Vuokraennakon palautus

Anonyymi

Ystävä asui ison yhtiön vuokralaisena kolme vuotta. Muutti hoitokotiin. Täytin asunnon irtisanomislomakkeen ja tilitiedot, minne palautetaan vuokraennakko. Ohjeiden mukaan ennakko (n. 900 euroa) piti automaattisesti tulla tilille viimeistään kuukauden kuluessa siitä, kun kaikki velvoitteet on hoidettu. Hoidin kaikki muuttoon liittyvät asiat omalla nimelläni, koska asuja ei pysty kirjoittamaan eikä kunnolla puhumaan. Hyvin hoituivat. Paitsi.
Vuokraennakon palautusta ei alkanut kuulua. Soitin useaan kertaan, meilasin, laitoin palautteen. Jätin puhelinviestin. Kukaan ei vastannut. Kiihdytin soittamista, soitin myös asujan puhelimesta heti kun hoitokotiin pääsin, kunnes viimein isännöitsijä vastasi, että joo kyllä täällä tuo vuokraennakko on näkynyt koko ajan kirjanpidossa ylimääräisenä. Ei sanonut syytä miksi olivat näin viivytelleet.
Raha oli eilen asukkaan tilillä.
Olikohän tarkoitus pitkittää maksamista, jos vaikka ei enää tarvitsekaan palauttaa? Kuinkahan monelta jää ennakko saamatta takaisin? Jos sairaus olisi ollut dementia, raha olisi jäänyt sinne. Tällä asujalla on järki ja erinomainen muisti tallella.
Laitan tämän muistutukseksi niille vanhoille, jotka asuvat vuokralla. Meinaan muistuttaa tuttavia ja tuoda asiaa esille, ettei kenellekään muulle näin tapahtuisi. Ehkä jokaisella vanhuksella ei ole kaltaistani sitkeää ystävää.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korotonta lainaahan se.

      Toki mahdollista, joku valopää isännöitsijä pikkufirmassa koittaa tehdä vilunkia. Todennäköisempää on, maksavat, kun jaksavat, koska kun raha niitten tileillä, se niinkuin heidän käytettävissään, ilman lainakorkoja. Tokihan asia näkyy kirjanpidossa ja se sitten jokatapauksessa hoidtaan aikanaan. Siis jos kirjanpitäjä ei tee vilunkia.

      Mun käsittääkseni noissajutuissa useimiten on kyse siivouskuluista, tahi asunnon liiallisesta kulumisesta.

      Niinjuu, periaatteessahan tollasen summan pitäis sitten näkyä myös perunkirjoituksessa, jos entisen vuokralaisen asiat on oikein hoidettu....

      En oikein usko teoriaasi dementian hyväksikäytöstä, kuitenkin snadi summa ja käryvaara suuri. Ottovat vaan edullisen pikavipin.

      =DW=

      • Anonyymi

        Kyse on suuresta yhtiöstä, joka toimii usealla paikkakunnalla. Kolmen vuoden aikana vaihtuvuutta oli. Pääasiassa vanhahkoja ja sairaita asujia, koska kyseessä oli esteetön talo. Kirjoitinko että jotakin on hyväksikäytetty.
        Ei käryvaaraa ole lainkaan, sitten vain palauttavat jos riittävästi omaiset/ystävät tivaavat. Pikavipistä ei ole tänä päivänä mitään hyötyä kun raha on korotonta. Mietin siksikin, ettei mitenkään suostunut selittämään myöhästymistä.
        Siivous- ja kulumiskuluja ei ollut rästissä, kaikki oli viimeisen päälle hoidettu kuntoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse on suuresta yhtiöstä, joka toimii usealla paikkakunnalla. Kolmen vuoden aikana vaihtuvuutta oli. Pääasiassa vanhahkoja ja sairaita asujia, koska kyseessä oli esteetön talo. Kirjoitinko että jotakin on hyväksikäytetty.
        Ei käryvaaraa ole lainkaan, sitten vain palauttavat jos riittävästi omaiset/ystävät tivaavat. Pikavipistä ei ole tänä päivänä mitään hyötyä kun raha on korotonta. Mietin siksikin, ettei mitenkään suostunut selittämään myöhästymistä.
        Siivous- ja kulumiskuluja ei ollut rästissä, kaikki oli viimeisen päälle hoidettu kuntoon.

        On olemassa ihmisiä, joilla on pitkät kynnet. Valitettavasti.
        Beng


    • Anonyymi

      Vuokraennakko on ennalta maksettua vuokraa, joka hyvitetään viimeisistä vuokrista.

    • Tehkää hyvissä ajoin edunvalvonravaltuutus.

    • Anonyymi

      Ei ollut tarkoitus kenenkään pimitää.Oletko ystäväsi edunvalvoja?Hoitokotin kun menään, viimesitään siellä tehdään edunvalvonta paperit. Jos ei ole lähiomaisia,hoitaa hänen asioita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      148
      2866
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      233
      2160
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      49
      2073
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      219
      1960
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      36
      1236
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      313
      1039
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe