Milloin keho tottuu rappujen kiipeämiseen?

Anonyymi

Jouduin hissitaloista hissittömiin 4x 4krs taloja....koivet ihan poikki :(
Tottuuko tähän kuin nopsasti?

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanki sellaiset kengät jotka tukee ja sinulle sopiva tukipohjalliset. Sinulla saattaa kävellessä jalkapöytä levitä ja se aiheuttaa kipuja sekä usein ihmiset käyttää väärän kokoisia/vääränlaisia kenkiä. Varsinkin naiset, koska kauppojen tarjonta on naisille tosi huono ja kengät on usein mm. liian kapeet ja eivät tue tarpeeksi.
      Kyllä siihen tottuu jos oikeasti huolehtii omista jaloistaan. Jalkapohjien hierontalaite lämpimän suihkun jälkeen on hyvä ja myös kannattaa hoitaa kuollutta ihoa pois jaloista niin vähentää hiertymiä ja tulehduksia - sekä hajuhaittoja yms. mikä pidentää kenkien/pohjallisten käyttöikää.

      Hyvä myös miettiä, että juo tarpeeksi vettä ja syö säännöllisesti perusruokaa, koska lihas tarvitsee sitä palautuakseen; riittäviä yöunia unohtamatta.

    • Anonyymi

      Uskoisin että parin viikon päästä jalat alkavat tottumaan. Jos jalat menevät jumiin, niin suosittelen pieni kevyt kävely esim. illalla ja sen päälle venyttely.

    • Anonyymi

      Hyvää liikuntaa. Mutta kyllä jos ei juuri ole jumppaillut tai paljon kävellyt tai muuten liikkunut, se ottaa oman hetkensä. Kunnes tottuu, kiskoo toisella kädellä kaiteesta apuja ylöspäin ponnistellessa.

    • Anonyymi

      tärkeintä on hankkia itsellensä hyvät työjalkineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe