitään ongelmia ollut tai olisi koettu, että olisi ollut vaarallista tai tarttumisvaaraa. Kukaan ei yskinyt tai aivastellut, ja käsiä pestiin sekä käsidesiä käytettiin. Yhdessä pk-seudun museossa kaikki joutuivat käyttämään maskia vaikka se oli iso museo ja oli hyvin tilaa pitää kauppoihinkin verrattuna vielä pidempiä etäisyyksiä.