miksi ei auta,vaikka pitkä kuuri jo,onko muilla samoja kokemuksia.
somac?
röyhtäilijä
61401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen tässä röyhtäilyt, jo kuukauden päivät. Somac vaihdettiin Nexiumiin, mutta enpä tiedä auttaako se sen enemmin..Närästää ja polttaa. Mietin että kuinka kauan tätä kestää?? Somac kyllä lisäsi ainakin minulla ilmavaivoja entisestään.
muutoskin noissa reflux ja muissa närästysjutuissa on tärkeä. missä annoksissa otattee somacia ja nexiumia ja kuinka pitkä kuuri?
Mulla on ollut molempia, 40 mg. Se joskus riittää joskus ei. Ja loppua ei näy, nyt lääkekuuri on kirjoitettu kahdeksi kuukaudeksi.
40mg 2kpl vuorokaudessa ja vaiva vaan jatkuu,kuuri on 3kk ja sitä ennen syöny pitkään yhden kpl vrk,olen kun ilmapallo ja yskittää kovasti vieläkin ennen röyhtäilyä.Sitkeässä pysyy myös lima kurkussa.
syönyt nexiumia ja somacia vuorotellen kohta viitisen vuotta, koska reflux-taudin leikkausta ei suostuta tekemään. Välillä lähtee teho aina toisesta vaikka se ei periaatteessa ole mahdollista, joten vaihtelen merkkejä puolen vuoden välein.
Ne ruokavalion muutos ohjeet on tuolla alempana, missa olen topicin aloittanut..kannattaa koittaa. Myös sitä, että nostaa kirjoilla sängyn päätyä missä tyynyt on.
jos vielä kerran yrittäs jotain,sillä tämä on tosi inhottava vaiva.