Kokenutta sairaanhoitajaa syytetään hengityskonepotilaan taposta. Vuosi sitten tammikuun alun aamuna hoitaja löysi työvuoroon saapuessaan hengityskonepotilaan kuolleena kodistaan Helsingissä. Hoitaja ilmoitti tapahtumista heti esimiehelleen ja hälytti paikalle ensihoidon. Mitään ei kuitenkaan enää ollut tehtävissä.
Hengityshalvauksesta kärsineen potilaan hengityskone oli syystä tai toisesta pois päältä. Häntä edellisessä vuorossa hoitamassa ollutta 58-vuotiasta hoitajaa syytetään nyt potilaan taposta.
Hengityshalvauspotilaan perustauti voi olla muun muassa lihassairaus, als-tauti tai traumapohjainen hengityshalvaus. Hengityskone on yleensä pysyvä hoitoratkaisu.
Potilaat tarkkoja hoitajistaan
2
181
Vastaukset
- Anonyymi
Missä on missä ei. Potilas ei voi aina hoitajaa valita. Hoitaja ottaa potilaan ja hoitaa miten hoitaa.
- Anonyymi
Minuun ei tatuoidut lähärit koske.
En ymmärrä, miksi ihmisillä on nykyään niin paljon tatuointeja joka puolella kehoa...
Sen laittaminen ei tunnu luullakseni kovin mukavalta ja monesti ne eivät ole edes kovin hienoja! Tatuointivärit aiheuttavat usein allergiaa ja ihosyövän riski on suuri. Tatuoinnin laittamisen jälkeen bakteerien päästessä tatuointipaikkaan voi tulla vaikeasti hoidettava ja pitkäkestoinen infektio.
Kun sellaisen kerran ottaa, sen pois saaminen on melko vaikeaa, kallista ja vielä kaiken lisäksi terveydelle vaarallista. Pienet tatuoinnit poistetaan usein leikkauksella, isommat laserhoidoilla, hionnalla tai vastatatuoinnilla. Jos taas tatuointeja on paljon ja kaikkialla kehossa, niiden poistattaminen voi olla mahdotonta tai seuraukset ovat luultavasti terveydelle haitallisia.
Ymmärrän tietysti jos haluaa vaikka lapsen nimen tatuoida selkään tms. mutta senkin terveydellisiä haittoja ja riskejä kannattaa tarkkaan etukäteen miettiä :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158287Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157508Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804764Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294559Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74389Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2042899- 1182764
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332695Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232324Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22197