Panitteko merkille,että keskustan valtuutettu kannatti tuulivoiman rakentamista.Vaikka sitä vastustetaan pitäjässä.
Oliko kannanotto henkilökohtainen vai puhuiko hän valtuustoryhmän suulla.
Asia on merkittävä siksi,että käytännössä kepu ratkaisee turmellaanko Nivalan maisemat mylllyntorsoilla.
N-Studion vaalipaneeli
16
154
Vastaukset
- Anonyymi
Nivalan kepu on hiljaa kumman tässä tilanteessa.Onko tästä pääteltävä,että jotakin tapahtuu kulissien takana.Onhan näin käynyt muuallakin.
https://yle.fi/uutiset/3-9924667 - Anonyymi
Tottakai tuulivoimaa. Ja joesta sähköpadot pois.
- Anonyymi
Kaupungin päättäjät haluavat lisää asukkaita.
No tuulimyllyt kyllä varmistavat negatiivisen väestökehityksen.
Nivalankin aukeat on määritelty arvokkaaksi maisemalueeksi ja joka puolella horisontissa olevat myllyt eivät ole mikään vetovoimatekijä. - Anonyymi
Lol, sille paskanhajuiselle pitäjälle on yks hailee onks siellä sata tuulimyllyä vai ei. Ei siitä muuttovoittoista kuntaa tulee koskaan. Siitä pitää huolen sisäsiittoiset ja umpimieliset rasistit, jotka jopa vihaa oululaisia koska why not.
- Anonyymi
Ei ole sama. Nivala on nyt kaunis pitäjä laajoine peltoaukeineen ja jokineen. Kannattaisi säilyttää arvokas maalaismaisema.
Kuulostaa huvittavalta väite Oulu-vihasta. Oulu on kaukana, sinne ei taida olla paljon asiaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole sama. Nivala on nyt kaunis pitäjä laajoine peltoaukeineen ja jokineen. Kannattaisi säilyttää arvokas maalaismaisema.
Kuulostaa huvittavalta väite Oulu-vihasta. Oulu on kaukana, sinne ei taida olla paljon asiaa.Heti siellä kuulee kysymyksen "kenenkä poikia oot?" Wtf. Sitte jos kertoo totuuden, että ihan lomilla täällä ja Oulusta ollaan niin johan alkaa paasaaminen, että Oulu ei oo ihmisen paikka. Sitte kysytään about 20 tutusta, jotka on muuttaneet Ouluun. Niin että tunnenks heitä. Ovat ihmeissään, kun en tunne. Jep, ois aika harvinaista, että tuntisin just ne nivalaiset. Lol.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heti siellä kuulee kysymyksen "kenenkä poikia oot?" Wtf. Sitte jos kertoo totuuden, että ihan lomilla täällä ja Oulusta ollaan niin johan alkaa paasaaminen, että Oulu ei oo ihmisen paikka. Sitte kysytään about 20 tutusta, jotka on muuttaneet Ouluun. Niin että tunnenks heitä. Ovat ihmeissään, kun en tunne. Jep, ois aika harvinaista, että tuntisin just ne nivalaiset. Lol.
Eikös siellä teillä Nivalassa oikein paikallislehden päätoimittajakin ole valjastettu lobbaamaan tuulivoimaa, ehkä vähän liian läpinäkyvää paikallislehdeltä, yleensä näiden lehtien pitäisi olla puolueettomia. Sääli jos kauniit Nivalan lakeuden maisemat tuhotaan, luulisi perinteisessä körttipitäjässäkin osattava tehdä loppu tuulivoimalle ja säilyttää ainutlaatuinen maisema, tulevaisuudessa se tulee maksamaan kaiken takaisin. 💕
- Anonyymi
Ei nivalaan lisää tuulimyllyalueita ole tulossakaan että turhaa höyryämistä. Se mikä on kaavoitettu on jo oikeuksissa ratkottu ja omistaja voi alkaa rakentamisen jos tahtoo. Tulevien valtuutettujen mielipiteillä ei ole asiaan vaikutusta.
- Anonyymi
Vielä on olemassa se mahdollisuus että maan vuokraajat irtisanovat maanvuokraus sopimuksensa pitkä on irtisanomisaika mutta kaikki on vielä mahdollista silloin ropelleja ei edes aleta rakentamaan.
- Anonyymi
Vaalit lähestyy ja kepu ei ole ole vielä yksiselitteisesti ilmoittanut tuulivoima kantaansa.
Haluaako kepu pilata Nivalan ympäristön.- Anonyymi
Tuulivoimalla kepu naulailee arkkuunsa ne viimeiset naulat, muka maaseudun puolue joka on tuhoamassa oman ympäristönsä.
- Anonyymi
Sarjankylän kepuvaltuutet Hoitosen johdalla tekevät hartiavomin töitä Kukonahon tuulimyllyjen puolesta. MItähän Jaako tuumaisi jos olisi näkemässä. Onneks Perussuomalaisten Eero Erkkilä ajattelee ja toimii vielä kyläläisten enemmistön puolesta.
- Anonyymi
👍👍👍
- Anonyymi
Haapavesi ottaa 88 tuulimyllyä ja niiden miljoonien tuotot. Nivala jatkaa köyhyydessä joka asiasta säästäen. Kohta kriisikunnaksi.
- Anonyymi
Eiköhän se Haapavesi ole kriisikunta, riitaisine päättäjien.
Paskanhaju se Nivalan ongelma on ja sille ei mitään tehä.
- Anonyymi
Eikös juuri ne tuulimyllyt leyhyttelis paskanhajun naapurikuntien puolelle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san986272Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää992698- 1472673
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri2602671Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo352334Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en712296Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a761750Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81645- 521551
Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa31399