Kilpirauhasen lääkitys

Anonyymi

Hei,

Millä arvoilla toiset ovat saaneet kilpirauhaseen lääkityksen? Jollain kenellä on aivoperäinen vajaatoiminta, mikä tsh arvo on ollu?
Itselläni on sukurasite ja sopivat oireet: väsymys, nivelsäryt, palelu, kylmät jalat/kädet, saamattomuus, paino ei laske, runsaat kuukautiset ja aikoinaan paljon keskenmenoja..
omat arvot olivat
Tsh oli 1,22
T4v 12,84
Ja vasta-aineet 41

1

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei

      Kilpirauhasarvot eivät tarkoita mitään, vain potilaan oma olo ratkaisee.
      Itselläni oli n. 10 vuotta sitten outoja kuvailemiasi oireita, mitään ei löytynyt. Kilpirauhasarvot loistavat. Sitten eräs vanhempi kokenut lääkäri epäili edelleenkin kilpirauhasta. Ultraääneen, syöpä löytyi kilpirauhasesta, seuraavalla viikolla puukon alle Meilahteen. Siitä jälkihoitoja, tyroksiinilääkitys, ja kaikki on taas ollut hyvin.

      Tosin lääkityksen säätö on oma taiteenlajinsa, ja siitä voit lukea netistä eläinperäiset vastaan synteettiset tyroksiinit.

      Älä luovuta, kysy endokrinologin mielipidettä. Terkkarilääkärit eivät ymmärrä näistä juuri mitään.

      Lycka till.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      194
      3791
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2066
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      77
      1996
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1916
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      80
      1865
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1056
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      884
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe