Lahti myy itselleen lunta - virkamiehet työllistää tyhjällä itseään

Anonyymi

Lahti tekee talvi toisensa jälkeen naurettavaa "lumikauppaa". Kaduilta ajetaan lunta lumenkaatopaikoille. jossa on rekisteröidään kuorma-autojen käynnit kortille. Ja kas toiset virkamiehet ajattavat lunta kaupungin omille lumiksa-alueille. Näin virkamiehet työllistävät tyhjällä leikkipuuhalla toisiaan.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehdäänhän päästökauppaakin.

    • Anonyymi

      Pitääkö aloitus todella paikkansa? Meidän kaupunginjohtajastamme ei taida olla minkään valvojaksi ja on eräs suurimmista kulueristä eräänä turhakkeena.

      Ei tämä asia kuulu kaupunginjohtajalle, mutta ei hän myöskään tällekään asialle tee mitään.

    • Anonyymi

      Kyllä lumikuormista peritään maksu Lahden kaupungin pussiin. Maksajia ovat kuorma-autot, jotka rahtaavat lunta Lahden kaupungin lukuun. Eli oikein tyhmää toimintaa. Mutta työllistäähän näitä virkamiehiä.

    • Anonyymi

      Tätä kaupunkia johtaa mafia. Mafia tekee kaikkensa että oma porukka saa mahdollisimman paljon rahaa, urakoita ja muuta hyvää. Kaupungin tulevaisuuden kehittämisen kanssa millään ei ole väliä. Katsotaan vain lyhyellä aikavälillä että saadaan rahat varmasti pois. Kaupunkia pitäisi kehittää niin että jälkipolville jäisi mahdollisimman hyvä Lahti kuten kuten päättäjät joskus kauan aikaa sitten. Jälkipolville jää nykypäättäjistä aika lailla toisenlainen kuva historiaan kuin päättäjistä silloin kun lahtea kehitettiin pitkällä aikavälillä välittämätta omasta ja kavereiden hyvästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      208
      17055
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      165
      12133
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      176
      6676
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5940
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4832
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      11
      4701
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3914
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      97
      3606
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      81
      3555
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3301
    Aihe