Sosiaali ja terveyspiiri Eksote on hiljattain linjannut ottavansa käyttöön pakkohoidot koskien korona tartuntoja ja altistuksia. Tilanne näyttäytyy Eksotelle ongelmalliselta, sillä laki ei hyväksy pakkohoitoa heidän määrittelemissään tilanteissa. Eksote on kuitenkin kiertänyt tilanteen niin, että he käyttävät potilaisiin lakia mielenterveysperusteisesta pakkohoidosta. Terveyspiiri uskoo, että heitä ei tuomita tai katsota kieroon heidän menettelystään.
"Potilaita on ollut laidasta laitaan. Pääsääntöisesti potilaat ymmärtävät tilanteen ja ovat yhteistyöhaluisia." Eksoten palveluvastaavaesimies kertoo
Ongelmatilanteita varten eksote saa lain määrittelemää apua poliisilta.
"Lähinnä potilaan kiinniotto ja toimittaminen hoitoon voi tuoda ristiriitaisia tilanteita, mutta korostan, että valtaosa potilaista on ollut yhteistyö haluisia"
Eksotea on myös kritisoitu siitä, että he eivät saisi käyttää psykiatrista pakkohoitoa tartuntatautien ehkäisyyn. Eksoten kanta kuitenkin on, että vallitseva korona tilanne on niin vaarallinen, että laki antaa mahdollisuuden kyseenalaistaa potilaiden mielenterveyden mikäli he eivät ole koronasta samaa mieltä.
EKSOTE - "pakkohoito käyttöön"
Anonyymi
0
129
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887