Mulla on ihan itse perustettu osakuntatalo Stenvall- instituutissa. Nyt siellä on 6 jäsentä, ja haluaisin saada vielä yhden. Yritin pyytää Erkki-simin tyttistä Lauraa muuttamaan mutta se sanoi "osakuntatalosi on ihan kiva, mutta siinä on liian vähän jäseniä." Näin sanoo kaikki muutkin ketä yritän saada muuttamaan. Kuusi on suurin määrä mitä kyseisessä talossa on asunut. Miten saan Lauran muuttamaan vai pitääkö minu pelata niin kauan että joku valmistuu ja muuttaa pois.
Osakuntataloista vielä
örkki
2174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Liian vähän jäseniä? Vaikka on jo 6?
Olet kai pyytänyt niitä ensin liittymään siihen osakuntaan, etkä vain suoraan muuttamaan osakuntataloon? Koska jos et ole pyytänyt, ne "jäsenet" ei olekaan osakunnan jäseniä, vaan ihan vain kämppiksiä, jotka asuu siellä. Se ainakin selittäisi tuon "liian vähän jäseniä".
Kun yksi simeistäsi perustaa osakuntatalon ja siellä talossa asuu vaikka 3 muuta henkilöä, niin ne liittyy automaattisesti osakuntaan. Ainakin mulla kävi niin.