Jos mies haluaa aborttia?

Anonyymi

Jos mies haluaa aborttia nyt kun tulin raskaaksi eikä pitänyt niin kumman tahto ratkaisee, minun vai hänen? Sanokaa abortinvastustajat.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      aivan, kyllä minä vastustan tai en, mutta jos kuitenkin, niin sittekin vastystä kun kuitenkin otan osaa että sitten kun jos vaikka tai miten se nyt sitten menikään että pannaanko vielä kerta kiellon päälle jos tuli tai ei tuliskaan tai jos vaikka ?

    • Anonyymi

      Tietenkin sen joka on lapsen elämän puolella.

    • Tähän voisi jatkaa abortinvastustajien päättelyketjulla.

      1. Jos teet kuten itse haluat, olet feminatsi
      2. Jos teet kuten miehesi toivoo olet feminatsi

      Menee vähän epäjohdonmukaiseksi. Feminismi pitää määritellä siis joka kerta uudelleen, eikä se tarkoitakaan sitä mitä esim naisten oikeuksien julistuksissa tai naisjärjestöjen määritelmissä, netin kieli- sivistys ja tietosanakirjoissa lukee.

      Se onkin vain haukkumanimi, jolla voi aina lyödä, jos joku mielipide ei miellytä. Useimmiten riittää vain se että olet nainen, jonka kuuluisi pitää leipäläpi kiinni silloinkin kun on kyse omasta kehosta. Ja suoraan tästä johtuen feminismi on edelleen erittäin tärkeätä. Naisten hiljentämisellä vähätteleviä haukkumasanoja keksien onkin pitkät perinteet. Jo naisten äänioikeustaistelussa nämä on olleet käytettyjä.

      Niin että annetaanpa vastustajien nimitellä ja antaa nimittelyjen mennä toisesta korvasta ulos tai sitten ottaa ne vastaan kunnianosoituksena siitä että jatkamme esiäitiemme perintöä naisten oikeuksien puolesta.

      • Anonyymi

        Suosijasakille "väärää" mieltä olevat on aina jotakin kiihkouskiksia, seniilejä ukkoja, naisten alistajia ym. Mutta antaa änkyröiden nimitellä ja kuvitella omiaan, ehkä se jotain traumoja helpottaa.

        "silloinkin kun on kyse omasta kehosta."

        Vai kuitenkin ensisijalla surmattavan lapsen kehosta ja koko elämästä..?

        "Menee vähän epäjohdonmukaiseksi. "

        Mitä epäjohdonmukaista ylemmässä kommentissa on?
        "Tietenkin sen joka on lapsen elämän puolella."


    • Anonyymi

      Mutta jos aion pitää lapsen olenko feministi koska en kuuntele mitä miehelläni on sanottavaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5077
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      17
      3416
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      25
      2735
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1790
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      239
      1295
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1048
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      932
    Aihe