Jumitteleeko kone satunnaisesti?

Anonyymi

Tein vanhasta amd K7:sta serverin ja asentelin siihen mm. apache2:n, ssh:n, ftp:n yms. tarvittavia serveri-ohjelmistoja. Lisäksi tein sarjaportista konsolin, jota kautta pääsee myös loginin tekemään. Nyt on sitten tullut pieniä ongelmia, kone nimittäin jumittaa välillä, jolloin mm. ssh-yhteys hyytyy, verkko-yhteys ei vastaa yms. kivaa. Huomasin kuitenkin, että jos kohtuullisen nopeasti (<20sek?) jumituksen alkaessa painelee sarjakonsolista näppäimiä, niin jumitus katoaa! Onko jollain ollut vastaavia ongelmia/miten tuon saisi ratkaistua?
Koneen rauta on testattu, mm. ajamalla 8h muistitestiä ilman ongelmia joten "vanha rauta" ei tuota kyllä aiheuta vaan joku muu..
Asennettuna on Ubuntu Mate 18.04 ja siihen on käännetty jopa oma kerneli samaisella koneella ilman ongelmia.

12

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lokeista varmaan selviää että miksi jumittaa silloin kun jumittaa...

    • Anonyymi

      Ramia pitää olla 64-bittiselle sellaset 4GiB (32-bit/2GiB).
      Kahdella näyttää jumittelevan (Ubuntu 20.04 _64).

    • Anonyymi

      K7? Taas kaivettu SER-kasoja. Sitähän nämä liuks tuupparit tekevät.

      • Anonyymi

        Hoh hoijaa, mitähän jos pitäisit mielipiteesi siellä minne aurinko ei paista!


      • Anonyymi

        Ei ei nyt ei ollut kyseessä Linuks Vindows...


    • Anonyymi

      Ikäväpalstalla se näkyy koko suomeen. https://youtu.be/QsQOsi__JWQ

    • Anonyymi

      "amd K7"
      Monet muutkin käyttää tuota serverereissään, siksi ne tökkii. Esimerkiksi google, konesaleissaan. ;-)

    • Anonyymi

      amd K7 CPU bensmark 402 prossu.. voi elämän kevät.
      Varmaan kovokin samaa luokaa..
      rauta on viimevuosituhannelta!

    • Anonyymi

      Tämä on kuule jo päivitettyä rautaa ja tehot riittävät täydellisesti, kun 266MHz penassakin riittivät siihen mitä oli tehtävänä.
      Kone tarpeen mukaan! Taas tuo tuli, olen nyt väännellyt IRQ/WakeUp asetuksia edes-takas, mutta ei ole osunut vielä oikea kohdalle. Ja nyt itse asissa hyytyi kahteen kertaan 10min välein. Lokeihin ei jää mitään jälkiä! Kone vain pysähtyy, kunnes saa jostain keskeytyksen ja jatkaa siitä muina miehinä toimintaa.
      En nyt haluaisi laittaa nukutusta pois päältäkään, kun se on n. 10W vs. 190W tehonkulutuksessa. Aiempi 266MHz kone oli koko ajan päällä, kun sen teholukema oli "vain" 33W - tekee tuokin 24/7 käytössä arviolta 50euroa/vuosi.. 190W teholla on jo tuossa yli 200euroa eli aika paljon, kun ottaa huomioon koneen käyttötarkoituksen.
      Miksi ostaa jokin tehohirmu, jossa ei ole tarvittavia liittimiä edes, kun nurkista löytyy sopiva?

      • Anonyymi

        Tehoton kone. Älä koske siihen hiirelläkään, kun se jumii. Anna sen vaan olla, käy vaikka hakkaamassa tattia tjs.


    • Anonyymi

      Ei kaikkiin toimintoihin tarvita kaikkein uusinta rautaa. Edellisellä työpaikalla tietynlaista automaatiota ohjattiin 486DX2 -koneilla, ja joukkoon mahtui muutama 386DX. Vanhin kone taisi 16 MHz:n 286. Tietty muistin osalta nämä olivat täyteen kalustettu, ja levyä oli vuosien mittaan vaihdettu ties kuinka monta kertaa. Levyt näissä koneissa olivat 400 Mt - 2,5 Gt. Verkkokortit näistä kaikista löytyivät, ISA-väyläisillä 10/100 Mt/s korteilla mentiin.

    • Anonyymi

      Tehokulutuksia:
      10 MHz N80L286, kuluttaa 2W
      Pentium 4 1.7 (Socket 423) 64W
      AMD K7 Sempron 2.2G 56W
      -Pelkkä prosari siis.

      Esim. riittävä rauta on 286, niin minkä valitsisit?
      -Tosin, jos tuon toteuttaa nykyaikaisella 10 MHz prosarilla, voi hyvinkin päästä 0.2W tehonkulutukseen.. se vaan että sitten voi joutua luopumaan isa-korteistakin ja se vasta käy kalliiksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3570
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3069
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      128
      2604
    4. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      199
      2027
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      13
      1914
    6. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      1862
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      35
      1851
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1820
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1751
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1694
    Aihe