Kilpirauhasen lääkitys

Anonyymi

Hei,

Millä arvoilla toiset ovat saaneet kilpirauhaseen lääkityksen? Jollain kenellä on aivoperäinen vajaatoiminta, mikä tsh arvo on ollu?
Itselläni on sukurasite ja sopivat oireet: väsymys, nivelsäryt, palelu, kylmät jalat/kädet, saamattomuus, paino ei laske, runsaat kuukautiset ja aikoinaan paljon keskenmenoja..
omat arvot olivat
Tsh oli 1,22
T4v 12,84
Ja vasta-aineet 41

1

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei

      Kilpirauhasarvot eivät tarkoita mitään, vain potilaan oma olo ratkaisee.
      Itselläni oli n. 10 vuotta sitten outoja kuvailemiasi oireita, mitään ei löytynyt. Kilpirauhasarvot loistavat. Sitten eräs vanhempi kokenut lääkäri epäili edelleenkin kilpirauhasta. Ultraääneen, syöpä löytyi kilpirauhasesta, seuraavalla viikolla puukon alle Meilahteen. Siitä jälkihoitoja, tyroksiinilääkitys, ja kaikki on taas ollut hyvin.

      Tosin lääkityksen säätö on oma taiteenlajinsa, ja siitä voit lukea netistä eläinperäiset vastaan synteettiset tyroksiinit.

      Älä luovuta, kysy endokrinologin mielipidettä. Terkkarilääkärit eivät ymmärrä näistä juuri mitään.

      Lycka till.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      198
      1529
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      951
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      728
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      656
    Aihe