Onko masennus täysin subjektiivista?

Anonyymi

Kuulin kerran masennus-diagnosoidun ja terapiassa sen takia käyvän ihmisen puhuvan masennusoireistaan. Minulla oli yhtä oiretta lukuunottamatta samanlaista kuin hänellä, mutta en minä koe että se olisi joku sairaus johon tarvii hoitoa. Minusta masennuksen kokemukset kuuluvat normaaliin elämään.

Ai että mikä se yksi oire oli joka minulta puuttui? Se oli sellainen että hän ei saanut iloa lempi tv-sarjastaan, ei kokenut kiinnostusta siihen enää eikä pystynyt keskittymään siihen.

No tänään minulla oli sekin oire! Aloin katsoa Netflixistä lempisarjaani, mutta huomasin ettei minua huvitakaan katsoa sitä. Laitoin Netflixin pois. Aionko huomenna soittaa tämän takia lääkäriin? En. Odotan vain että ehkä joskus taas haluan katsoa sitä.

En ymmärrä tätä masennuksen määrittelyä sairaudeksi. Eihän aina voi olla onnellinen ja haluta katsella sarjoja.

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kanssasi samoilla linjoilla. Olen joutunut tahtomattani tekemään pari masennustestiä, sellaisia rastit ruutuun lomakkeita ja minut on siltä pohjalta diagnosoitu masentuneeksi. Täytin ne kutakuin rehellisesti, tosin melko nopeasti. Oli esimerkiksi ulkonäköön liittyvä kysymys, koenko olevani vähemmän viehättävä kuin ennen. No juma, en kai nyt näytä samalta kuin 30 vuotta sitten, eikä se ole mikään tuntemus vaan tosiasia. Kuviakin löytyy todisteeksi.

    • Anonyymi

      Joskus oli kiva lukea sarjiksiakin, mutta ei vaan ole huvittanut pariinkymmeneen vuoteen.

    • Anonyymi

      Psykoterapeutti Piia Tuominen kirjoittaa blogissaan: Mitä jos masennus ei olekaan sairaus?

      https://naiseudenvoima.com/mita-jos-masennus-ei-olekaan-sairaus/

      "...uskon, että jotakuinkin pahin karhunpalvelus mitä masentuneelle voi tehdä, on se, että masennusta pidetään sairautena, johon masentunut itse ei voi vaikuttaa.

      Tässä kirjoituksessa puhun erityisesti kokemusasiantuntijan äänellä. Minulla on yli vuosikymmenen omakohtainen kokemus masennuksesta."

    • Anonyymi

      Vastaanotoilla masennusta pisteytetään eräänlaisen kyselykaavakkeen perusteella, ja siinä ei kysytä tuottaako lempiteeveesarja nautintoa. Tuon tyyppisiä kysymyksiä siinä kaavakkeessa on:

      https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/itsearviointi/Pages/BDI.aspx

      Toki psykiatriassa yleensäkin kyse on subjektiivisista asioista. Itsekin olen eläkkeellä, eikä masennus ole ainoa diagnoosi. Yritin saada apua jo nuorena, ja objektiiviset lääkärit kertoivat minulle, että minulla on kaikki erinomaisesti. Pari kymmentä vuotta myöhemmin enää lääkäritkään eivät olleet sitä mieltä.

      Mielestäni masennus ei ole sairaus, vaan oire. On varsin todennäköistä, että ihmisessä on jotain muutakin häikkää kuin masennus, ja tämä perussyy oireilee masennuksena.

      Sen olen tosin huomannut, että joidenkin ihmisten narsistisia kolhuja lääkitään terapialla. Tällaiset ihmiset ovat sietämättömiä toisia kohtaan terapian jälkeen. Heidät tunnistaa siitä, että he puhuvat terapiakieltä. He ovat omaksuneet erityisesti sen, että "minulla on oikeus tunteisiini". Mikä käytännössä tarkoittaa, että "sinulla ei ole oikeus sinun tunteisiin, koska minun tunteet ovat aidompia ja arvokkaampia kuin sinun tunteet". Että joskus mennään ojasta allikkoon näiden terapiointien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe