Jäspi tehowatti säädöt

Anonyymi

Meillä on vm -67 ok-talo. Asuinpinta-ala ylhäällä noin 100m2 ja kellarissa saman verran. Alakerta myös lämmintä tilaa. Vaihdettiin viime kesänä Jäspi tehowatti. Nyt on ongelmia asetusten kanssa. Emme ymmärrä tuosta lämpökäyrästä tuon taivaallista. On sitä muutettu sinne ja tänne. Välillä herjaa kattilan ylilämpösuojaa. Otettiin yhdestä patterista termostaatti pois kun näin neuvottiin. Mitäköhän olisi hyvät asetukset tuohon lämpökäyrään? Osaako joku selittää näitä niin että mekin ymmärrettäisiin? Ja siis meillä on ihan vesikiertoiset patterit, ei lattialämmitystä.

1

1733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile käyrää 35 ja katso kuinka lämpötila asettuu,.Lämmityksen asetuksien muutoksia ei kannata tehdä enemmän, kuin 2-3 viikossa.
      Patteri verkostossa 6 asteen muutos lämmitysveden lämpötilassa vaikuttaa n. 1 aste huonelämpötilassa.
      Laitteessa on hyvät säätö mahdollisuudet, hanki opastus laitteen asetuksista.
      Ohjekirjassa oli hyvät ohjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5080
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4519
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1727
    5. 90
      1394
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1354
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1025
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      850
    Aihe