Vuokraennakon palautus

Anonyymi

Ystävä asui ison yhtiön vuokralaisena kolme vuotta. Muutti hoitokotiin. Täytin asunnon irtisanomislomakkeen ja tilitiedot, minne palautetaan vuokraennakko. Ohjeiden mukaan ennakko (n. 900 euroa) piti automaattisesti tulla tilille viimeistään kuukauden kuluessa siitä, kun kaikki velvoitteet on hoidettu. Hoidin kaikki muuttoon liittyvät asiat omalla nimelläni, koska asuja ei pysty kirjoittamaan eikä kunnolla puhumaan. Hyvin hoituivat. Paitsi.
Vuokraennakon palautusta ei alkanut kuulua. Soitin useaan kertaan, meilasin, laitoin palautteen. Jätin puhelinviestin. Kukaan ei vastannut. Kiihdytin soittamista, soitin myös asujan puhelimesta heti kun hoitokotiin pääsin, kunnes viimein isännöitsijä vastasi, että joo kyllä täällä tuo vuokraennakko on näkynyt koko ajan kirjanpidossa ylimääräisenä. Ei sanonut syytä miksi olivat näin viivytelleet.
Raha oli eilen asukkaan tilillä.
Olikohän tarkoitus pitkittää maksamista, jos vaikka ei enää tarvitsekaan palauttaa? Kuinkahan monelta jää ennakko saamatta takaisin? Jos sairaus olisi ollut dementia, raha olisi jäänyt sinne. Tällä asujalla on järki ja erinomainen muisti tallella.
Laitan tämän muistutukseksi niille vanhoille, jotka asuvat vuokralla. Meinaan muistuttaa tuttavia ja tuoda asiaa esille, ettei kenellekään muulle näin tapahtuisi. Ehkä jokaisella vanhuksella ei ole kaltaistani sitkeää ystävää.

6

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korotonta lainaahan se.

      Toki mahdollista, joku valopää isännöitsijä pikkufirmassa koittaa tehdä vilunkia. Todennäköisempää on, maksavat, kun jaksavat, koska kun raha niitten tileillä, se niinkuin heidän käytettävissään, ilman lainakorkoja. Tokihan asia näkyy kirjanpidossa ja se sitten jokatapauksessa hoidtaan aikanaan. Siis jos kirjanpitäjä ei tee vilunkia.

      Mun käsittääkseni noissajutuissa useimiten on kyse siivouskuluista, tahi asunnon liiallisesta kulumisesta.

      Niinjuu, periaatteessahan tollasen summan pitäis sitten näkyä myös perunkirjoituksessa, jos entisen vuokralaisen asiat on oikein hoidettu....

      En oikein usko teoriaasi dementian hyväksikäytöstä, kuitenkin snadi summa ja käryvaara suuri. Ottovat vaan edullisen pikavipin.

      =DW=

      • Anonyymi

        Kyse on suuresta yhtiöstä, joka toimii usealla paikkakunnalla. Kolmen vuoden aikana vaihtuvuutta oli. Pääasiassa vanhahkoja ja sairaita asujia, koska kyseessä oli esteetön talo. Kirjoitinko että jotakin on hyväksikäytetty.
        Ei käryvaaraa ole lainkaan, sitten vain palauttavat jos riittävästi omaiset/ystävät tivaavat. Pikavipistä ei ole tänä päivänä mitään hyötyä kun raha on korotonta. Mietin siksikin, ettei mitenkään suostunut selittämään myöhästymistä.
        Siivous- ja kulumiskuluja ei ollut rästissä, kaikki oli viimeisen päälle hoidettu kuntoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyse on suuresta yhtiöstä, joka toimii usealla paikkakunnalla. Kolmen vuoden aikana vaihtuvuutta oli. Pääasiassa vanhahkoja ja sairaita asujia, koska kyseessä oli esteetön talo. Kirjoitinko että jotakin on hyväksikäytetty.
        Ei käryvaaraa ole lainkaan, sitten vain palauttavat jos riittävästi omaiset/ystävät tivaavat. Pikavipistä ei ole tänä päivänä mitään hyötyä kun raha on korotonta. Mietin siksikin, ettei mitenkään suostunut selittämään myöhästymistä.
        Siivous- ja kulumiskuluja ei ollut rästissä, kaikki oli viimeisen päälle hoidettu kuntoon.

        On olemassa ihmisiä, joilla on pitkät kynnet. Valitettavasti.
        Beng


    • Anonyymi

      Vuokraennakko on ennalta maksettua vuokraa, joka hyvitetään viimeisistä vuokrista.

    • Tehkää hyvissä ajoin edunvalvonravaltuutus.

    • Anonyymi

      Ei ollut tarkoitus kenenkään pimitää.Oletko ystäväsi edunvalvoja?Hoitokotin kun menään, viimesitään siellä tehdään edunvalvonta paperit. Jos ei ole lähiomaisia,hoitaa hänen asioita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      129
      3165
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2513
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      53
      2368
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      88
      2297
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      2056
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      25
      1577
    7. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1330
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1317
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1138
    10. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1127
    Aihe