Punaiset silmät, mikä avuksi?

Hei! Olen 25 vuotias mies, ja minulla on ongelmana silmissä näkyvät verisuonet. Pieniä verisuonia näkyy lähes koko silmän alueella niin tiheään, että silmät punoittavat koko ajan ja näytän krapulaiselta.

Olen käyttänyt kuukausipiilolaseja kahdeksan vuotta, ja minulla on lähes -8 molemmissa silmissä.

Silmäni tuntuvat usein aamuisin niin kuivilta, että ne pitää huuhdella kylmällä vedellä. Myös vuotoa olen havainnut joskus sekä valonarkuutta. Eli minulla on todennäköisesti kuivat silmät. Mietenkin sitä, että auttavatko apteekista ilman reseptiä saatavat tipat, ja mitäköhän merkkiä sopisi hakea? Ja onko mahdollista, että jo usean vuoden silmissä näkyneen verisuonet häviäisivät?
3989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Monet silmiin liittyvät ongelmat johtuvat kuivuudesta, ja vaikken mikään asiantuntija olekaan niin suosittelisin kuitenkin kokeiltavaksi apteekista saatavia reseptittömiä silmätippoja. itse käytän silmäleikkauksen jälkeen Viscotears- sekä Artelac-nimisiä tippoja. Viscotears on geelimäistä ja hiukan enemmän kosteuttavaa kuin Artelac. Tippoja on varmasti saatavana montaa eri merkkiä. itselläni on ns. kertakäyttöpipettejä, mutta saa niitä tippoja myös "tavallisissa" purkeissa.

Minulla punoittivat silmät myös aikanaan ja olivat täynnä verisuonia. optikkoni sanoi sen johtuvan siitä ettei silmät saa tarpeeksi happea ja siksi pinnalle muodostuu yhä enemmän verisuonia. En tiedä pitääkö paikkansa mutta oireet hävisivät kyllä ainakin osittain kun vähensin piilolasejen käyttöä. Minulla oli myös miinusta nuo runsaat -8 joten lopulta päädyin Lasik-operaatioon. (Ja se kannatti!)

Äänestä
  • Verisuonet ovat käsittääkseni sinänsä vaarattomia ja normaaleja piilareiden käytön sivutuotteita, joista ei yleensä tarvitse olla huolissaan. Optikkosi/silmälääkärisi osaa sanoa, mistä sinun kohdallasi on kysymys. Riippuu varmaan määrästä jne. Kuulemma häviävät, jos piilolinssien käytön lopettaa. Toivottavasti et joudu siihen, ainakin minulle piilareista luopuminen olisi kova paikka.

    Äänestä

Älä pilaa silmiäsi enempää. Ne verisuonet eivät häviä minnekään, vaan olet saanut ikuisen reisan, kuten minäkin. Itse en ole pitänyt piilareita 20 vuoteen, mutta suonet säilyy...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


--ville-- kirjoitti:

Hei! Olen 25 vuotias mies, ja minulla on ongelmana silmissä näkyvät verisuonet. Pieniä verisuonia näkyy lähes koko silmän alueella niin tiheään, että silmät punoittavat koko ajan ja näytän krapulaiselta.

Olen käyttänyt kuukausipiilolaseja kahdeksan vuotta, ja minulla on lähes -8 molemmissa silmissä.

Silmäni tuntuvat usein aamuisin niin kuivilta, että ne pitää huuhdella kylmällä vedellä. Myös vuotoa olen havainnut joskus sekä valonarkuutta. Eli minulla on todennäköisesti kuivat silmät. Mietenkin sitä, että auttavatko apteekista ilman reseptiä saatavat tipat, ja mitäköhän merkkiä sopisi hakea? Ja onko mahdollista, että jo usean vuoden silmissä näkyneen verisuonet häviäisivät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu