Onko masennus täysin subjektiivista?

Anonyymi

Kuulin kerran masennus-diagnosoidun ja terapiassa sen takia käyvän ihmisen puhuvan masennusoireistaan. Minulla oli yhtä oiretta lukuunottamatta samanlaista kuin hänellä, mutta en minä koe että se olisi joku sairaus johon tarvii hoitoa. Minusta masennuksen kokemukset kuuluvat normaaliin elämään.

Ai että mikä se yksi oire oli joka minulta puuttui? Se oli sellainen että hän ei saanut iloa lempi tv-sarjastaan, ei kokenut kiinnostusta siihen enää eikä pystynyt keskittymään siihen.

No tänään minulla oli sekin oire! Aloin katsoa Netflixistä lempisarjaani, mutta huomasin ettei minua huvitakaan katsoa sitä. Laitoin Netflixin pois. Aionko huomenna soittaa tämän takia lääkäriin? En. Odotan vain että ehkä joskus taas haluan katsoa sitä.

En ymmärrä tätä masennuksen määrittelyä sairaudeksi. Eihän aina voi olla onnellinen ja haluta katsella sarjoja.

4

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kanssasi samoilla linjoilla. Olen joutunut tahtomattani tekemään pari masennustestiä, sellaisia rastit ruutuun lomakkeita ja minut on siltä pohjalta diagnosoitu masentuneeksi. Täytin ne kutakuin rehellisesti, tosin melko nopeasti. Oli esimerkiksi ulkonäköön liittyvä kysymys, koenko olevani vähemmän viehättävä kuin ennen. No juma, en kai nyt näytä samalta kuin 30 vuotta sitten, eikä se ole mikään tuntemus vaan tosiasia. Kuviakin löytyy todisteeksi.

    • Anonyymi

      Joskus oli kiva lukea sarjiksiakin, mutta ei vaan ole huvittanut pariinkymmeneen vuoteen.

    • Anonyymi

      Psykoterapeutti Piia Tuominen kirjoittaa blogissaan: Mitä jos masennus ei olekaan sairaus?

      https://naiseudenvoima.com/mita-jos-masennus-ei-olekaan-sairaus/

      "...uskon, että jotakuinkin pahin karhunpalvelus mitä masentuneelle voi tehdä, on se, että masennusta pidetään sairautena, johon masentunut itse ei voi vaikuttaa.

      Tässä kirjoituksessa puhun erityisesti kokemusasiantuntijan äänellä. Minulla on yli vuosikymmenen omakohtainen kokemus masennuksesta."

    • Anonyymi

      Vastaanotoilla masennusta pisteytetään eräänlaisen kyselykaavakkeen perusteella, ja siinä ei kysytä tuottaako lempiteeveesarja nautintoa. Tuon tyyppisiä kysymyksiä siinä kaavakkeessa on:

      https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/itsearviointi/Pages/BDI.aspx

      Toki psykiatriassa yleensäkin kyse on subjektiivisista asioista. Itsekin olen eläkkeellä, eikä masennus ole ainoa diagnoosi. Yritin saada apua jo nuorena, ja objektiiviset lääkärit kertoivat minulle, että minulla on kaikki erinomaisesti. Pari kymmentä vuotta myöhemmin enää lääkäritkään eivät olleet sitä mieltä.

      Mielestäni masennus ei ole sairaus, vaan oire. On varsin todennäköistä, että ihmisessä on jotain muutakin häikkää kuin masennus, ja tämä perussyy oireilee masennuksena.

      Sen olen tosin huomannut, että joidenkin ihmisten narsistisia kolhuja lääkitään terapialla. Tällaiset ihmiset ovat sietämättömiä toisia kohtaan terapian jälkeen. Heidät tunnistaa siitä, että he puhuvat terapiakieltä. He ovat omaksuneet erityisesti sen, että "minulla on oikeus tunteisiini". Mikä käytännössä tarkoittaa, että "sinulla ei ole oikeus sinun tunteisiin, koska minun tunteet ovat aidompia ja arvokkaampia kuin sinun tunteet". Että joskus mennään ojasta allikkoon näiden terapiointien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      157
      3403
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2267
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2247
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      2129
    5. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      27
      2048
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      33
      2047
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      83
      1932
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1773
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      18
      1702
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1538
    Aihe