Tarkoitus on hankkia jollaan retkivarustus. Kaikki muu on jo löytynyt tai vanhastaan, mutta edullista, pienikoista kompassia en ole löytänyt. Onko ainoa vaihtoehto mm. Motonetin myymä Ritchie X-10?
Kompassi jollaan
4
69
Vastaukset
- Anonyymi
Kovasti vaikuttaa moottorivenekompassilta eli kallistus on rajallinen. Silva 70UN tai vastaava voisi olla parempi. Sillä voi tarvittaessa myös suuntia.
- Anonyymi
Tuo on parempi, mutta myös kolme kertaa kalliimpi. Kun viimeksi varustelin pientä purjevenettä, oli mm Suunnolla toimiva ja kohtuuhintainen kompassi. Nyt tuntuu, ettei valikoima ole kuin murto-osa entisestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on parempi, mutta myös kolme kertaa kalliimpi. Kun viimeksi varustelin pientä purjevenettä, oli mm Suunnolla toimiva ja kohtuuhintainen kompassi. Nyt tuntuu, ettei valikoima ole kuin murto-osa entisestä.
Motonetin kompassi 49,90 ja tuon Silvan löytää alle satasella suomalaisestakin kaupasta joten ei ole kolminkertainen hinta. Liikaa luotetaan elektroniikkaan siitä pienempi tarjonta. Kompassi on aika ikuinen elektroniikkaan verrattuna joten kun kerran ostaa niin toista ei tarvitse hankkia jollei putoa mereen tai muuta vastaavaa tapahdu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Motonetin kompassi 49,90 ja tuon Silvan löytää alle satasella suomalaisestakin kaupasta joten ei ole kolminkertainen hinta. Liikaa luotetaan elektroniikkaan siitä pienempi tarjonta. Kompassi on aika ikuinen elektroniikkaan verrattuna joten kun kerran ostaa niin toista ei tarvitse hankkia jollei putoa mereen tai muuta vastaavaa tapahdu.
No en tiedä kompassin ikuisuudesta. Pikkuhiljaa kuuden vuoden aikana Silvan 70P kompassista ruostui sitä astelevyä kannatteleva tappi. Valkoiset merkinnät värjäytyi ruskeiksi ja se neste kusenkeltaiseksi. Tai ruostuneelta se näyttää, en ole avannut ja tutkinut mitä litkua siinä on sisällä. Suunnon suunnistuskompassin litku haisi niin eltaantuneelta valaanrasvalta että meinas yrjöt tulla ja haisi työhuone vielä seuraavana päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3047232Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r685092Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014534Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174352Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos814043Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s483875Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1533777Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan723671Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293576SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha763390