Kannattaako Säkylään muuttaa? Miksi kannattaa,miksi ei kannata?
Ostanko oman asunnon,ja jos ostan,niin kerrostalo,rivari,luhtitalo vai okt?
Vai muutanko vuokralle,kerrostqlo,rivari vai luhtitalo?
Entä minnepäin Säkylää kannattaa muuttaa,että olisi suht rauhallista eikä mitään möykkääviä päihdetyyppejä naapurustossa? Kirkonkylälle vai jonnekin hieman sivummalle?
Nyt olisi tuhannen taalan paikka heittää kehiin kotikyläsi plussat ja miinukset. Naapurikyylät ei itsessään ole ongelma,mutta nuo päihdehöröt on so last season.
Ja Köyliö ei sitten ole edes mikään ehdotu,vaan nimenomaan Säkylän puolelta.
Kertokaa rehellisiä mielipiteitä
11
3735
Vastaukset
- Anonyymi
Tottakai kannattaa. Jos tarkoituksena on olla pidempi aika, niin sitten kannattaa ostaa oma asunto. Säkylässä kun on aika kova vuokrataso suhteessa jos ostaa oman. Sijainti kannattaa olla keskustassa tai ainakin sen kupeessa, jotta siitä pääsee aikanaan myös eroon jos tarvis. Kaikki peruspalvelut kylästä löytyy ja harrastusmahdollisuuksia on yllättävän paljon. Ja jos välillä haluaa vähän tuulettua isommissa ympyröissä, niin Turkuun, Poriin, Raumalle tai Tampereelle on /- tunnin ajomatka.
- Anonyymi
Jos on työpaikka ja talous kunnossa, niin mihin tahansa kuntaan kannattaa muuttaa. Säkylässä on aika vakavaraisen oloista sakkia ja tavanomaiset peruspalvelut joita tavalliseen elämään tarvitaan. Kesällä Säkylä ( en tunne Köyliötä) on erittäin kaunis ja viihtyisä paikka. Kesäasukkaita on paljon ja Säkylän tori on maakunnan kuulu vilkkaudestaan. Kanta-asukkaat toki tuntevat kaikki toisensa, mutta ei siitäkään muuttajalle mitään haittaa ole, koska silloin voi helpommin verkostoitua. Varuskunnan vuoksi toisinaan kuuluu sen toimintaan liittyvää melua.
- Anonyymi
Ei todellakaan
Olen käynyt 30 vuotta Säkylässä töissä enkä ole missön törmännyt omituisen vittumaisimpiin ihmisiin varsin alukuperäisiin- Anonyymi
Onneksi ihan kaikilla työpaikoilla ei ole noin asiat.
- Anonyymi
Miksi muuttaisit?On varmaan koulut ja päiväkodit lähellä.Sanotaanko nyt niin,että on vähän vaikea päästä kyläläiseksi,jos ei ole huonetta ja sukua ennestään.Ja luoja varjele,jos on.Oli ainakin mun lapsuudessa kuri kova kuin kivi"mitä ihmisetkin sanoo!"tiettyjä juttuja tehtiin,kun niin on aina tehty.Toisia taas ei,ei milloinkaan-esim;mistä ruoka ostettiin ja mitä palveluita käytettiin(mun perhe osti jotain juttuja naapurikaupungeista,mikä lie syynä ollut).En tietysti halua sinua masentaa,voit jopa viihtyä-onnea sille.
- Anonyymi
juomavesi kannattaisi suodattaa liikaa kalkkia
- Anonyymi
voi ihan lämpimästi suositella että muuta jonnekin muualle
- Anonyymi
Säkylän asukasluku laskee vauhdilla. Paikkakunnalta saa pian asuntoja ilmaiseksi. Kukaan järkevä ihminen ei kuitenkaan halua muuttaa mädän keskelle. Säkylä haisee pahalta.
- Anonyymi
Tiet huonokuntoiset. Kertakäynti riitti. Auto hajalle ja oli remontissa pitkään. Ihme kyttääjiä kaupassa, kun olin ulkopaikkakuntalainen. Säkylä on takaperin Älykäs, kaasuttamalla menin pois. Muutenkin vähän kuolleelta paikalta vaikutti, hautausmaallakin vilkkaampaa.
- Anonyymi
Minnekään pienelle paikkakunnalle ei kannata muuttaa.
- Anonyymi
Ei kannata. Pieni sisäsiittoinen kunta. Huonoja kokemuksia ja väkivaltaa. Kaikki paneskelee keskenään ulkopuolisia ei suvaita tai ollaan mustasukkaisia. Kaverit koittavat lääppiä kännissä toisen tyttöystäviä. Juntti dimexmesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697