Ostin vastikään Spyder X:n, koska valokuvien muokkaamisen jäljiltä kuvat näyttivät konellani aina ok, mutta puhelimennäytöllä ihan hirveiltä.
Nyt kuitenkin ongelma on, että spyderin jälki kalibroinnin jälkeen on tosi kellertävä, joten olen muuttanut värilämpötilaa. Siltikään en tunnu pääsevän mieluisiin tuloksiin, vaan kaikki näyttää edelleen kellertävältä.
Miten voin siis olla varma, että näyttö on kalibroitu oikein, jos se ei edes omaan silmääni näytä oikealta? Mitä teen väärin?
Näytön kalibrointi
7
88
Vastaukset
- Anonyymi
Oikea ICC ptofiili puuttuu, on asentamatta, tai ei ole otettu käyttöön....?
- Anonyymi
Spyderistä ei ole kokemusta mutta muutama asia tulee mieleen.
- Näyttö ei ole lämminnyt normaalilämpöiseksi ennen mittausta.
- Näyttö on likainen.
- Soft proof on päällä eli näyttö matkiin paperikuvaa. - Anonyymi
Näytön kaliprointi on yliarvostettua soopaa.. valokuvaajille
Painotaloissa eriasia, että on joku jolla voi katsoa suoraan miltä se painettuna näyttää! - Anonyymi
Simmepliä!. lähetä kuva iflooriin ja kun se tulee. säädä näyttösi näyttään samalta kuin se kuva!
- Anonyymi
Ota konee yötila pois käytöstä!
- Anonyymi
Gigantin mirkrotuessa voivat tehdä sen koneella.
Mutta voihan sen säätää testikuvilla silmämääräisenäkin!- Anonyymi
Kyllä homma on tehtävä mittarilla kerran sellainen on. Kannattaa kokeilla toisella koneella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963959Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562807Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per871401Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101219Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201011- 46974
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228924- 48921
Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107706