Onko täällä kokemusta Enston PXA55 rf-liiketunnistimen toiminnasta kerrostalon porraskäytävän valaistuksen ohjauksessa? Tämä ei siis ole PIR-tunnistin.
Radiotaajuus liiketunnistin
Anonyymi
3231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Todennäköisesti Nick Nailerilta löytyisi kokemsta...
Siitä kätevä tuommoinen on että käytävän valot voi sytyttää sisältä asunnosta avaamatta asunnon ulko-ovea.
Kaksi tutkallista valaisinta olen asentanut noin 5 metriseen lasitettuun ulkotilaan . Tiloissa on myös portaat. Suosittelivat tutkaa portaikkoon.
PIR olisi ehkä soveltunut paremmin, koska tutkavalaisin reagoi myös pihalla olevaan liikeeseen karkaistun lasiseinän läpi. PIR tuskin sitä olisi tehnyt. En tiedä miten hyvin PIR olisi kyseisissä portaissa muuten toiminut.
Tutkan toiminta-alue on noiden asennusten perusteella PIRejä suurempi ja tunkeutuminen materiaalien läpi "parempaa" (omassa tapauksessa huonompaa, koska valot menevät tarpeettomasti päälle ohikulkijoiden liikkeistä).
Nick Nailer