Dementia 30-vuotiaana

Kannattaa viinaa vetää. Railakkaalla alkoholinkäytöllä voi saada itselleen dementian jo nuorena, 30-vuotiaana. Pitää olla tosi sairas, että väen vängällä haluaa oman terveyden rapauttaa jo nuorena. Vakavasta alkoholiongelmasta yksi merkki on se, että ei tule enää krapulaa, toleranssi kasvanut liikaa.
Myös juoppuhulluus mahdollista
Alhaalla video aiheesta.

https://www.youtube.com/watch?v=S_gB412oV3U
7291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Alkoholidementialle altistaa myös päänvammat ja huono syöminen!

Äänestä
  • Nehän äänestää Demareita. Saavar rahhoo juomisseen ja kelan tuet. Vai mitä Pummittelijat. Äänestävät uudestaan joka neljäs vuosi

    Äänestä

Aloittaja kertoo kokemuksesta..

Äänestä
  • Mies hakkaa tietokonetta. Kännissä sitten huonekaluja. Harrastukensa kullakin. Laita hanskat käteen. Niin voit hakata hanskaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mies hakkaa tietokonetta. Kännissä sitten huonekaluja. Harrastukensa kullakin. Laita hanskat käteen. Niin voit hakata hanskaan

    Tyypillisiä psykoottisia oireita ovat erilaiset harha-aistimukset (hallusinaatiot, ks. «Harha-aistimus (hallusinaatio)»1) ja harhaluulot (deluusiot, ks. «Harhaluulo (deluusio)»2), suhteuttamisharhaluulot ja merkityselämykset. Harha-aistimuksia ovat erilaiset kuuloelämykset, puheen kuuleminen, erilaiset näköharhat ja kosketus- sekä hajuharha-aistimukset. Harhaluulot saattavat kehittyä selityksiksi harha-aistimuksille tai henkilö voi kokea itsensä perusteetta vainotuksi, poikkeuksellisen tärkeäksi henkilöksi, jumalaksi tms. Psykoottisilla suhteuttamisharhaluuloilla ja merkityselämyksillä tarkoitetaan kokemuksia, joissa henkilö antaa esimerkiksi toisten ihmisten eleille, television kuuluttajille, esineiden väreille jne. harhanomaisia merkityksiä.

    Erilaiset aistikokemusten vääristymät (illuusiot, aistinhairahdukset) tai harha-aistimukset voivat kuitenkin monilla ihmisillä etenkin stressitilanteissa tai nukahtamisvaiheessa ilmetä ilman, että ovat luonteeltaan psykoottisia. Tällöin ihminen ymmärtää aistimuksensa vääristyneen (illusorisen) luonteen, kun taas psykoottisena kokemuksena sama aistimus koetaan todellisena ilmiönä. Rajankäynti psykoottisina pidettyjen ja normaaleina pidettyjen jäykkien ja perusteettomien uskomusten välillä ei aina ole helppoa. Jos henkilön uskomus on luonteeltaan hänen kulttuurissaan tai alakulttuurissaan yleisesti jaettu maailmanselitys tai uskonnollinen vakaumus, ei tällaista uskomusta määritellä harhaluuloksi. Hyvin jäykkä ja henkilön sosiaalista toimintakykyä olennaisesti kaventava uskomus voi joskus tällöinkin olla luonteeltaan myös psykoottinen.

    Äänestä

Kyllä Warkkilassa päästä heittää monella 30-vuotiaalla. Muisti mennyt, ja kaljaa juodaan liian usein, siinähän se syy

Äänestä

Dementia ja Alzheimer voi kehittyä eri tavoin. Uusimpia tutkimustuloksia on löydetty suolistosta. Kun suoliston mikrobikanta häiriintyy, siellä saattaa muodostua elimistölle haitallisia aineita. Yksi niistä on esim. TAU-proteiini, jolla on jo todettu olevan yhteys muistisairauksiin. Suoliston mikrobikantaa vahingoittaa mm. sokeri, viljojen omat luonnolliset tuholaismyrkyt ja erityisesti keinotekoiset lisäaineet. Pahimpia ovat keinotekoiset makeutusaineet. Alzheimeriin sairastuneella saattaa olla jopa vuosikymmeniä takanaan keinotekoisten makeutusaineiden käyttöä, esim. Hermesetas kahvin kanssa. Näitä makeutusaineita saa myös purukumista.

Sitä voi itse kukin miettiä, miten elimistö reagoi, jos käytät sokeria, viljoja, sekä keinotokeisia makeutusaineita jopa kymmeniä vuosia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kannattaa viinaa vetää. Railakkaalla alkoholinkäytöllä voi saada itselleen dementian jo nuorena, 30-vuotiaana. Pitää olla tosi sairas, että väen vängällä haluaa oman terveyden rapauttaa jo nuorena. Vakavasta alkoholiongelmasta yksi merkki on se, että ei tule enää krapulaa, toleranssi kasvanut liikaa.
Myös juoppuhulluus mahdollista
Alhaalla video aiheesta.

https://www.youtube.com/watch?v=S_gB412oV3U

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu