Kallis auto.

Anonyymi

Moni luulee, että kalliimpi auto on myös aina parempi. En usko sitä. Koska auto ei ole minulle mikään imago kysymys, miksi ei Dacia, joka riittää hyvin tarpeisiini. Rapeat ranskalaiset tai Romanian rellu ei ole riittävä vastaus.

10

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jalliksella on 100 donan Mersun raato, joka kulkee liian kovaa?

    • Anonyymi

      Kyllä Dacia kilpailee nykyään samalla tasolla kuin Toyota, mutta on reilusti halvempi.

    • Anonyymi

      Kolmenkymmenen viiden ammattivuoden aikana auto alalla olen kerinnyt nähdä jos monen moista renkkanaa vestaassa remontin alla ja voin vain sanoa että kalliimmat koslat ja kalliimmat viat ja tavarat. Moottori ei enää ole ongelmalaite yleensäkkään millään merkillä lukuun ottamatta joissain merkeissä nokkaketjuja ja öljyn kulutuksia. Joillain merkeillä on ollut automaattilaatikon ja nelivedon ongelmia. " Tässä ehkä yhden kalliin automerkin kallis vika" jäähdytin nesteet tulee automaatti laatikkoon ja laatikko saa siitä kalliit korjaukset. Sitten tyypillisiä sähkö ongelmia taka luukulle farmariautoissa , etuoville myös monissa automerkeissä kun ei osata vetää kaapeleita oikein oven välissä. Tämän päivän hiukkasfiltterit ovat myös riesana. Halppikset ovat toivottua tavaraa tänään ilman tyhjänpäivästä takkuilevaa roinaa !!!

    • Anonyymi

      Minullekkin Dacia on riittänyt hyvin, Kun Donald Trumpilla oli viimeinen päivä virassa niin silloin tuli mittariin 400000km täyteen . Kun ilmoitin ja näytin kuvan mittarilukemasta peräti You tubessa niin omaksi hämmästykseni huomasin että heti Daciapalstan trollit entiset Renaultin mollaajat rupesi väittämään että olen vaihtanut Renault Clion mittariston jolla on ajettu nuo kilometrit. Tämä kai täytyy olla aivan sensaatiomaista kun hekin ovat huomanneet kuinka Renault onkin yhtä äkkiä laatuvaunu ja Dacia ja Mersu (osittain ) käyttää sama mekaniikkaa. Tuosta mittaristosta ja heidän mielipiteestään vielä että kukaan ei edes maininnut että kun 400000 ylittyy niin miks ei mittari vois olla jostain BMV,stä ,Mersusta,tai Volvosta yms. Näis se maailma vain muuttuu, eikös totta

    • Anonyymi

      Muissa maissa tämä kyllä on jo huomattu aiemmin kuin Suomessa. Jos muualla maailmassa ajat esim Ladalla niin se ei herätä minkäänlaista hämmästelyä,siis mitähän aikakautta Suomi elää oikeastaan !!??

    • Anonyymi

      Mites tänä päivänä auto edes olisi joku imago kysymys. Ei mitenkään. Kaikilla nykyautoilla pysyy liikennevirran mukana. Se on sitten eriasia, mitä kuljettajan ikä tai muut asiat, vaikuttaa ajonopeuteen. Toisilla taas on kova kiire ehtiä istuun tunti, pari ABC:llä kahvilla ja kuunnella jorinoita.

    • Anonyymi

      Dacia on kova auto niille, jotka ovat mielestään ostaneen hyvässä uskossa ylihinnoitellun käytetyn ns premiumauton, joka kerjää lisäksi kalliita huoltoja toimiakseen. Renault on sen verran iso pulju, että moottoreita riittää F1-autoihin, että myös tavallisiin kansanautoihin. Miksi Saksassa myydään Daciaa, vaikka siellä myydään meidän mielestä parempia autoja?? Itse katselin uutta Dacia Sanderoa ja huomasin, että taitaa olla kova luu edullista käyttöautoa etsivälle, jossa uuden auton tuoksu ja takuu. Järjen käyttö ei ole kiellettyä.

      • Anonyymi

        Minulla on sen verran heikko itsetunto ilmeisestikin että en voi kuvitellakkaan ajavani dacia rasialla. Perinteinen volkkari sopii minulle. Ei pröystäile eikä ole premiumi. Vaan sellainen tavallinen auto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla on sen verran heikko itsetunto ilmeisestikin että en voi kuvitellakkaan ajavani dacia rasialla. Perinteinen volkkari sopii minulle. Ei pröystäile eikä ole premiumi. Vaan sellainen tavallinen auto.

        Ei se auton merkistä ole kiinni. Ajan Dacialla ja kakkosautona minulla on VW (vanha.)


    • Anonyymi

      No nyt tuntui palstalla olevan IHAN tavallisia ihmisiä,,,tämä on kuitenkin aika harvinaista !!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe