Kreatiinia ruoassa?

Kun kuntoilee ja laihduttaa, niin siihen, ettei lihakset haihtuisi läskin mukana vaan paremmin kasvaisivat, on olemassa monenlaista valmistetta. Kreatiinia mm. kehonrakentajat kuulemma käyttävät ihan yleisesti. Mutta kun nuo maksavat paljon, ja toiset ovat sitä mieltä, että kakki tarpeellinen löytyisi monipuolisesta perusruoasta. Onko kreatiinia ja kuinka paljon jossain ruoassa? Entä muita, kuten proteineja ym. hivenaineita hyvässä muodossa?


Kiitti. Jore.
6945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siis vaikka kiven kovaan väitetään että kreatiinin ei pitäisi aiheuttaa finnejä, niin ainakin itselläni alkoi rintakehä sekä selkä kukkimaan sen käytön seurauksena.
Penkkitulos nousi 20kg kuurin aikana, tosin tuosta osa oli varmasti luonnollistakin kehitystä.
Suosittelen kyllä kreatiinia, mikäli nuo esteettiset hetkelliset haitat eivät ole mielestäsi liian suuria.
Mitä tulee perusruokaan, niin sanon nyt suoraan että hiilihydraatit ovat yliarvostettuja, sekä lähestulkoon turhia.
Vitamiinipitoisia juttuja kannattaa syödä, mutta siihen ne edut loppuvatkin.
Tietysti jos pystyt pitämään rasvaprosentin normaalina, nauttia tarpeeksi proteiini (n: 2g omaa painokiloa kohden vuorokudessa) ja syödä vielä sitä kotiruokaa, niin sitten.
Jossain oli lista kuinka paljon kreaa on safkoissa, olikohan jossain kalassa 4g 100g kohden, se oli korkein pitoisuus.
Helpommalla pääset kun ostat putkin kreaa luontaistuotekaupasta, 300g makso muistaakseni 13 euroa.

Äänestä
  • Siis 4g kreaa 1kg kohden oli jossakin, saatto olla silakka.

    Äänestä

  • Kyllä ni finnit taitaa enemmän johtua nousseesta testosteronitasosta kuin kreatiinista:>>

    Äänestä

  • A-vitamiini! Ihan oikeasti. Mullakin tuli ennen salitreenin yhteydessä paljon finnejä, mutta nykyisin kun saa A-vitamiinia riittävästi, niin eipä tule.

    Äänestä

maltaita. Kannattaa ostaa. Itselläni toimii tod. hyvin, eikä edes aiheuta finnejä.

Äänestä

Näillä yliopistosivuilla sanotaan, että kreatiini-lisäravinteiden sivuvaikutukset ovat yleisiä eivätkä mitättömiä ja sen vuoksi he eivät suosittele niiden käyttöä.

"Creatine and hormonal supplements have been popularized and have a vast following. Side effects are common and not trivial. These can not be recommended at this time."

http://www.centeru.com/performance.html

Kreatiinia saa terveellisimmin kalasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jore kirjoitti:

Kun kuntoilee ja laihduttaa, niin siihen, ettei lihakset haihtuisi läskin mukana vaan paremmin kasvaisivat, on olemassa monenlaista valmistetta. Kreatiinia mm. kehonrakentajat kuulemma käyttävät ihan yleisesti. Mutta kun nuo maksavat paljon, ja toiset ovat sitä mieltä, että kakki tarpeellinen löytyisi monipuolisesta perusruoasta. Onko kreatiinia ja kuinka paljon jossain ruoassa? Entä muita, kuten proteineja ym. hivenaineita hyvässä muodossa?


Kiitti. Jore.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu