Tammistontien romanit

Isäntä myy autoja edullisesti. Kokemuksia jollain että kannattaako käydä autokaupoilla?
1473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Karvetinkatu kolmessa kun asui joskus kauan sitten mustalaisia niin kävin katsomassa heidän autoaan jota kauppasivat. Koeajollekkin pääsin, mutta kauppoja ei tullut, koska eivät antaneet mitään takuuta. Jos romaneilta aijot auton ostaa niin aina kannattaa vaatia takuuta.

Äänestä
  • Romanit eivät yleensä anna mitään takuuta autoille jotka aikovat myydä. Jättäisin kyllä ostamatta.

    Äänestä

  • "Koeajollekkin pääsin, mutta kauppoja ei tullut, koska eivät antaneet mitään takuuta."

    Asia on juuri näin! Ellei yksityinen myyjä anna kirjallista vähintään viiden (5) vuoden takuuta käytetylle autolle, sitä ei missään tapauksessa eikä ikinä kannata ostaa.

    Äänestä

Autoja edullisestiko? Tietty jos juo pullon kossua, ja menee pimeässä kaupoille, niin voihan ne kaukaisesti autoilta näyttää.

Äänestä

Jotain legenda juttuja kuullut että mustalaisilta auto ostettu ja muutaman kymmenen kilometrin jälkeen olisi kone levahtanut.

Äänestä

Kestääks ne pitkään? Kyseessä on ollut ilmeisesti huippuyksilö...

Äänestä

Itse ostin isännältä hevosenlihaa. Vaikutti tuoreelta kun harmaan kerroksen karisti pois

Äänestä
  • Se oli se Walden Vermossa 1976 kuollut ravuri.

    Äänestä

hyv kunt jakohina juri vahetu jos on kysy ni soite

Äänestä

Viime kesänä ostin Vengantullin mustalaisilta asuntovaunun ja olen ollut todella tyytyväinen ostokseen. Asiallinen isäntä myi vaunun joka oli sisältäkin kuin uusi. Sain vielä jopa kuitin ostoksesta. Eivät kaikki romaneiden myymät tuotteet ole paskoja.

Äänestä

Vaunussa ei ollutkaan dieselverot perässä.

Äänestä

Muutamia vuosia sitten ostin auton Tammistontieltä ja pääsin Karvetinkadulle asti kunnes auto hajosi. Sain ajettua auton talon vieraspaikalle parkkiin ja muutaman päivän päästä harkka yhtiön pojan hakivatkin sen pois. Kun menin pyytämään korvauksia niin isäntä väitti ettei ole koskaan mitään autoa minulle myynyt.

Vein asian kuluttajariitalautakuntaan, mutta hävisin tapauksen kun ei ollut todisteita että auto olisi minulle myyty.

Äänestä

Paljonko luulit saavasi takaisin, vaikka lautakunta olisi päätänyt mitä tahansa. Kumma juttu, että ukko saa myydä torilla autoja joka päivä, kun torin sääntöjen mukaan ammatiimyyjän tulee maksaa ilmoituksista.

Äänestä

Hai, emäs koinaa: Kangasmaski suodattaa mikropartikkeleista ehkä 20 prosenttia tai hieman enemmän. Suojausteho on niin alhainen, että kangasmaskia ei voida pitää millään tavalla suojaimena, sanoo Mäkelä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Isäntä myy autoja edullisesti. Kokemuksia jollain että kannattaako käydä autokaupoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu