Kaupunkiuutiset hotellien tilanteesta tänää

Anonyymi

Jutusasa kerrottiiin Hml hotellien asiakastilanteessta nyt kotona-aikana. Kuvaksi oli valittu Aulangon hotellin lähes tyhjä (vain muutama auto) parkkialue "helmikuun alussa". Kyva lienee otettu su-iltana, jolloin hotellivieraat ovat jo lähteneet tai ma-aamulla, jolloin uudet asiakkaat eivät ole vielä tulleet. Artikkelista saa käsityksen, että asiakkaiden vähyys on korona-aikana kovasti koetellut hotellien taloutta. Ehkä näin onkin Hmk muiden ja keskikaupungissa olevien hotellien osalta

Päivittäin viime keväästä alkaen rantareittiä tejosaateen ja takaisin Aulangon ohi pyöräilleenä ja nyt autolla ulkoilumajalla hiihtämässä päivittäin käydessä on tullut ja tulee havainnoitua päivittäin Aulangon asiaskatilannetta. autojen määrän pesrusteeella . Keväällä 1-aallon aikana huhti..toukokussa parkkipaikkat olivt noin 2...2,5 kk täysin tyhjät, hotelli lienee sikkoin ollut suljettu.

Mutta sitte noin elokuusta 2020 alkasen Aulangon hotellin parkkipaikat täyttyivät ja ovat sen jälkeen olleet aiivan täynnä 7 päivää viikossa, poisluettuna sunnuntai-ilta. Ja tätä on jatkunut aina nyt helmikuun alkuun saakka (7 kuukautta) niin, että automäärän perusteella arvioituna. Aulaangon hotellin käyttöaste on elo-tammikuussa 7pv viikossa ollut ilmeisen hyvä. Arvio perustuu siis havaintoon Aulangon hotellin parkkipaikkojen täynnä olosta.

Hyvä näin, erittäin hyvä!. Kaupunkiuutisten artikkeli / kuva antaa kuitenkin hieman pessimistisen kuvan ainakin Aulangon tilanteesta. Miksi näin, onko Bissness Finland tuet taas hayússa. Tuntuma kuitenkin on, että Aulangon hotellin sijainti, puiston läheisyys, kylpylä ja klassikkohotellin imago ovat nyt korona-aikana vetäneet asiakkaista ja voi veikata, että asiaskastilanne Aulangolla on viimeiset puoli vuotta on hotellille melko hyvä tai keskimäätäistä parempi. Mutta tämä on päivittäisen ihikulkijan mutu-tuntuma..

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä se taas nähdään....Autot keskittyy ja paikoittuu aina sinne missä on maksuton pysäköinti, nyt tässä tapauksessa hotellin piha-alueelle!

      Tästäkin esimerkistä näemme miten tärkeää olisi huomata autojen *laumasuojan hakuisuus* miten ne ikäänkuin toisistaan turvaa hakien lintu-tai kalaparven tapaan hakeutuu yhteen!

      • Anonyymi

        Näin se varmaan on, laumasuojaa ne autot Aulangon hotellin pihassa hakevat. Toinen mahdollisuus, että ovat junapendelöijiä, jotka tuoneet autonsa Pöölin sijasta Aulangon maksuttomaan parkkiin.


    • Anonyymi

      Tai ulkoilijat.

    • Anonyymi

      Kyllä Aulangon hot patkkipaikka on ollut ihan täynnä autoja joka päivä koko viime syksyn ja myös tammikuussa. Ovat luultavimmatusti hotellin asiakkaiden autoja eikä ulkopuolisten. Kuva Kaupunkiuutisissa otettu ehkä su 31.1 illansuussa.

    • Anonyymi

      Pitäisi pysyä totuudessa, eikä antaa väärää viestiä. Erikoinen oli Kaupunkiuutisten artikkeli kuva, josta sai käsityksen, että Aulangon hotelli kärsisi asiakaspulasta. Keskikaupungin hotelleissa lienee korona-aika ollut hiljaisenpaa, mutta ei Aulangolla poisluettuna ensimmäinen aalto ja keväällä 2...3kk hotelli kiinni. Koko syksyn elo-joulukuun, sekä tammikuussa Hot A'n parkkipaikka on ollut täynnä autoja ja siitä päätellen asiakkaita. Autojen laumasuojavietistä eikä työmatkajunapendelöijistä ei ole kysymys.

      • Anonyymi

        Unohditko tarkoituksella "kylpylän"??


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      91
      8814
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      48
      4781
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4451
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2706
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1526
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1316
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1266
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1192
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1170
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1110
    Aihe